Putinovo znárodňování: Car začal po puči odměňovat své věrné

Bývalý šéf rozvědky Petr Mlejnek analyzuje aktuální přerozdělování majetku v Rusku, které symbolizuje francouzská potravinářská firma a dánský pivovar Baltika.

Tak jako ve středověku věrní dostávali za službu králi svá léna, tak odměnil Vladimir Putin své věrné. Udělal to samozřejmě na úkor vlastníků aktiv ze Západu.


Pivo Baltika Foto: StockphotoVideo / Shutterstock.com

V Rusku začíná přerozdělování toho, co bylo donedávna považováno za soukromý majetek. Putin v neděli podepsal dekret, kterým ruský stát převzal kontrolu nad tamní pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Obě firmy měly v úmyslu opustit ruský trh v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem.

Formálně to, co se stalo s Baltikou a majetkem Danone, není znárodnění, ale zavedení dočasné správy. Takovou příležitost vytvořil na konci dubna svým výnosem Vladimir Putin. A co se vlastně stalo? Možná si myslíte, že v Rusku nebylo nikdy nic odebráno. A přesto je příběh s Baltikou a Danone zásadně odlišný od toho, co se stalo předtím.

Rusko zatím všechny své kroky ospravedlňuje tím, že to samé udělali jemu například převedením Gazpromu Německo do německých rukou. Skutečnost, že sankce a zmrazení aktiv byly reakcí na rozpoutanou válku, je samozřejmě opomenuta. Kreml nyní tvrdí: “Zmrazili  jste naše rezervy a my jsme zmrazili vaše investice.”


ČTĚTE TAKÉ: Noční vlci, jejich válčení na Ukrajině a proč se jich máme bát


Ředitelem Baltiky byl jmenován Tarmujaz Bollojev, který společnost řídil řadu let a pracoval v ní již v sovětských dobách. V 90. letech dovedl Baltiku k úspěchu a Putin ho dobře zná: dohlížel na privatizaci Baltiky. V letech 2009-2011 stál Bollojev v čele státní korporace Olimpstroy, která postavila zařízení pro olympijské hry v Soči. Má společný byznys s Jurijem Kovalčukem, společně s Putinem a Arkadijem Rotenbergem je Bollojev součástí vedení sportovního klubu Javara-Neva.

Známá postava se také stala hlavou Danone – 32letý Ibrahim Zakrijev, místopředseda vlády, ministr zemědělství Čečenska, synovec Ramzana Kadyrova.

Politika Putina je v tomto jasná. Věrné odmění, nevěrné odsoudí a potrestá. Nicméně ani věrní si nemohou být ničím jisti. Darované léno není napořád, je to vlastně forma správcovství. V současné době v Rusku neexistuje forma vlastnictví majetku, jak je známe my na Západě.

O všem se rozhoduje v Kremlu a Putin odměňováním věrných a odebíráním majetku nevěrným udržuje mocenskou rovnováhu mezi klany okolo sebe a tím se drží u moci. Je to křehká nerovnováha, která jednou povede k jeho pádu. Zatím mu to ale více než dvacet let vychází.

Zdroj náhledové foto:  StockphotoVideo / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email