V kauze Ševětín šla policie po Langerovi, nic mu ale neprokázala

Projekt výstavby fotovoltaické elektrárny v jihočeském Ševětíně byl sice důvodem, proč policie loni na podzim podnikla několik domovních prohlídek u Ivana Langera a krátce jej zadržela, včerejší obvinění však někdejšího ministra vnitra minulo. Policie nenašla důkazy, že by se bývalý politik podílel na umělém navýšení ceny o vícepráce za téměř 100 milionů korun.

Jméno Ivana Langera bylo magnetem v olomoucké kauze, který přitáhl pozornost veřejnosti k případu jinak celkem nezajímavého vynášení informací z policejních spisů.

Nyní se ale spíše potvrzuje, že policie využila olomouckého případu, aby mohla před soud s příkazem k domovní prohlídce u Langera. V kauze solárů na něj totiž neměla dost důkazů. Ani na domovní prohlídku, ani k obvinění.

Zpravodajský speciál

» Fakta: Vše o olomoucké aféře na jednom místě

O Ivanu Langerovi

Ivan Langer poté, co jej příslušníci ÚOOZ eskortovali z pražského do olomouckého bytu. Repro: Čt24
 » Je to vaše! Soud vydal policii část věcí zabavených u Langera
 » Ze zákulisí kauzy Ševětín: Na Langera toho policie moc nemá
 » Soud rozhoduje, zda smí policie zkoumat Langerův počítač
 » Langer píše médiím: Čas ukáže. Už jednou jsem nad vámi vyhrál

Ivan Langer proto není mezi pěticí podnikatelů a manažerů, které policie začala stíhat pro podezření, že pomocí fiktivní vícepráce na výstavbě ošidili státní firmu ČEZ o téměř 100 milionů korun. Potvrdily se tak informace, které deník Neovlivní.cz zveřejnil už na konci loňského roku. “Jeho podpis nikde nefiguruje,” sdělil tehdy Neovlivní.cz na Langerovu adresu zdroj obeznámený s vyšetřováním.

A co tedy na Langera policie vůbec měla? Především odposlechy. Jenže nešlo o odposlechy Langera, ale jeho přítele a obchodního partnera Ivana Kyselého a policisty Karla Kadlece. Oba muži sice výslovně řešili údajnou Langerovu aktivitu při výstavbě ševětínského solárního parku, politik byl ovšem pouze v roli toho, o kom se někdo baví.

Jako například 22. června 2015 v motelu Janiš. “Podezřelý Ivan Kyselý podrobně informuje podezřelého Karla Kadlece o problému se zakázkou pro společnost ČEZ, kterou realizovali společně s Ivanem Langerem. (…) Podezřelý Ivan Kyselý na této schůzce popisuje, jak zakázka probíhala, přičemž vysvětluje, že cena byla navýšena o 80 mil. korun za takzvané vícepráce. Dále Ivan Kyselý popisuje, že za navýšením ceny stál Ivan Langer a jeho právní kancelář a Langerovi již tehdy říkal, aby to nedělali, že to bude ‘průser’,” napsali kriminalisté v jednom z vyhodnocení odposlechů, který má deník Neovlivní.cz k dispozici.

Žádným hodnověrným důkazem se ale Langerovu roli doložit nepodařilo, proti politikovi nikdo nevypovídal. Svá slova o Langerovi, jak je zaznamenaly policejní odposlechy, dokonce nezopakovali do protokolu ani Kyselý s Kadlecem.

Jistou šanci, že by se mohly objevit nové skutečnosti, dává nynější obvinění. Mezi stíhanými je totiž Renáta Přikrylová z Kyselého firmy IES Recycling, která se na výstavbě ševětínského parku podílela. A jak si zaznamenali policisté při přepisování odposlechů z rozhovoru Kyselý-Kadlec, Přikrylová o navýšení ceny údajně neměla tušení.

“Ing. Ivan Kyselý se v rámci hovoru zastává Renáty Přikrylové, že ona o ničem nevěděla, že něco nechtěla podepsat, pouze vystavovala faktury,” poznamenali si policisté do výše citovaného dokumentu.

Bývalý místopředseda ODS jakoukoli roli v podvodu na státní firmu ČEZ striktně popřel. Dokonce varoval média, aby vážila svá slova, když o něm v souvislosti s olomouckou kauzou referují, protože by také mohl následovat soud.