Sokol k verdiktu soudu: Kvůli postupu vlády hrozí destabilizace

Soud pravomocně zrušil s účinností od nadcházejícího pondělí 27. dubna hned čtyři opatření, kterými ministerstvo zdravotnictví omezilo volný pohyb lidí, maloobchod a služby. Soud konstatoval, že byla nezákonná. Ministerstvo nebylo oprávněno je vydat, to přísluší podle soudu jen vládě. Co to znamená? Rychlá reakce právníka a bývalého ministra Tomáše Sokola.

“Dnešní rozhodnutí soudu znamená to, že podle názoru soudu byla čtyři opatření vydána nezákonně. Problém nastal v březnu, kdy vláda otočila a změnila původní opatření vlády podle krizového zákona na opatření ministerstva zdravotnictví. Podle soudu k tomu ministerstvo není oprávněno, taková opatření smí vydávat jen vláda.

V praxi ani netušíme, co všechno se teď otevírá. Vláda má nyní čas do pondělí, by přijala nové opatření. Podle mého názoru bude muset odcouvat zpět k tomu nouzovému opatření a vrátit se k tomu stavu před 13. březnem. Tím by ale přiznala, že to co bylo mezi tím datem a rozsudkem soudu bylo z pohledu soudu špatně. Je jasné, že se toho teď všichni chytí a budou říkat, že byli poškození. Otevírá se tím samozřejmě cesta k žalobám na stát o finanční náhradu.

Velký problém vidím i v tom, že se díky postupu vlády destabilizuje celý systém. Budu třeba po tom 27. dubnu, kdy má rozhodnutí soudu platit, smět chodit ven ve dvou nebo ne? Právě toto opatření, že se smí jen ve dvou, soud zrušil. Ale budou to vědět i “obyčejní” lidé?

Jistota státní správy a jejích zaměstnanců, že jedou podle nějakého plánu a lidé se tím musí řídit, je totálně otřesena. Už vidím, jak se lidé hádají s policajty, že nic neporušují. Vznikne chaos. A odpovídá za něj ten, kdo ho vyvolal. Tedy vláda. Kabinet nemusel ustupovat od toho systému krizových opatření, teď sklízíme, co chaoticky a nepřipraveně udělali.”

Právní dopady nouzového stavu a chaotické přípravy právních norem, které nám omezily život, popisujeme v dubnovém čísle časopisu Neovlivní.cz. Předplatné zde:

Text vznikl za podpory Nadačního fondu rodiny Orlických