Zdroj: Češi si propuštění Fajáda předjednali s Američany

Informaci, kterou deník Neovlivní.cz přinesl 2. února, den po propuštění unesených Čechů v Libanonu, dnes konečně tuzemské úřady potvrdily oficiálně: výměnou za pětici našich propustíme Alího Fajáda, který měl být původně vydán do USA.

Česká republika svůj záměr na výměnu “5 vs. 1” předem konzultovala se Spojenými státy, jejich postoj sehrál důležitou roli ve finálním rozhodnutí.

K této kauze:

» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Potvrzeno: Unesení byli vyměněni za Fajáda, rozhodl tlak politiků
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem

V ČR Fajádovi hrozilo vydání do Ameriky kvůli terorismu.

“USA to akceptovaly,” uvedl pro Neovlivní.cz jeden z vládních úředníků, obeznámený s případem: “Formálně možná budou protestovat, ale to, kvůli čemu Fajáda ve skutečnosti chtějí, mohou získat i jinak.”

Alí Fajád totiž pro Američany není nutně jen osobou, podezřelou z obchodů s teroristy, jak zněla oficiální žádost.

Podle informací Neovlivní.cz je pravděpodobnější verzí, že skutečným důvodem tlaku na vydání nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje.

A navzdory tomu, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v reakci na informace o pravé příčině propuštění pěti Čechů tvrdošíjně prohlašoval, že “Česko s teroristy neobchoduje”, jeho vládní kolega z obrany to pro Hospodářské noviny shrnul lakonicky: “Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” citoval list Martina Stropnického.

Aktivity obou zemí byly synchronizované od první do poslední chvíle – soud v Praze nařídil okamžité propuštění Fajáda z pankrácké věznice pár okamžiků poté, co z Bejrútu konečně odstartoval vládní letoun s osvobozenými Čechy na palubě.