Putinova válka na Ukrajině: Jsme v kritické fázi konfliktu

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o tom, že pokud Ukrajina nebude mít dostatek lidí, materiálu, peněz a odhodlání dál snášet útrapy války, tak je jisté, že padne.

Pro Putina je rok 2024 rokem, kdy chce dosáhnou svých cílů na Ukrajině. Na vedení války jsou potřeba zdroje. Mezi ně patří lidi, materiál, peníze a vnitřní odhodlaní národa snášet útrapy, které válka přináší. Pokud se podíváme do historie, tak Německo neprohrálo 1. světovou válku vojensky, ale kapitulovalo kvůli nedostatku zdrojů a vnitřního pnutí v týlu.

Jak to tedy vypadá na Ukrajině v současné době?


Foto: Halinskyi Max / Shutterstock.com

Rusko v třetím roce války je schopno dodávat na Ukrajinu lidi, techniku a je schopno, i přes sankce válku financovat. Rusko na letošní rok vyčlenilo 111 mld dolarů pro své ministerstvo obrany a v dalších letech tento rozpočet klesá na 85 mld dolarů a v roce 2026 na 74 mld dolarů. Z výše uvedeného lze usuzovat, že ruské vedení počítá, že tento rok bude klíčový pro vývoj války na Ukrajině. Nedávno zesílené tempo ruských útočných operací na Ukrajině pravděpodobně povede ke zvýšeným ztrátám lidské síly a materiálu, ale zdá se, že ruské ministerstvo obrany tyto ztráty úspěšně zmírňuje.

Britský think-tank Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) 12. února oznámil, že Rusko je schopno udržet současnou míru ztrát na vozidlech (přes 3000 obrněných bojových vozidel ročně) po dobu nejméně dvou nebo tří let především reaktivací vozidel ze skladu. Ruský obranný průmysl může vyrobit 250-300 “nových a důkladně modernizovaných” tanků ročně a může opravit přibližně 250-300 dalších poškozených tanků ročně, což naznačuje, že Rusko může v současné době kompenzovat své ztráty na Ukrajině rekonstrukcí vozidel ze skladů ze sovětské éry.

Je nepravděpodobné, že by Kreml v krátkodobém horizontu podnikl mobilizaci jednak lidskou nebo ekonomickou, pokud ruské ztráty vojáků nebo materiálu výrazně nepřekročí hranici, kterou může pojmout současná ruská kryptomobilizační kampaň a kapacita obrany. Nedávné zintenzivnění mechanizovaných útoků na východní Ukrajině naznačuje, že ruské velení věří, že Rusko je schopno kompenzovat ztráty v těchto intenzivnějších mechanizovaných útocích a zároveň se připravuje na předpokládané útočné úsilí v létě 2024. Ruské síly během posledních dvou týdnů zvýšily počet a velikost mechanizovaných pozemních útoků na vybrané sektory frontové linie, což znamená pozoruhodný celkový nárůst ruských mechanizovaných útoků na celé frontě. 

K zesílení ruských mechanizovaných útoků došlo současně se zesílenými raketovými a dronovými útoky na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Cílem této kampaně je, tlačit na ukrajinské velení, aby rozmístilo systémy protivzdušné obrany mimo frontu, a tím bezpečně zintenzivnit letecké operace na podporu pozemních operací. Ruské síly postupně přesouvají materiál a personál na frontové pozice v malých krocích, což ukrajinským silám ztěžuje monitorování akumulace ruských sil.

Ruské síly se připravují na útočné operace většího rozsahu a lze očekávat ofenzivu ve více směrech fronty s cílem dosáhnout požadovaných úkolů do konce roku 2024. Náměstek amerického ministra zahraničí, Kurt Campbell 3. dubna uvedl, že USA hodnotí, že Rusko se v posledních několika měsících “téměř úplně vojensky rekonstituovalo”. V současné době ruské vojenské velení může určit ve kterém sektoru fronty se bude útočit a to zejména kvůli převaze v dělostřelectvu. Oproti tomu ukrajinská armáda musí šetřit municí a vojáky, takže mnohdy musí upřednostnit jeden sektor fronty před jiným. To v konečném důsledku může vést ke ztrátám území.


ČTĚTE TAKÉ: Nakolik je aktuálně reálný útok Kremu na země NATO


Jak je na tom Ukrajina
Ukrajinský rozpočet je na letošní rok naplánován ve výši 83 mld dolarů se schodkem 38 mld dolarům z čehož téměř polovina jde na armádu. Ukrajinská ekonomika na tom není dobře, i když oproti prvnímu roku války se její výsledky zlepšily. Na konci prvního roku války klesl HDP Ukrajiny o rekordních 29% a inflace činila 26%.

Ukrajina není schopna sama o sobě financovat válku. Ukrajinská vláda je v kritické situaci, kdy chybí téměř vše, co dovolí vést obranné operace. Chybí materiál, lidi i peníze. Ukrajina bez pomoci Západu není schopna
dlouhodobě vzdorovat Rusku. Z mého pohledu je naprosto klíčové schválení bezpečnostní pomoci ve výši 60 mld dolarů americkým senátem. Tento návrh zákona, však blokují republikáni. EU a její členské státy poskytly Ukrajině od úplné ruské invaze 148,5 miliardy dolarů, včetně nedávno oznámeného podpůrného balíčku ve výši 54 miliard dolarů.

To však nemusí stačit. Ukrajinská ekonomika není schopna generovat dostatek zdrojů, aby nahradila případné výpadky zahraniční pomoci. Problémem je i mobilizace. Ukrajinský premiér Šmyhal sice naznačil, že Ukrajina začíná obsazovat nové jednotky, ale potřebuje další západní vojenskou pomoc, aby je mohla řádně vybavit. Pozoruhodné je i prohlášení ukrajinského vrchního velitele generálplukovníka Syrského, že Ukrajina nemusí mobilizovat 500 000 nových vojáků. Ukrajinské síly nedávno přesunuly personál z týlových a nebojových jednotek do bojových jednotek, aby umožnily rotaci sil a snížily mobilizační věk z 27 na 25 let, aby se vyřešily přetrvávající problémy s doplňováním personálu. Šmyhalovo prohlášení zdůrazňuje, že Ukrajina potřebuje pokračující, včasnou a konzistentní západní vojenskou pomoc v krátkodobém a střednědobém horizontu, aby si udržela svou obranu.

Z výše uvedeného vyplývá, že mobilizace na Ukrajině je výbušné téma a může způsobit (pokud by se uskutečnila) velké pnutí ve společnosti. Ukrajinci na mobilizaci nemají v současné době ani peníze. Odhadem by stála 10–18 mld dolarů, což je 1/3 rozpočtu MO Ukrajiny. Bohužel bez dostatku zdrojů, jak je zmíněno výše, nelze žádnou válku vyhrát.

Jsme v kritické fázi konfliktu. Pokud Ukrajina nebude mít dostatek lidí, materiálu, peněz a odhodlání dál snášet útrapy války, tak je jisté, že padne. Ač nemusí vojensky prohrát, stejně jako Německo v 1. světové válce.

Foto: Halinskyi Max / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email