Kauza Neovlivní.cz: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu

Před třemi týdny jsme publikovali exkluzivní zjištění, že se policie chystá uzavřít případ podezřelých zakázek pro Českou poštu. Kauzu, v níž jsou obvinění i zaměstnanci Andreje Babiše ze společnosti Agrotec, se policisté chystali poslat k soudu (podrobněji zde »).

A to se formálně stalo. Policie navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem, sdělil dozorující žalobce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. Případ teď posoudí žalobci, kteří musí rozhodnout, zda jej soudu pošlou. “Vzhledem k obsáhlosti spisového materiálu rozhodnu o návrhu policejního orgánu v řádech měsíců,” řekl v pondělí pro Aktuálně.cz Matula.

Příběh, kterému se tři týdny hlavní média vyhýbala, tak konečně pronikl i do servisu ČTK, do zpravodajství ČT24 i na Babišův iDnes.

A donutila k vyjádření i blízkého spolupracovníka Andreje Babiše, šéfa parlamentní frakce ANO Jaroslava Faltýnka. Který se doposud – i přes sliby, že odpoví – vyhýbal jakýmkoli otázkám na kauzu Agrotec. Faltýnek v ní není obviněnými, ale ještě loni v dubnu působil jako předseda představenstva společnosti Agrotec.

“V průběhu trestního řízení nebudu dělat závěry o vině či nevině těch lidí. Ať posoudí celý případ nezávislý soud,” zní jeho vyjádření, které zaslal ČTK.

Jaká baly role Agrotecu?

O co v kauze jde? Hustopečská společnost Agrotec poště dodává auta a stará se o její vozový park. Nejde o málo peněz: Babišova společnost získala za posledních deset let od státního podniku zakázky za téměř 600 milionů korun, přesně 575 331 tisíc (detailní rozpis zde »).

Případ je nepříjemný nejen pro Faltýnka a Andreje Babiše coby vlastníka společnosti Agrotec. V kauze je totiž obviněna i celá hustopečská firma jako právnická osoba, což by v případě odsouzení mohlo vést až k jejímu faktickému konci.

Co má v ruce policie?

Redakci Neovlivní.cz se podařilo získat dokumenty, které k případu “pošta” nashromáždila policie. Jde o hodiny odposlechů a svědectví, která ukazují, že Agrotec byl do manipulace tendrů zapojen. Klíčové se jeví přiznání jednoho z bývalých manažerů státního podniku, který vicepremiérovu firmu potopil (detaily zde) ».

Agrotec byl ovšem jen kolečkem v důmyslném stroji na vyvádění peněz ze strategického státního podniku. Další případy, které policie zrekonstruovala (rekonstrukci naleznete zde »), se týkají stavebních zakázek. V čele celé skupiny stáli podle vyšetřovatelů někdejší vrcholní manažeři státního podniku. Dvojice mužů údajně vybudovala klientelistickou síť firem, kterým pomáhali k vítězství v malých veřejných zakázkách.

Jak reagovali politici?

Jak na závažná zjištění reagovali politici, kteří se pod hlavičkou ANO stavícím na boji s korupcí vyšplhali do nejvyšších pater politiky? Nijak. Když mlčí Babiš, mlčí též ».

Podobně se k případu postavil i Babiš a jeho vládní šéf Sobotka. Na poslední tiskové konferenci vlády před prázdninami, která byla jediným místem, kde šlo politikům položit otázky, (na ty zaslané AB nereagoval), utekli oba muži zadním vchodem, sotva nepříjemné dotazy padly ».

Sobotka pak po několika hodinách uznal, že nebylo taktické brífink kvapem opustit. Do redakce se ozval a úprk vysvětlil. Samotnou kauzu ale nehodlá detailněji komentovat ».