Lidový dům na nových mapách společnosti Seznam.cz, která představila svou novinku - mapy ČR ve 3D.

ČSSD je na mizině. Vedlejší efekt voleb

Kdysi nejsilnější vládní stranu – sociální demokracii – čekají kritické měsíce. ČSSD je totiž na mizině. Na jedné straně má stamilionové dluhy. Na straně druhé milionové propady ve státních příspěvcích a úprk sponzorů. Jen neúspěch v aktuálních senátních volbách stranu připraví o jedenáct milionů ročně. Část straníků znovu mluví o prodeji Lidového domu, partajního sídla.

Sociální demokracii už roky táhne ke dnu prohraný soudní spor o Lidový dům. V roce 2016 soud pravomocně rozhodl, že má strana vyplatit přes 300 milionů advokátovi Zdeňku Altnerovi,  který ČSSD pomohl Lidový dům vysoudit. Altner ale zemřel a strana nyní věc řeší s dědici. Teprve po skončení dědického řízení může podat avizované dovolání k Nejvyššímu soudu (o rozsudku více zde »).

Kromě toho ale ČSSD v posledních letech opustili sponzoři. Na darech strana loni získala necelých pět milionů korun. Jen pro srovnání: v roce 2012 to bylo 47,6 milionu.

Psali jsme:

» Muž, který byl ústy Zemanovy vlády, o aféře Lidový dům
» Spor o Lidový dům protahoval Altner, řekl soud. ČSSD brzdí platbu
» Dokument, o kterém nechtějí mluvit: 5 stran drastických škrtů u sociálních demokratů
» Propustit, zastavit, ukončit. Máme interní plán, jak bude ČSSD šetřit
» ČSSD se chystá splatit stamiliony, prší na ni exekuce za Altnerem
» ČSSD prohrála stamiliony ve sporu o Lidový dům

Loni navíc stranu vyčerpaly volby do Sněmovny a za rok 2017 tak strana podle závěrečného účtu hospodařila se ztrátou 40 milionů. A přežívá jen díky kontokorentům, dlouhodobé závazky loni dosáhly skoro čtvrt miliardy korun.

Ani letošní rok přitom nedává naději na zlepšení. Naopak.

Nynější senátní volby ukázaly, že strana přijde zhruba o polovinu příspěvků od státu. Partaje dostávají za každého poslance a senátora 900 tisíc korun ročně. Po loňských parlamentních volbách, v nichž ČSSD přišla o pětatřicet poslanců, je po víkendu jasné, že stejné to je i se senátory.

Senátní volby přepočtené na peníze: pro ČSSD mínus jedenáct milionů ročně.

Stranu tak čeká další šetření. Drastické škrty přitom zahájil ještě bývalý šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka už v roce 2016. Tehdy vznikl dvacetibodový scénář, jak situaci po prohraném soudu s Altnerem vyřešit: “Zastavíme Lidový dům a dalších třináct nemovitostí. Sedm milionů nám vynese veřejná sbírka mezi členy a sympatizanty, na mzdách jen letos ušetříme 15 milionů korun, na provozu dalších 16. Propustíme dvaadvacet lidí. A omezíme fondy na reprezentaci. ”

Jenže škrty nepomohly. Ve hře je tak nyní podle zjištění Neovlivní.cz znovu otázka, zda neprodat Lidový dům. “Je to jedna z variant, která by se měla vážně prodiskutovat. Situace začíná být kritická,” uvedl zdroj blízký vedení strany.

Už loni to ostatně navrhla jihočeská ČSSD v čele s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou. “Podle jihočeských sociálních demokratů je dobrá kondice ČSSD cennější než vlastnictví sídla na atraktivní pražské adrese,” prohlásil loni Zimola.

Jihočeši byli do senátních voleb se svými názory osamoceni. Další členové vedení strany kolem předsedy Jana Hamáčka úvahy o prodeji Lidového domu odmítali.  “Nové vedení se dohodlo, že na Lidový dům nebudeme sahat, ostatně nese ročně přes deset milionů korun. Navíc je to dědictví po zakladatelích strany, kterého se nechceme zbavovat,” citovaly před časem Hospodářské noviny dalšího místopředsedu strany Martina Netolického.

Jak dlouho tenhle postoj ve vedení ČSSD předváží, ukáží příští týdny.