TOP 10 vlivných ve sportu: číslo 5

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Číslo 5 – Petr Hulinský

Narozen 25. srpna 1967 v České Lípě, od roku 2014 náměstek ministra školství pro podporu sportu a mládeže. Z resortu školství každý rok plynou do sportu tři miliardy korun.

Protřelého zákulisního hráče pražské politiky katapultovala mezi nejvlivnější postavy tuzemského sportu jeho funkce náměstka ministra školství pro sport. Díky ní je Petr Hulinský tím nejvýraznějším převodníkem pro 2,4 miliardy korun z rozpočtu směrem k reprezentaci či mládeži. A stejnou měrou se podílí na rozdělení dalších 600 milionů určených na investice – tedy rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně.

Křeslo náměstka mu tedy v interním měření Neovlivní.cz zajistilo přes 80 procent, další významné body nasbíral i díky tomu, že se mezi sportovci pohybuje roky (například je dvacet let členem olympijského výboru, poslední roky sedí i v jeho výkonném výboru) a ví kam poslat miliony, aby to pomohlo sportu i jeho pozici.

Petr Hulinský se rád fotí se sportovci

Petr Hulinský se rád fotí se sportovci                  (Zdroj: Hulinsky.cz)

I přes umístění v TOP 10 sportu ale zatím Petr Hulinský nemá šanci stát se “novodobým Kocourkem” – Janem Kocourkem, jedním nejdéle sloužících náměstků, který byl po sedm let v podstatě neomezeným vládcem nad státními dotacemi pro sport.

Hulinského nejprve brzdil v rozletu ministr školství Marcel Chládek, který si z financování sportu udělal vlastní agendu a sám byl v kontaktu s některými klíčovými příjemci dotací. A nyní – pod novou ministryní školství Kateřinou Valachovou – je jeho zatím nejistá.

A co si myslí Petr Hulínský o vlivu? “Mít vliv podle mého znamená: být respektovaný, mít slovo v tom daném oboru. V mém případě to především znamená napomoci v procesu rozdělování dotací do sportu s jasnými pravidly.”

TOP 10 ve sportu – verze červen 2015

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek
4. Daniel Křetínský »
5. Petr Hulinský »
6. Kateřina Valachová »
7. Petr Dvořák »
8. Daniel Beneš »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »