Video: Šest vlivných popsalo, co znamená mít moc

Nejvlivnější muž pražské politiky, renomovaný podnikatel a filantrop, jednička české justice nebo zkušený diplomat. Deník Neovlivní.cz přinesl v minulých týdnech řadu rozhovorů s osobnostmi, které udávají tep současnosti. Každý z nich přitom dostal stejnou otázku: Co podle nich znamená, mít vliv?

Odpovědi hledali neformální lídr pražských sociálních demokratů Karel Březina i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška i ředitelka společnosti Newton Media Petra Mašínová. Šéf  České unie sportu Miroslav Jansta a průmyslník-filantrop Kvido Štěpánek, který řídí firmu s miliardovým obratem Isolit-Bravo.

V podstatě se – s drobnými nuancemi – shodli, že jde především o schopnost či um ovlivňovat věci kolem sebe směrem, kterým si sami představují.

“Nemusíte mít formální moc, ale máte-li vliv, tak se vaše vůle může projevit tím, že určité jevy nastanou nebo nenastanou, nebo nastanou jinak. Můžete něco prosadit nebo něčemu zabránit. To je vliv,” řekl třeba Josef Baxa, který v žebříčku deníku Neovlivní.cz obsadil první místo mezi nejmocnějšími lidmi tuzemské justice.

Samozřejmě – záleží na tom, okem koho vliv posuzujeme. “Dá se hovořit třeba o tom, jaká média měla vliv na komunikaci vstupu do EU státní správou. Byla to celonárodní média, tradiční média jako televize a rozhlas. Myslím si, že státní správa dodnes žije ve virtuálním světě, kde tištěná média, televize a rozhlas hrají prim,” řekla Petra Mašínová z Newton Media.

Svou dosavadní kariéru strávila v blízkosti českých a evropských politiků, po boku Pavla Teličky připravovala vstup země do Evropské unie. “Dnes se to mění, ani z pohledu státní správy už ne vždycky jsou tradiční média nejdůležitější. I státní správa se začíná zajímat, jak určitá témata komentují lidi na sociálních sítích, začíná sledovat internet. My to vidíme jednoduše na tom, že i naši klienti hodně objednávají on-line monitoring.”

A co řekli o vlivu další osobnosti? Poslechněte si jejich názory v přiložených videích.


Miroslav Jansta

[responsive_youtube p4R38Hjqv6M]

Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů. Miroslav Jansta je posledním velkým zákulisním hráčem české politiky. Rozhovor s ním nabízíme zde.


Kvido Štěpánek

[responsive_youtube VATN036RX3M]

Ročně věnuje přes tři miliony korun na charitu. A nemluví o tom; to si spíše přečtete, jak se daří společnosti Isolit-Bravo, kterou průmyslník z Jablonného nad Orlicí Kvido Štěpánek řídí. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.


Josef Baxa

[responsive_youtube fYKZJAIoYu8]

Respektovaný právník, který disponuje přirozenou autoritou a umí prosadit svou, vybudoval vlajkovou loď justice – Nejvyšší správní soud. Bývalý trestní soudce, který se přerodil v soudce správního, v interview mluví o vlivu, i o tom, jak změnil svůj pohled na svět. Povídání naleznete zde.


Václav Bartuška

[responsive_youtube VWEBQUAT5Sc]

Diplomat, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost. Posledních deset let se pohybuje v blízkosti vrcholných politiků nejen v Česku, ale i v zahraničí. Je přesvědčen, že společnosti by prospěl drobný šok. V interview pro Neovlivních mluví i o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, choutkách Ruska – i o svém životním zlomu. Naleznete jej zde.


Petra Mašínová

[responsive_youtube VA2PqcKzUuY]

Má detailní přehled o nejrůznějších vlivech spojených s médii. Osobně si myslí, že tištěná média nezaniknou, ale změní se jejich vliv. Jako silný nástroj pro malá média vnímá nezávislost. Rozhovor nejen o novinách, internetu a novinářích nabízíme zde.


Karel Březina

[responsive_youtube Jb27mhlXNnk]

Profilové rozhovory vůbec nedává, po letech Karel Březina poprvé udělal výjimku. Nemá žádnou viditelnou funkci, přesto je jedničkou v aktuální mocenské mapě vlivu Prahy, kterou zpracoval deník Neovlivní.cz. Politikou sice žije, ale dnes už si dokáže představit, že ji s klidným srdce opustí. Povídání s Karlme Březinou naleznete zde.