Zemanův přítel režíruje ze zákulisí českou účast na Expu

Je to necelý týden, co kabinet Bohuslava Sobotky schválil českou účast na Expo 2017 v kazašské Astaně. Konkurz na post komisaře dosud nebyl vypsán, ale z politického zákulisí už povstal hráč, se kterým bude muset vybraný úředník počítat. Letitý přítel Miloše Zemana, muž, který ho přemluvil k návratu do politiky a významně se podílel na vítězství v prezidentském klání: Zdeněk Zbytek.

Bývalý důstojník komunistické Československé armády a lobbista s kontakty v Rusku Zdeněk Zbytek je podle Lidových novin tím, kdo má už dnes prezentaci Česka v Kazachstánu pod palcem. Formálně bude českou účast, na níž stát přidělil rozpočet ve výši sto milionů korun, řídit ministerstvo průmyslu a obchodu Jana Mládka. Heslem Expo 2017 je totiž “energie budoucnosti”. Neformálně ji však už dnes diriguje Zdeněk Zbytek.

Zdeněk Zbytek, architekt Zemanova comebacku, s pozdějším prezidentem. Foto: Archiv Z. Zbytka

Zdeněk Zbytek, architekt Zemanova comebacku, s pozdějším prezidentem. Foto: Archiv Z. Zbytka

“Nejsem ten, kdo by o tom mohl rozhodnout, to udělala vláda. No, trochu jsme to ukecávali,” popsal Zbytek svou roli v Lidových novinách.

Už před čtrnácti dny organizoval v Táboře česko-kazašské energetické sympozium, kam přijeli zástupci kazašského ministerstva energetiky, nechyběl ani velvyslanec Astany v Česku Seržhan Abdykarimov. Zbytek účastníkům sympozia dovezl ministra Mládka.

Ministr Mládek dodal akci punc. Kazaši si málem sedli na zadek, když viděli, co všechno jsme schopni v energetickém sektoru nabídnout,” vylíčil LN Zbytek.

Den na to pak podle listu přivezl naopak Kazachy na setkání česko-kazašské pracovní skupiny pro energetiku na MPO. Zbytek coby šéf Konsorcia CZET, které sdružuje firmy podnikající v šetrných technologiích, je členem této skupiny.

“Zbytek ‘umí’ zejména Rusko, Ukrajinu a Moldavsko, odkud sám dováží vína. Do svého portfolia ale v posledních letech přidal i další destinace slibné pro české exportéry. Třeba Írán. Prostřednictvím České východní Zbytek figuruje v loni založené Česko-slovensko-íránské obchodní komoře, které šéfuje bývalý ministr zahraničí Jan Kavan,” napsal autor textu Blahoslav Hruška. “V Kazachstánu se Zbytkova Česká východní angažuje především v energetice.”

Čtěte také

» Kdo přišel na dostaveníčko na ruskou ambasádu
» Firma prezidentova poradce Nejedlého prohrála soud o miliony
» Grafika: Pavučina vztahů Martina Nejedlého
» Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

Zbytkovy kontakty před časem popsal i deník Neovlivní.cz, když mapoval, kdo patří k nejvlivnějším osobnostem Jihočeského kraje. Zdeněk Zbytek se v interním měření redakce dostal do TOP 10 (podrobněji zde ») coby významný jihočeský podnikatel v cestovním ruchu, který organizuje společné akce pro podnikatele a politiky z jižních Čech a ruské Sverdlovské oblasti.

Jeho hlavní devizou – kromě byznysu s Ruskem – je zmiňovaný Miloš Zeman. Zdeněk Zbytek se s prezidentem přátelí desetiletí, byl to on, kdo ho přemluvil k návratu do politiky a například pro něj zakládal Stranu práv občanů (Zemanovci), kterou také na jihu Čech později řídil.

V současné době investuje především do rekreačních zařízení v lipenském regionu. Vlastní například hotel Kilián v Loučovicích nedaleko přehrady, kde organizuje a spolufinancuje řadu sportovních a kulturních projektů.