Za premiérovo Čapí hnízdo zaplatí 50 milionů přímo Češi

Padesátimilionovou dotaci, kterou podle závěrů české policie a bruselského úřadu na boj proti podvodů OLAF neoprávněně získala premiérova farma Čapí hnízdo, zaplatí přímo Češi. Ministerstvo financí a středočeský krajský úřad vedené Babišovým hnutím ANO totiž předešly bruselské úřady, které se chystaly podle zjištění Neovlivní.cz vymáhat po Česku miliony zpět. České úřady rozhodly, že dotaci raději zaplatí z českého rozpočtu. Přinášíme pohled na kauzu OLAF a Čapí hnízdo ve čtyřech hlavních bodech.

Co se nyní stalo?

Evropský úřad pro boj proti podvodům podle informací Neovlivní.cz dospěl k závěru, že dotace pro farmu Andreje Babiše byla získaná neoprávněně a doporučil unijním orgánům, aby padesát milionů po farmě českého premiéra vymáhala zpět. Ministerstvo financí a středočeský krajský úřad situaci předešly tím, že projekt Čapí hnízdo takzvaně “vyňali z certifikace”. To znamená, že padesátimilionová dotace nepůjde z unijních fondů, ale z českého rozpočtu. Díky kroku úřadů ovládaných hnutím ANO se případ Čapí hnízdo dostal z půdy Evropské unie, ta už na něj nemá žádné páky. Případ, který českému premiérovi kazil v Bruselu reputaci, pro ni skončil.

Kontext:

» Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí ztracené dokumenty
» Předvolební déjà vu: Čapí hnízdo není Kubiceho zpráva
 » Babiš je bez imunity. Obvinění nyní hrozí jeho dětem i manželce
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Je to mimořádný krok?

Není úplně obvyklý, ale už se v minulosti stal. A to v případech, kdy si české úřady nebyly jisty, že jednotlivé prověřované projekty v očích EU ustojí. Za éry ministra financí Babiše Česká republika například stáhla požadavek na proplacení monitorovacího systému pro veřejné zakázky. Dotační úředníci totiž z Bruselu avizovali, že projekt provázejí taková pochybení, že Evropská unie žádnou dotaci  neproplatí. Podobně za minulých vlád Česká republika postupovala i v případě dotací pro Krajskou zdravotní.

Kdo teď EU zaplatí 50 milionů?

V tuto chvíli je tedy farma Čapí hnízdo postavena z peněz Andreje Babiše a z padesáti milionů, které do projektu musí místo Evropské unie vložit Česká republika z veřejných rozpočtů. Padesát milionů tedy zaplatí v první fázi daňový poplatník.

Z neoficiálních informací, které redakce nashromáždila, vyplývá, že závěry OLAFu doporučují vymáhat peníze po majiteli Čapího hnízda. Tím je dnes společnost IMOBA ze svěřenského fondu Andreje Babiše. Jestli se premiér chystá peníze z dotace vrátit, to zatím není jasné. On sám na to neodpověděl, od počátku ale trvá na tom, že žádný dotační podvod nespáchal. Dotaz Neovlivní.cz, zda bude stát požadovat po majiteli Čapího hnízda vrácení dotace, nechala bez odpovědi i ministryně financí Alena Schillerová.

Co teď bude s policejním stíháním?

Na stíhání jedenácti lidí, které policie obvinila z dotačního podvodu při získání veřejných peněz pro farmu Čapí hnízdo, zatím nejnovější krok ministerstva financí nic nemění. Podle policie byla při získání dotace porušena pravidla hry a pro podstatu případu je vedlejší, že se z unijní dotace postupem času stane česká. Premiérova farma zkrátka získala něco, na co neměla nárok. Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek nyní čekají, zda je jejich poslanečtí kolegové v lednu vydají ke stíhání. V říjnových volbách se jim totiž obnovila imunita, o kterou už jednou kvůli Čapímu hnízdu přišli. Naopak premiérova manželka, děti, zeť a manažeři jeho holdingu žádná imunita nechránila, jejich stíhání tedy běží od konce letošního léta.

 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda