Za kulisy: Naštvaná Malá odmítala rezignovat. Dostala to příkazem

Ačkoli svoji rezignaci oznámila ministryně spravedlnosti Taťána Malá sama, podle zjištění Neovlivní.cz až tak úplně o její rozhodnutí nešlo. Kdyby bylo na ní, ve funkci by i přes opsané diplomové práce zůstala. Rezignaci ji přikázal přímo lídr hnutí ANO a premiér Andrej Babiš, který ji původně funkci sám nabídl. Rezignaci pak urychlilo vystoupení ministryně na odpolední tiskové konferenci, kde se poprvé veřejně obhajovala.

“Funkci jsem k dispozici nenabídla, myslím, že to není na pořadu dne.” “Rezignuji. Nechci, aby bylo hnutí dál poškozováno, ani nově vznikající vláda”. Tyto věty dělí tři a půl hodiny. Obě je pronesla ministryně spravedlnosti Taťána Malá, která ve funkci vydržela jen třináct dní.

Souvislosti
 » Ministryně Malá opisovala ve své diplomové práci. Rezignuje?
 » Právníci ve službách moci
 » Porcování státu je na spadnutí
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Michopulos: Chovají se dnešní politici hůř než dřív?

Ještě v půl čtvrté odpoledne, kdy poprvé kvůli plagiátorské kauze předstoupila před novináře, jakékoli debaty na téma demise odmítala. Trvala na tom, že se ničeho špatného nedopustila a odpovědnost za opsané citace ve své diplomové práci se snažila přehodit na vedoucího práce.

A byla to právě tisková konference, která urychlila její pád. Krátce poté ji k demisi podle zjištění Neovlivní.cz vyzval přímo Andrej Babiš.

“Původně byl připravený ji držet a názor by změnil jen ve chvíli, kdyby byly nějaké velké tlaky na její odstoupení. Například kdyby lidé z legislativní rady splnili své hrozby a kvůli Malé by z ní odešli. Pak by ji Babiš dřív nebo později k demisi dotlačil. Ta tisková konference to ale urychlila. Ona ji nezvládla,” popsal Babišovy pohnutky jeden z jeho spolupracovníků ze Sněmovny.

To, že Taťána Malá rezignovat nechtěla, potvrdil redakci i další nezávislý zdroj z hnutí ANO. “Byla skutečně naštvaná. Kdyby bylo na ní, je tam pořád,” dodal.

Malá přitom ještě před tiskovou konferenci absolvovala několikahodinový trénink, aby situaci ustála. Nakonec vyvolávala přímo na tiskovce smích. Krátce poté s ní promluvil Babiš a Malá na schůzi vedení strany následně oznámila, že se rozhodla rezignovat.

Andrej Babiš pak veřejně připustil, že ta situace vážně nebyla dobrá: “Je jasné, že pokud by nerezignovala, tak samozřejmě od rána do večera by to poškozovalo nejen hnutí, ale i vládu, která má dostat důvěru ve středu.”

Otázkou ale zůstává, jestli se Babišovi situace díky diplomové práci o králících jenom vymkla z ruky nebo to byl celé od začátku plán. Do čela resortu spravedlnosti, které nyní fakticky rozhodne o kauze Čapí hnízdo, totiž nyní usedne přímo Andrej Babiš. Tvrdí, že dočasně, než vymyslí, kdo nahradí Malou.

Trestně stíhaný politik tak bude řídit ministerstvo, které rozhodne, zda jeho samotného a jeho manželku s dětmi pošle k soudu kvůli podezření z padesátimilionového podvodu.

Aktualizace: Andrej Babiš v úterý ráno oznámil, že ministerstvo vést nebude. Dle jeho slov: Nechce poslouchat ty blbé kecy. Místo Taťány Malé prezidentovi navrhnul dosavadního místopředsedu legislativní rady vlády Jiřího Kněžínka.