Slovenský miliardář udělal první reálné kroky, aby zničil Bakalu

Pavol Krúpa, majitel investiční skupiny Arca Capital, před pár dny prohlásil, že podle jeho informací podvedla těžební společnost NWR při vstupu na burzu investory. A učinil první konkrétní kroky, aby to mohl prokázat.

Slovenský miliardář Krúpa začal v létě nakupovat akcie těžařské firmy, v níž drží čtvrtinový podíl miliardář Zdeněk Bakala. Jak uvedl ve svém aktuálním vydání deník E15, Krúpa se do investice pustil s vědomím, že na akciích strádající firmy prodělá; Arcou nakoupený dvouprocentní podíl jen do prosince ztratil více než polovinu hodnoty. Řečí peněz, Krúpova ztráta činí momentálně už kolem dvaceti milionů korun.

“Naše investice není orientovaná na tržní hodnotu akcií. S aktuálním vývojem jsme počítali. Naše pozice směřuje k upozornění na pochybení při primárním úpisu akcií společnosti NWR na burzu v roce 2008. Shromažďujeme důkazy a připravujeme podklady pro případné žaloby a náhradu způsobené škody,” řekl pro E15 Pavol Krúpa.

Čtěte také:

 » Hra o OKD může uspíšit Bakalovo odcházení. Pustí i svá média?
 » Bakalovo odcházení: Zbavil se bytů, další položky na seznamu
 » Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
 » Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
 » Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu

V tiskové zprávě, kterou Arca rozeslala na začátku minulého týdne, společnost uvedla, že podezírá NWR, že v roce 2008 při vstupu na pražskou, varšavskou a londýnskou burzu nadhodnotila své zásoby uhlí.

“Celkové zásoby mohly být nadhodnoceny téměř o 50 procent na 419 milionů tun a odhadovaná doba těžby na 32 let místo 17,” uvedla Arca Capital s tím, že požaduje vysvětlení od společnosti Morgan Stanley & Co, která úpis akcií spoluaranžovala, a americké John T. Boyd Company, jež pomáhala ohodnotit stav zásob uhlí.

Krúpa také už před časem apeloval na Sobotkův kabinet, aby se situací kolem NWR zabýval.

Vláda však nyní řeší především, co dál s Dolem Paskov. Paskov patří černouhelné firmě OKD, kterou vlastní právě NWR (New World Resources).

Firma v půli minulého týdne překvapivě oznámila, že navrhuje, aby se důl uzavřel už na konci roku 2016. Doposud připravované scénáře však počítaly s tím, že se Paskov uzavře až na konci roku 2017. Jak uvedla Mf Dnes, pokud si vláda přeje provozovat Paskov déle, navrhuje NWR převod dolu na stát. Čili: snaží se odpovědnost za důl a pracovní místa vnutit státu.

Ministři s tím nesouhlasí; situaci budou řešit právě dnes na jednání vlády.