Žebříček TOP 10 vlivných ve sportu nabourala nová hráčka

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval, kdo jsou nejvlivnější postavy tuzemského sportu. V průběhu měsíce března jsme vás seznámili s TOP 10 nejmocnějších hráčů.

Index vlivu ve sportu: Kateřina Valachová

Překotné dění v politice, kdy premiér Bohuslav Sobotka odvolal ministra školství Marcela Chládka a zakrátko za něj našel náhradu – právničku Kateřinu Valachovou -, s pořadím v TOP 10 notně zamíchal.

Chládek z žebříčku nejvlivnějších vypadl. Za své umístění totiž vděčil výhradně své funkci a schopnostem, jak ji využít.

Ministr školství má rozhodující vliv na to, kolik peněz do českého sportu poteče. Kam půjdou tři miliardy korun – 2,6 miliardy na reprezentaci či mládež a dalších 600 milionů na investice (například rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně).

Právě z tohoto titulu naopak do žebříčku “naskočila” vůbec první žena, novopečená ministryně. Její představy ohledně sportu zatím zůstávají utajeny. Sama Valachová se doposud neprofilovala jako expert na tuto oblast. V rozhovorech, které během posledních dní poskytla, se ke sportu šířeji nevyjádřila. Jen se obecně přihlásila k Chládkově snaze zprůhlednit penězovody ve sportu.

Po oťukávací schůzce s prezidentem Zemanem pak řekla, že se společně bavili i o sportu. “Potřebujeme navázat na novelu loterijního zákona (…) a svázat výnosy z této činnosti s podporou sportu,” řekla bez dalších podrobností.

Po přepočtení pomocí indexu Neovlivní.cz, který zahrnuje parametry jako třeba konexe, mediální moc, nebo majetek či budget, který daná osoba spravuje /o něm rozhoduje, obsadila Kateřina Valachová šestou příčku v TOP 10.

TOP 10 ve sportu – verze červen 2015

TOP 10 ve sportu – verze březen 2015

1. Miroslav Jansta » 1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta » 2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek 3. Marcel Chládek »
4. Daniel Křetínský » 4. Miroslav Černošek
5. Petr Hulinský » 5. Daniel Křetínský »
6. Kateřina Valachová » 6. Petr Hulinský »
7. Petr Dvořák » 7. Petr Dvořák »
8. Daniel Beneš » 8. Daniel Beneš »
9. Jiří Holeček » 9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář » 10. Pavel Kolář »