Nový zákon přepíše mapu vlivu ve sportu

Na pozadí náhlého odchodu ministra školství Marcela Chládka se odehrává tuhý zákulisní souboj o miliardy na sport. Poslanec Jiří Holeček, pravá ruka vicepremiéra Andreje Babiše z ANO, totiž připravuje s některými koaličními politiky změnu financování sportu, která omezí moc nejvlivnějších hráčů českého sportu.

A ministr Chládek byl proti – s vládci sportu má totiž skvělé vztahy. Třeba s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem. Nebo dlouholetým členem českého olympijského výboru Petrem Hulinským, který dělal Chládkovi na ministerstvu náměstka pro sport.

Babišovo ANO proto podle informací deníku Neovlivní.cz vyvíjelo soustavný tlak na Chládkovo odvolání. “Financování sportu je nastaveno špatně a ministr s tím nic nedělá,” opakoval v posledních týdnech několikrát Holeček.

Ministrův konec každopádně překreslí mapu vlivu v českém sportu. Chládek, dosavadní třetí nejmocnější muž sportu, po svém odvolání, které je otázkou příštích dní, z žebříčku vypadne. A dá se čekat, že předseda sněmovního podvýboru pro mládež a sport Holeček (v zádech s Babišem) poskočí vzhůru.

Holečkovi se totiž v minulých týdnech v tichosti podařilo přimět odborníky na sport z dalších dvou koaličních stran ČSSD a KDU-ČSL, aby s ním proti vůli vlastního ministra Chládka vytvořili pracovní skupinu, která by zpracovala revoluční koncepci podpory a financování sportu. V komisi zasedl třeba vlivný sociální demokrat Michal Kraus či lidovecký radní na pražském magistrátu Jan Wolf.

“Jeden z principů by měl být, aby šlo mnohem více peněz mládeži na úkor profesionálního sportu. A zbytek aby šel přímo do klubů a nikoliv přes takzvaný průtokový ohřívač svazů, které si z toho platí kanceláře, domy a podobně,” popsal deníku Neovlivní.cz Holeček, jak chce stopnout miliony velkým sportovním hráčům.

Důležitý je také mechanismus, kterým chce Holeček peníze rozdělovat. “Je třeba vytvořit vzorec, kterým by se peníze automaticky přidělovaly podle vládních priorit. Ministerstvo by tedy, oproti dnešku, nemohlo dát miliony, komu chce,” navrhuje Holeček.

A tady narazil na tuhý odpor Chládka a Hulinského, kteří se nechtěli vzdát práva hospodařit s miliardami na sport. Naopak: představovali si úplně jinou koncepci. V koalici proto nastal souboj. Odvoláním Chládka je jasné, že dočasně zvítězil Holeček. Otázkou je, na jak dlouho.