© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Generální inspekci bezpečnostních sborů opustil její šéf Michal Murín, na jehož odchod několik měsíců tlačil premiér v demisi Andrej Babiš. Murín rezignoval poté, co se terčem stala jeho žena, státní zástupkyně. GIBS je dnes už plně pod kontrolou Andreje Babiše, který je v této věci ve střetu zájmů kvůli svému obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.
Pro řadu lidí bylo velkým překvapením, když dlouholetý policista Michal Murín vytáhl do otevřeného boje s Andrejem Babišem a veřejně oznámil, že čelí nevybíravému tlaku premiéra v demisi kvůli odchodu z čela inspekce. Stejným překvapením pak bylo, když se po dvou měsících zdravotně sesypal a bitvu vzdal.
Co se mezitím stalo, že to ostřílený policista nakonec zabalil?
Tak předně: Národní bezpečnostní úřad se znovu začal zajímat o Murínovu prověrku a to kvůli údajným pochybením v jeho práci, která popsal v dopise pro premiéra v demisi Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Dopis jsme zveřejnili zde. Jak sám v rozhovoru pro Neovlivní.cz připustil žalobce Zeman, žádná z věci, kterou Murínovi coby šéfovi inspekce vyčítali, nevedla k tomu, aby jej začali stíhat nebo vyšetřovat. Dopis posloužil Andreji Babišovi jen jako munice proti Murínovi.
Ale hlavně: zákulisní tlaky se z osoby Murína přenesly podle zjištění Neovlivní.cz i na jeho manželku. Jana Murínová je státní zástupkyní v Praze, specializuje se na mravnostní a násilnou trestnou činnost. Její kolegyní byla Dagmar Máchová, žalobkyně, která je ústřední postavou kauzy Bereta. V ní jde o vynášení informací z policejních spisů v Praze a Máchová je jednou z obviněných. Murínova žena nebyla v kauzy nikdy obviněna, v rámci akce Bereta rozjeté v éře Roberta Šlachty ale policie zaznamenala její kontakty právě s Máchovou. Což nebylo nic divného, když byly roky kolegyně.
V posledních týdnech, kdy vrcholil souboj mezi Murínem a Babišem, kdosi vzal část informací, které se tvářily, že jsou ze spisu Bereta a týkaly se právě manželky ředitele inspekce. Dokumenty pak podle zjištění Neovlivní.cz rozeslal novinářům jako údajný důkaz, že Murínova žena je do kauzy také zapletena. Uniklé informace ale nic takového nedokazovaly a novináři je nakonec ani nezveřejnili.
Sám Michal Murín už nechce důvody svého odchodu nijak komentovat. Omezil se pouze na oficiální prohlášení, v němž píše: “Ačkoli jsem se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického, obávám se, že mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce, především ze strany obou vrchních státních zástupců a nejvyššího státního zástupce.”
Odchodem Murína z čela inspekce dokončil premiér v demisi svou akci na ovládnutí této bezpečnostní složky. Odstranil vzpurného ředitele, mezitím obsadil ve sněmovně kontrolní orgán svým poslancem a opoziční politici tomu nedokázali zabránit.
A do čela GIBS místo Murína nyní dočasně instaloval Lenku Haderkovou, současnou šéfku legislativního a právního oddělení inspekce. Jde o právničku, která jako jedna z mála vedoucích pracovníků inspekce v uplynulých týdnech nestála za Murínem a vypověděla mu podle informací zevnitř GIBS loajalitu. “Nepostavila se za Murína, komunikovala s úřadem vlády a je pravděpodobné, že dostane pověření vést inspekci do jmenování řádného ředitele,” popsal už minulý týden zdroj z GIBS.
Nyní se jeho slova potvrdila, Haderková pověření dostala. Plnohodnotný šéf pak vzejde z výběrového řízení, které připravují Babišovi podřízení. Ředitele inspekce totiž podle zákona jmenuje a odvolává předseda vlády. Když se před lety zákon měnil, nikdo nepamatoval na to, že se předseda vlády může ocitnout ve střetu zájmů. Situace, kdy post předsedy vlády zastává trestně stíhaná osoba, tvůrce zákona ani nenapadla.
A jak už jsme popsali zde, oč je GIBS neznámější institucí, o to je ve skutečnosti mocnější. Při správné konstelaci a obsazení správnými lidmi může vláda s pomocí generální inspekce torpédovat vyšetřování trestních kauz. Stačí odstavit konkrétní vyšetřovatele od konkrétních kauz tím, že je inspekce začne vyšetřovat. Kromě toho, že to vážně naruší jeho věrohodnost, současně to může minimálně zpomalit vyšetřování dané kauzy, v krajním případě to může vést i k předání případu někomu jinému.
Odchod Michala Murína představuje symbolický signál směrem dovnitř bezpečnostních složek. Odchod ze svých pozic začínají řešit i další klíčoví lidé. Jde přitom zejména o policisty, kteří jsou více či méně spojení s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo.