© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Co přinesl 18. týden roku 2017
Řekněme si to otevřeně: Takovou smršť událostí, jakou nám připravili Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Lenka Bradáčová minulý týden, jsme dlouho nezažili. A zase dlouho zažít nepotřebujeme.
Premiér Bohuslav Sobotka nejprve změnil plán a místo očekávaného odvolání Andreje Babiše dal na stůl svojí demisi. A podle ústavních zvyklostí tím – jak všichni kromě Miloše Zemana respektují – padá celá vláda. Sobotka svým tahem totálně dezorientoval tým Andreje Babiše, který se už čtrnáct dní připravoval, že premiér jejich “šéfa” odvolá a oni na tom postaví další kampaň.
A navíc na scénu minulý týden s plnou parádou vstoupil Julius Šuman. Nikoli ten estébák, který vedl svazek na Andreje Babiše pod jménem “Bureš”, ale anonymní skupina, která si jeho jméno vypůjčila k ostřelování právě ministra financí.
A Julius Šuman začal zostra. Zasáhl Andreje Babiše na nejslabším místě: zveřejňuje odposlechy Babišových rozhovorů, které ukazují, jak kandidát na premiérský post mluví a přemýšlí, když si myslí, že nikdo nepovolaný neposlouchá a nemusí se kontrolovat. Nejdřív zkraje týdne Šuman pustil Babišovu květnatou mluvu, kterou používá, když mluví o své politické konkurenci a názorových oponentech.
Zásah do černého pak byla další nahrávka, na které Babiš ladí noty se svým redaktorem z vydavatelství Mafra, které si před lety koupil. S Markem Přibylem řešil, kdy kterou kauzu pustit. Přirozeně jejich společným terčem byli politici ČSSD. K Babišově smůle jsou veřejně dostupné jeho výroky, kdy tvrdil, že do obsahu médií nemluví. A co tedy pak znamená jeho vlastní věta z nahrávky: “Já bych si to nechal na příští rok.” Tu Babiš vyřknul na nahrávce z konce loňského roku, kdy mu Přibyl oznámil, že má kauzu spojenou s čerstvě jmenovaným ministrem zdravotnictvím za ČSSD Miloslavem Ludvíkem.
Nahrávkami se bude na mimořádném zasedání zabývat už příští týden sněmovna. Do hry vstupuje i policie, protože Andrej Babiš podal trestní oznámení a naznačil, že jej nahrávali lidé spojení s ČSSD.
Byly to přitom právě nahrávky, které nakonec přiměly Bohuslava Sobotku znovu oprášit plán s Babišovým odvoláním. Když se znovu potvrdila prezidentova kreativita ohledně výkladu ústavy, Sobotka oznámil, že stahuje demisi a místo toho odvolává ministra financí. A to kvůli nejasnostem ohledně ministrova byznysu a jeho prokazatelné lži ohledně zasahování do médií.
Mezitím se ještě premiér stačil špičkovat na Hradě s prezidentem, který předstíral, že nezaznamenal změny plánu a nachystal se na Sobotkovu demisi. Když ho premiér na Hradě ujistil, že rezignaci opravdu nechystá, Zeman se uprostřed Sobotkových slov sebral a šel z místnosti plné novinářů pryč.
A další příběh minulého týdne nám předestřela policie, která si pod dozorem státního zastupitelství došla pro dva nejvlivnější hráče tuzemského sportu Miroslava Janstu a Miroslava Peltu. Obviněn byl nakonec jen šéf fotbalu a dva lidé z ministerstva školství, v kauze jde o státní dotace.
Neměli bychom zapomenout ještě na jednu pozoruhodnou přestřelku. Pikantní na ní je, že hlavní roli hraje člověk, který školí své okolí, že ničemu, natož byznysu, nerozumí.
Andrej Babiš v České televizi: I Česká televize emitovala dluhopisy.
Moderátorka Světlana Witowská: Neemitovala.
Babiš: Emitovala.
Moderátorka: Ne, koupila státní dluhopisy.
Babiš: To je jedno.
A co jsme psali na Neovlivní.cz:
Přes veškerá bezpečnostní opatření kdosi několik týdnů odposlouchával vicepremiéra Andreje Babiše v jeho vlastním podniku, průhonické Sokolovně. Záznamy hovorů, které byly pořízeny koncem loňského roku a politika vykreslují v krajně nepříznivém světle, anonymní skupina od pondělí zveřejňuje na kanálu YouTube. Autenticitu publikovaných záznamů Neovlivní.cz potvrdili Babišovi spolupracovníci, on sám ji pak na přímý dotaz veřejně nepopřel.
Průhonické sportovní centrum a restaurace Sokolovna lídrovi hnutí ANO už roky slouží jako hlavní základna, kde si organizuje podstatnou část pracovních schůzek, které vesměs nesouvisejí s ministerskou agendou. Ačkoli předloni nechal posílit bezpečnostní opatření v budově, přesto nedokázali jeho experti zabránit tomu, aby diskrétní rozhovory jejich nejvyššího šéfa kdosi po několik týdnů nahrával.
Detaily příběhu nabízíme zde ».
Uniklé nahrávky důvěrných rozhovorů vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše nestraší jen jeho samotného. Hrozba, že se na veřejnosti objeví záznamy právě jejich diskusí s Babišem, ochromila podle zjištění Neovlivní.cz řadu jeho zaměstnanců, spolupracovníků i známých z byznysu. Dosud zveřejněné odposlechy nejvíce zasáhly do mediální divize jeho holdingu, který před časem převedl do svěřenského fondu. Nahrávky nabízejí pohled do kuchyně Andreje Babiše, když řídí stát i firmy.
Generální ředitel se ptá svého podřízeného: “Mluvil jste se někdy šéfem tak, že by nás případná nahrávka mohla poškodit? Podřízený odpovídá, že si není jist. “Ale jsem připraven nést následky, kdyby se objevila. A odejít,” dodává. Scénka je skutečná. Odehrála se tento týden v jednom z podniků spadajících do holdingu ze svěřenského fondu Andreje Babiše a redakci Neovlivní.cz ji popsal zdroj z této firmy. Označením “šéf” zmiňovaný generální ředitel myslel právě vicepremiéra Andreje Babiše.
Čeho se bojí zaměstnanci a partneři Babiše popisujeme tady ».
Na přelomu března a dubna do Prahy dorazila z Bruselu nečekaná mise. Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF vyslal podle zjištění Neovlivní.cz své lidi do České republiky, aby na místě obstarali poslední svědecké výpovědi v kauze vicepremiéra Andreje Babiše Čapí hnízdo.
OLAF – stejně jako česká policie – vyšetřuje už déle než rok podezření, že při udělení padesátimilionové unijní dotace pro Babišův projekt luxusního konferenčního centra na Benešovsku byl spáchaný dotační podvod.
„Úředníci OLAF tu byli několik dní, měli naplánováno několik výslechů lidí, kteří byli s dotací spojení,“ uvedl zdroj obeznámený s bruselskou misí.
Detaily ze zákulisí přinášíme v tomto článku ».
Vládní kabinet v současném složení končí, premiér Bohuslav Sobotka oznámil odvolání Andreje Babiše kvůli pochybnostem ohledně byznysu vicepremiéra. Vyústila tak několikátá krize od ledna 2014, kdy spolu ČSSD, ANO a KDU-ČSL začaly vládnout. K velkém třesku ale nazrávala situace dlouhé měsíce. Deník Neovlivní.cz před časem zmapoval, co přesně se za zdmi Strakovy akademie odehrává, když se vypnou kamery a politici zůstanou sami. Sérii textů o vládní sebedestrukci znovu předkládáme vzhledem aktuálnímu vývoji.
Pohled do zákulisí politiky nabízíme zde ».
Po dvou dnech strávených na cele a při policejních výsleších nakonec úřady propustily vlivného zákulisního hráče tuzemské politiky a šéfa sportovní unie Miroslava Janstu. Nebyl obviněný a v rozhovoru pro Neovlivní.cz uvedl, že policii všechny pochybnosti vysvětlil. Jeho případ – stejně jako část týkající se fotbalového funkcionáře a Janstova přítele Miroslava Pelty – souvisí se stovkami milionů, které do českého sportu proudí na dotacích z ministerstva školství.
Jansta promluvil poprvé od svého zadržení. V rozhovoru pro Neovlivní.cz řekl, že si při shánění peněz pro sportovní unii není vědom žádného pochybení. A rozhodně proto nechystá rezignaci na předsedu České unie sportu.
První slova Miroslava Jansty po propuštění jsme zaznamenali tady ».
Přejeme klidnější týden vám i sobě. A předplatitelé se mohou těšit na nový magazín. Mimo jiné v něm najdete odhalení o uniklých policejních spisech, které míří na nejvlivnější tuzemské politiky. Návod, jak časopis získat, najdete zde: