Valachová poodkryla karty, jak to vidí se sportem

Už nejde jen o lobbistický tlak sportovních funkcionářů. Myšlenka zřídit samostatné ministerstvo sportu získala podporu ve vládě. Konkrétně u ministryně, která má sport na starosti: u Kateřiny Valachové.

Když Valachová před létem vystřídala v čele ministerstva školství Marcela Chládka, vyvolalo její jméno mezi zákulisními hráči ve sportu paniku. Názory ženy, která se rázem stala klíčovou figurou tuzemského sportu s rozhodujícím vlivem na rozdělování tří miliard korun pro sport, nikdo neznal.

Čtěte také:

Ministryně školství Kateřina Valachová. Foto: vlada.cz
» Kdo umí Valachovou? zní Prahou
» Žebříček TOP 10 vlivných ve sportu nabourala nová hráčka
» Nový zákon o sportu přepíše mapu vlivu
» Čtěte také rozhovor s nejvlivnějším mužem sportu: Vše stojí na lobbismu, říká Jansta

Po půl roce mají funkcionáři jasno: Ministerstvu vládne schopná vyjednavačka, která pro příští rok získala na sport skoro miliardu navíc. A je i nakloněna úvahám, které se dlouhodobě snaží prosadit zejména nejvlivnější figura sportovního zákulisí, šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Jde o vznik samostatného ministerstva sportu.

“Své stoprocentní rozhodnutí v otázce vzniku ministerstva sportu jsem ještě neučinila. Ale slíbila jsem, že odpracuji všechny kroky potřebné k tomu, aby nový úřad vzniknout mohl,” uvedla ministryně v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Valachová chce do konce funkčního období předložil paragrafované znění nového zákona o sportu, který by se vznikem takového úřadu počítal.

Její předchůdce Chládek si agendu držel pod sebou a snahy o vlastní úřad pro sport odmítal s tím, že jeden ministr sportu tu už je. Valachová je otevřenější. Jednou větou sice říká, že kvůli sportovním aktivitám dětí je praktické, aby tento úsek zůstal pod ministerstvem školství. Na druhou stranu přiznává, že sport potřebuje vzhledem k dlouhodobé zanedbanosti větší míru pozornosti. “Hlavu jednoho ministra by určitě zaplnila,” řekla v citovaném rozhovoru Valachová.

Podobně mluvil už v létě ministerský náměstek pro sport Petr Hulinský z ČSSD. Mimochodem, v interním bodování deníku Neovlivní.cz, který sestavil žebříček TOP 10 vlivných ve sportu, skončil Hulinský na pátém místě (více zde »). “Osobně zastávám názor, že sport potřebuje svého ministra. Sport si zaslouží větší pozornost, než jakou mu politické reprezentace dosud věnovaly,” řekl třeba Lidovým novinám.

Myšlenka má podporu u řady zákonodárců, z nichž nejhlasitější je “král hazardu”, senátor Ivo Valenta, nebo šéf senátního výboru pro sport Jozef Regec.

Sportovní lobbisté o vlastní úřad usilují jednak kvůli tomu, že je oblast podle nich na okraji zájmu a vždycky ji převálcují potřeby základních-středních-vysokých škol. Druhak věří, že vlastní úřad by měl důstojnější rozpočet.

Ministerstvo školství má v posledních letech na tuto kapitolu kolem tří miliard korun. Valachová si pro příští rok vyjednala navýšení na 3,75 miliard.

Fakta:

• Sport prapůvodně patřil pod resort zdravotnictví. Při vzniku samostatného Československa v roce 1918 fungovalo ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy.
• Později se jednotlivé oblasti rozkouskovaly mezi čtyři úřady. Zimní sporty a turistika patřily pod ministerstvo obchodu, 
“střelectví, jezdecké sporty, šerm a účast příslušníků branné moci na hrách olympijských” pod ministerstvo obrany. Letectví, automobilismus a motocyklismus pod ministerstvo veřejných prací a všechno ostatní pod zdravotnictví.

Plány sportovních funkcionářů s novým úřadem jsou o několik pater výš: Propočítali si, že resort by měl fungovat s podobným rozpočet, jaký má dnes kultura. Tedy se zhruba 12 miliardami. Což by – věří – mohl získat, pokud by měl svého “lobbistu” ve vládě.

“Mně je úplně jedno, kdo to řídí. Ale systém podpory sportu se hroutí, klesá sponzoring, společenská odpovědnost firem. No a proč? Protože firmy vidí, že sport není pro stát priorita,” uvedl v HN šéf České unie sportu Jansta.

Převedeno do řeči čísel: Ještě v šestiletce mezi roky 2007 a 2011 putovalo z veřejných zdrojů na sport v průměru ročně 16,7 miliard korun. Tento objem peněz ale postupně klesal, v posledních dvou letech cyklu o 3,2 miliardy. Obce, z jejichž rozpočtů pochází nejvyšší díl příspěvků na sport, začaly více a více peněz určených pro sportovce směřovat jinam, například do zájmových aktivit nesportovního charakteru.

K tomu je nutné připočíst, že sport přišel o svou “zlatou” slípku, společnost Sazka. Další ranou byly úpravy zákonných norem a pravidel, podle nichž přestal hazard přímo platit sportu.

Podrobná data o financování českého sportu si můžete prohlédnout v detailní infografice zde ».

Zatím Sobotkův kabinet vykročil jen k větší kontrole, kam peníze putují a zda jsou rozdělovány spravedlivě. Vláda nedávno schválila novelu zákona o podpoře sportu, která zavádí elektronický rejstřík klubů, sportovců a trenérů.