Savov prohrál první kolo bitvy o své vydání

Stíhaný podnikatel František Savov ve čtvrtek v Londýně prohrál první kolo bitvy o své vydání. Britská justice vyhověla českým úřadům, které chtějí Savova v Praze, kde se má zodpovídat z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Miliardář se vydání brání, svůj případ označuje za mstu spojenou s Andrejem Babišem.

Prvoinstanční verdikt se přiklonil na stranu českého státu. A to navzdory nové britské praxi, podle níž existuje větší šance na vydání v těch ekonomických kauzách, kdy už je v domovské zemi podána obžaloba. A to v případě Savova není. Ten je zatím stále jen stíhaný pro podezření z obřích daňových podvodů, obžaloba zatím ani nebyla vypracovaná, natož aby byla u soudu.

Toto nedávné zpřísnění britské extradiční politiky přitom jde proti evropským mezistátním úmluvám i unijnímu právu.

“Soudce Riddle odmítl zpochybnění postupu české justice a práci státní zástupkyně. Věří, že kauza v České republice směřuje k soudu,” tweetoval přímo z Londýna korespondent Českého rozhlasu Jiří Hošek. “Savov musí do dvanácti dnů uhradit náklady na extradiční líčení ve výši 1200 liber. A nadále se musí hlásit na policejní stanici v Londýně.”

Že se Savov při nepříznivém verdiktu odvolá a dál v Londýně setrvá, bylo dopředu jasné.

“Rozhodnutí extradičního soudu, ať už bude jakékoli, považujeme za dílčí, první bitvu v dlouhé válce, která bude následovat. Už teď můžeme s jistotou konstatovat, že se jedna ze stran odvolá a celý případ tak bude řešit vyšší instance (High Court). Procesně zásadnější řízení před justičními orgány ve Spojeném království i před Evropskými soudy teprve začnou,” prohlásil pro Neovlivní.cz Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš. “Jak jsme již mnohokrát uvedli, existuje řada důkazů, že vyšetřování v ČR není standardní a je ovlivněno nejrůznějšími tlaky.”

Savov se podle informací deníku Neovlivní.cz chystá použít prohlášení významných českých politiků či někdejších představitelů justice, že je proces proti němu politicky motivovaný. Jak jsme již informovali », za miliardářem vyrazil do Londýna bývalý prezident Václav Klaus či expremiér Petr Nečas. Právníci Savova kontaktovali také někdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.

Oproti tomu, české úřady jsou v nevýhodě. Jejich pozici komplikuje fakt, že čeští státní zástupci nejsou přítomni na místě. U čtvrtečního soudu je zastupovala britská prokuratura, která je sice v intenzivním kontaktu s pražskými protějšky, ale přece jen nevede stíhání od počátku a nemá ho tedy tak “v malíku”.

“Mohu potvrdit, že v Londýně nebude přímo zastoupen nikdo z českých kolegů,” řekl den před vynesením verdiktu deníku Neovlivní.cz nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Čeští státní zástupci poslali k londýnskému soudu řadu dokumentů, v nichž se snažili – úspěšně – prokázat právě to, že Savov už je téměř před soudem. Že případ je kousek před obžalobou. Savov měl naopak připravenu argumentaci, že jeho stíhání je politicky motivované a je v podstatě na začátku ».