Sobotka stojí za Chovancem, úplatky pro ČSSD označil za nesmysl

Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se postavil za svého ministra vnitra a místopředsedu partaje Milana Chovance v korupční kauze související se zakázkami České pošty. Sobotka uvedl, že o Chovancovi nemá pochybnosti. Současně popřel, že by kdy ČSSD byla financována penězmi ze státní pošty

Milan Chovanec se stal aktérem korupční aféry poté, co jeho jménem letos v červnu sliboval středočeský sociální demokrat Kamil Choc podnikateli Lukáši Čadkovi pomoc se zakázkami na poště výměnou za úplatek. Na nahrávce, která byla o nabídce pořízena a s jejímž obsahem se deník Neovlivní.cz seznámil, zaznělo, že dva miliony korun měly jít do stranické pokladny ČSSD a milion ministrovi Chovancovi. Ten už jakoukoli korupční nabídku popřel a podal v případu trestní oznámení.

Bohuslav Sobotka nyní na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že za svým ministrem bezvýhradně stojí. “O postoji pana ministra vnitra nemám žádné pochybnosti. Celé to na mně působí jako účelová kauza a možná i provokace,” uvedl premiér.

Premiér současně popřel, že by ČSSD využívala peněz ze státní pošty: “ČSSD je financována transparentně, bez návaznosti na jakékoliv státní firmy.”

Mimochodem Sobotka byl o případu informovaný přímo od Milana Chovance, a to již před několika týdny.

Za Chovance se postavil další člen vedení ČSSD hejtman Michal Hašek. “Je dobře, že Milan Chovanec v případu podal trestní oznámení a policie celou událost vyšetří. Podezření, že by ministr vnitra za někým posílal někoho s korupční nabídkou se mi jeví jako crazy scénář,” uvedl Hašek.

Zatím to tedy vypadá, že na stranické půdě bude mít s případem potíže jen Kamil Choc, řadový člen ČSSD ze středočeské oganizace. On byl tím, kdo přišel za podnikatelem Lukášem Čadkem a sliboval mu pomoc výměnou za miliony. “Chování pana Choce pokládám za nepochopitelné a nerozumím mu. Pokud se potvrdí, nemá v ČSSD co dělat,” podotkl na jeho adresu premiér Sobotka.

Milan Chovanec již ve středu popřel, že by Kamila Choce za podnikatelem Čadkem posílal. “S panem Chocem nejsem v žádném kontaktu, ani si nevybavuji jeho obličej. Pan Choc  musí svoje jednání vysvětlit sám,” uvedl nyní.

Kamil Choc v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz korupční nabídku vysvětloval jako “nezávazné tlachání”, kterému nepřikládal žádnou vážnost.

Sám Lukáš Čadek následně v rozhovoru pro Neovlivní.cz tvrdil, že podobných nabídek jako byla ta od Choce přišlo od Chovancových lidí víc. Dnes dopoledne jej pak podle Aktuálně.cz zadržela policie. Stalo se tak po desáté hodině v pražské nákupním centru Palladium. Policisté jej požádali o originál nahrávky, která byla ze schůzky s Chocem pořízena, a vyslechli. Zatčen nebyl.