© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Konec opatrných výroků. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Hospodářské noviny nebývale tvrdě napadl Moskvu. Řekl, že má doloženo, že se Rusko snaží Evropu oslabit přiživováním krize, kterou rozpoutal příliv uprchlíků. Rusko podle něj uprchlíky do Evropy přímo letecky dováží.
Obvykle umírněný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si během pouhých pár desítek hodin stihl připsat několik výroků, za které v Moskvě nebudou rádi.
V pondělí se vyslovil pro rozšíření sankcí, které země Evropské unie uvalily na Rusko po jeho anexi Krymu. A to v souvislosti s politickým procesem, který režim Vladimira Putina rozpoutal proti ukrajinské pilotce Nadije Savčenko a který Zaorálek označil za “odporný a prefabrikovaný”.
Krátce nato pak veřejně pojmenoval roli, kterou podle něj Rusko hraje v současné migrační krizi.
V rozhovoru pro středeční Hospodářské noviny řekl, že má za doložené, že Rusko samo zaváží uprchlíky do Evropy. “Rusové jsou třeba velice činorodí v tom, že nám uprchlíky vozí všelijakými severními cestami, například letecky,” řekl Zaorálek. “Je doloženo, jak nám naši slovanští bratři pomáhají v tom, aby nás zásobovali co největším množstvím uprchlíků.”
Na otázku po zdrojích této informace šéf české diplomacie odpověděl, že padly na setkání ministrů zahraničí EU. Připomněl také, že se evropské země snaží zavřít jižní, balkánskou trasu, kudy uprchlíci do Evropy proudí, a lze očekávat, že budou hledat cesty jiné. Podle Zaorálka se nabízí právě severní cesta přes Rusko a skandinávské země, kterou uprchlíci “objevili” už vloni.
Hospodářské noviny v této souvislosti připomínají výrok rakouského eurokomisaře Johannese Hahna, který v magazínu Die Zeit nedávno upozornil na pět a půl tisíc běženců, kteří se loni dostali přes Rusko do Norska. “Stále více uprchlíků přichází z Ruska. Ta čísla nejsou vysoká. Znepokojující je politický signál. Není to žádná náhoda. (…) Je nápadné, že se to děje v době, kdy je EU beztak pod tlakem,” uvedl Hahn.
Rusko za jednu z největších bezpečnostních hrozeb pro současnou Evropu ostatně nedávno označil v rozhovoru pro Neovlivní.cz také generál Petr Pavel, který předsedá vojenskému výboru NATO. A to, když popisoval, jak se Aliance snaží čelit hybridní válce, kterou Rusko vede – a jak vlastně tato hybridní válka vypadá.
“Hybridní válka, o které dnes často hovoříme a kterou Rusko uplatnilo při anexi Krymu a později na východní Ukrajině, není nic nového. Dá se říct, že to jsou staré prvky používané při vedení válek od nepaměti, pouze dovedené Ruskem na vyšší úroveň z hlediska míry integrace jednotlivých elementů, jako je informační válka, kybernetická válka, používání národnostních menšin, dále ovlivňování vývoje prostřednictvím činnosti tajných služeb a jednotek speciálních sil – ať už označených, nebo neoznačených – včetně použití konvenčních sil v kombinaci s hrozbou použití jaderných zbraní.” Celý rozhovor si můžete přečíst zde ».