Lipavský v tom není sám. Babiš už měl složky na Šincla, Hniličku, Faltýnka i Rakušana

Nejde o nedorozumění. Opoziční poslanec využívá složky na politické oponenty od chvíle, co vkročil do politiky.

“Celé je to absolutní nesmysl. Všichni tu mluví o válce a posílání našich vojáků na Ukrajinu. Proto jsem chtěl, aby mi kolegové zjistili, jestli pan Lipavský má také děti a umí si vůbec představit, jaký strach zažívají rodiče při představě, že by jejich děti musely do války. A na to jsem se chtěl zeptat pana ministra ve Sněmovně. Mluvit o nějakých kompromitujících materiálech je směšné, když toto jsou přece věci, které se dají veřejně dohledat na internetu,” napsal Andrej Babiš na sociální sítě ve chvíli, kdy se ocitl pod tlakem kvůli tomu, že žádal své podřízené o informace na ministra zahraničí Jana Lipavského.


Ilustrace: Shutterstock.com

Mohlo by to tak být. Kdyby Andrej Babiš podobné složky nezakládal už v minulosti na své politické oponenty nebo úředníky. Jen se na to už zapomnělo.

Jako první si na shromažďování složek stěžoval někdejší sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl. A to pouhý rok poté, co Andrej Babiš vstoupil do vrcholové politiky a usedl do Sobotkovy vlády.

Ladislav Šincl

Ladislav Šincl Foto: PSP

“Je to lidská hyena, která sbírá na nepohodlné lidi kompromitující materiály. Myslel jsem si vždycky, že ta jeho pověst přehání, ale po tom, co předvedl mně, ten člověk pro mě ztratil jakýkoli význam,” uvedl v roce 2015 v rozhovoru pro Neovlivní.cz Ladislav Šincl.

Tehdejší vicepremiér a ministr financí podle Šincla položil na začátku jejich vzájemné diskuse k zákonu o pojišťovnictví na stůl složku, na které bylo nalepené poslancovo jméno. A začal z ní vytahovat informace o jeho rodině, údajné korupci a majetkových poměrech. To vše před svědky.

Šinclovu verzi příběhu potvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeho stranický kolega a tehdejší šéf rozpočtového výboru Václav Votava, který u debaty rovněž seděl: “Bylo to něco neuvěřitelného. Byli jsme konsternovaní.”

A Šincl pak přidal detaily: “Prý beru peníze od Valenty (hazardní král a tehdy také senátor Ivo Valenta, pozn. Neo). Že prý nemám právo dávat mu při interpelacích nějaké otázky, když jsem korupčník. Pak začal z té složky, na které byl nalepený papírek se jménem Šincl, vytahovat další papíry a začal vykřikovat, že moje mamka koupila kdysi nějaké pozemky, že jsem převedl dům na ženu, což je podle něj důkaz korupce, nebo že mě vyhodili z banky. Že prý ví, co jsem zač, že si to o mě zjistil.”

Andrej Babiš se tehdy – stejně jako dnes – hájil, že jde o nedorozumění. “Žádná složka s kompromitujícími materiály neexistuje. Přišel jsem na jednání s balíkem zákonů a navrch leželo pár papírů s novinovými články. Například Deník Havířovsko – ‘Bydlí v domě, který není jeho’. ‘Zneužívá poslanecké náhrady’. (…) Já jsem starší člověk, nepoužívám počítač, nosím papíry. A lepím si na ně barevné papírky, aby se mi v těch hromadách lépe hledalo,” tvrdil.

Redakce Neovlivní.cz tyto novinové články dohledala  V žádném z nich se ovšem nepíše, že by měl mít Šincl kontakty s Valentou. A není v nich ani náznak o vazbách poslance na lobbisty Janstu a Pokorného. I tato obvinění přitom Babiš – na základě údajných výpisků z novin – podle svědků vůči Šinclovi vznesl.


ČTĚTE TAKÉ: Babiš dostal na stůl kompro na Hniličku


Do složek se ale dostali nejen političtí oponenti, ale i původní oblíbenci, kteří se Babišovi později znelíbili, V roce 2021 jsme popsali příběh bývalého šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky. Reprezentačního gólmana si do čela úřadu vybral sám Babiš, pak ho také sám sestřelil. Stalo se tak poté, co dostal na stůl složku, která měla Hniličku kompromitovat s tím, že se zapletl do podezřelých finančních transakcí. Šlo o informace z Hniličkova sledování.


Foto: Neo

Dokumenty přitom podle informací Neovlivní.cz explicitně nedokazovaly, že Milan Hnilička provedl něco nezákonného. Stačily ale k tomu, aby premiér zadal audit hospodaření v agentuře. A pak mu do očí řekl, že už mu nevěří. Hnilička následně post šéfa agentury opustil, nikdy nebyl z ničeho obviněný.

“Premiér o těch dokumentech začal mluvit poté, co řešil Hniličkovu účast na utajené party u Petra Bendy. V první chvíli ho chtěl na základě toho spisu vyhodit,” potvrdil existenci složky jeden z Babišových spolupracovníků.

Podle zjištění redakce šlo o dokumenty soukromé bezpečnostní agentury, která před časem řešila pro klienta byznysovou zakázku. Jenže do zakázky se jim údajně náhodou „přimotal“ Milan Hnilička, který se potkal s jedním z původně monitorovaných lidí. A z náhodného aktéra se záhy stal jeden ze sledovaných.

Babišovi se tyto informace dostaly na stůl jen pár týdnů poté, co Hnilička v roli šéfa sportovní agentury rozhodl, že nově mají na příspěvky z veřejných peněz nárok jen neziskovky. Což naštvalo některé velké zákulisní hráče sportu, kteří si do té doby nechávali peníze od státu posílat na svá eseročka.


KONTEXT: Najděte něco na Faltýnka, ať ho můžeme skřípnout


Naposledy jsme pak před minulými volbami popsali, jak Babiš zadal svým lidem, aby “něco” našli na Víta Rakušana. “Jakkoli to díky “zmrzlinové kampani” a slovním útokům Andreje Babiše vypadá, že jeho hlavním soupeřem jsou Piráti, ve skutečnosti se podle zjištění Neovlivní.cz lídr hnutí ANO a premiér mnohem víc obává uskupení STAN. Jednak se na ně díky jejich prokazatelným úspěchům v regionech hůř útočí a pak je to i v osobní rovině: Andrej Babiš je doslova alergický na předsedu Starostů Víta Rakušana,” napsali jsme v srpnu 2021.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojích, které jsme tehdy citovali, byla Babišova averze dokonce tak velká, že už před několika měsíci začal shánět na lídra Starostů kompromitující materiály.

“Zadání znělo, najděte něco na Rakušana. Šéf ho skutečně nesnáší,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden ze spolupracovníků premiéra. A jeho slova pak potvrdil další člověk, který je zapojen do předvolební kampaně hnutí ANO.

Andrej Babiš tyto informace nekomentoval. S redakcí Neovlivní.cz dlouhodobě nekomunikuje, nereaguje na dotazy ani žádosti o rozhovor. “Je to mafiánský server,” řekl nedávno na adresu redakce.

Vít Rakušan po zveřejnění textu uvedl, že i k němu se dostaly informace o jeho sledování. A řekl, že zvažuje, že se obrátí na policii a požádal premiéra, aby se k zjištěním redakce vyjádřil.

Babišovou zálibou ve složkách si přitom nemohou být jisti ani ti, kteří s ním spolupracují dlouho a velmi těsně. Doložili jsme to na případu Jaroslava Faltýnka, jednoho z politikových nejbližších lidí. V časopise z roku 2019 jsme popsali, že na něj lídr hnutí ANO sháněl kompro, protože mu tehdy začal přerůstat přes hlavu.

Stalo se tak na schůzce, která se odehrála zkraje roku 2019. Andrej Babiš se na ní tehdy sešel s jedním svým letitým známým. Mezi řečí mu sdělil, že už má plné zuby Jaroslava Faltýnka. A požádal jej o službu.

„Tvrdil, že se Faltýnek vymkl z kontroly, že už to přehání a že ho potřebuje umravnit. A jestli se na něj dá sehnat něco, co by mu pomohlo Faltýnka skřípnout,“ popsal schůzku zdroj detailně obeznámený s jejím obsahem. „Nešlo mu o to, Faltýnka zavřít. Chtěl jen, aby na něj měl páky.“


NEPŘEHLÉDNĚTE: Načasoval bych to na socanskej sněm, něco před volbama


Své složky si Andrej Babiš nechával plnit i policejními záznamy z vyšetřovacích spisů, jak zase doložila aféra Šuman. Dodnes neznámí lidé skrytí za jméno Babišova řídícího důstojníka z StB zveřejnili nahrávky, na nichž politik s redaktorem ze svých novin řeší policejní spis z kauzy Beretta a jak jej využít proti politické konkurenci.

Na jedné z nahrávek Babiš výslovně říká: “Já bych to načasoval někdy před ten jejich socanskej sněm, něco před volbama.”

Andrej Babiš tak reagoval na policejní spisy, které mu přinesl novinář Marek Přibil. Spisy obsahovaly informace z probíhajícího vyšetřování kauzy Beretta, v níž policie vyšetřovala podezření z rozsáhlého ovlivňování některých citlivých kauz. Externí odkaz na nahrávku ZDE.

Z nahrávky bylo patrné, že Přibil přinesl Babišovi právě ty části spisu, které jsou nějakým způsobem spojeny s politikovou konkurencí. Když se jej Babiš během diskuse nad papíry zeptá, proti komu jsou namířeny, novinář odpovídá: “To je především proti sociálním demokratům a odéesce.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email