Spor o dýško v době EET: Babiš popřel pár dní starý výklad své náměstkyně

Ministr financí Andrej Babiš publikoval na svém blogu “pravdu o spropitném a EET“. Vyvrací v něm údajně omyly, kterých se podle něj novináři dopustili, když napsali, že číšníci a servírky budou muset evidovat každou desetikorunu, již jim spokojení zákazníci nechají. Přitom však dementuje i pět dní staré výroky své vlastní náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové.

Včera jsme informovali », že ministerstvo financí stále ještě nedokončilo metodiku, která jasně řekne, kdo a jak se bude muset povinně od 1. prosince zapojit do systému elektronické evidence tržeb.

Jasno v tom zřejmě nemají ani samotní úředníci resortu Andreje Babiše. Jeho náměstkyně Alena Schillerová, která má zprovoznění EET na starosti, totiž minulou středu v rozhovoru pro Český rozhlas – Radiožurnál popsala, jak přesně bude muset obsluha restaurací evidovat spropitné, pokud jej dostane.

Její šéf však pět dní na to na blogu (externí link zde »), který píše na serveru iDnes patřícím pod jeho vlastní vydavatelský dům Mafra, slova Schillerové vyvrátil. Dýško se podle ministra financí až na výjimky elektronicky evidovat nebude.

K EET:

» EET se týká i školních obědů, ministerstvo chystá soupisku
» Pokusy okleštit Babišovu EET: Proti prvnímu se postavila vláda
» Marketing kvůli EET: Babiš chystá loterii a kampaň za 28 milionů
» Systém pro EET dodá IBM. Bez soutěže. Babišovi pomohla Šlechtová
» Tajnosti kolem zakázek pro EET pokračují
» Po 4 měsících vydoloval ze státu dokumenty k EET. Ještě jsem neskončil, říká
» Žalobce: Odložení kauzy EET ze strany policie přezkoumáme
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na EET

“Takže, jak je to s tím spropitným?,” napsal Andrej Babiš. A následně vypočetl:

1. Jestliže si ho nechává číšník nebo barman, tedy zaměstnanec?! Nic se nemění. Pořád to stejné. Tedy – neeviduje se!! Ano, čtete správně, neeviduje se. Což neznamená, že by se nemělo danit. Ale jak už bylo řečeno, to tu platí roky a každý si to dělá po svém.

2. Jestliže je spropitné zákazníkem hrazeno z platební karty, ale majitel pak celou částku zahrne do mezd zaměstnancům? Opět se neeviduje. Tedy nemusí, dobrovolně může.

3. Nechává-li si spropitné plně nebo částečně majitel restaurace? Eviduje se. Ano, tento případ může být v praxi poněkud kostrbatý, protože účtenka za konzumaci už bývá vystavena, ale odpovídá to principu, že to je příjem z podnikání, tedy tržba, která se má evidovat. I když se jmenuje spropitné.

Vzápětí vyjádřil naději, že si jeho text přečtou novináři a “konečně pochopí, co se tu chystá za tu ‘revoluční změnu’ a nebudou už strašit barmany a číšníky nesmysly a polopravdami.”

S informacemi o spropitném ovšem nepřišla média, ale veřejnosti je sdělila přímo Babišova náměstkyně Alena Schillerová.

Ve vysílání Českého rozhlasu nejprve připomněla, že spropitné je příjmem, který je nutno zdanit. A následovala tato pasáž:

Karolína Koubová, moderátorka Radiožurnálu: Když říkáte, že to s tím vůbec nesouvisí. Čili je to hotový příjem. Nebude muset být zanese do elektronické evidence?

Schillerová: “Samozřejmě bude.”

ČRo: To znamená, že se elektronická tržeb dotkne.

Schillerová: “To samozřejmě, že bude, protože když se součástí té tržby nebo té částky stane i spropitné, tak samozřejmě bude zaneseno. Ale debaty se vedou o tom, že bude nově zdaněno spropitné. Ale ono už dneska by mělo být zdaněno. Samozřejmě, pokud by se o něm vědělo, tak by mělo být zdaněno. Mělo by být buď příjmem toho obsluhujícího personálu a nebo případně majitele té restaurace, pokud samozřejmě jde za ním.”

ČRo: A jak to bude vypadat v praxi. Číšník mi vytiskne účtenku na oběd a přijde s tou účtenkou ke stolu a já řeknu, ráda bych vám tady nechala deset korun dýško a on zase teda poběží ke kase a vytiskne tam účtenku na deset korun?

Ilustrační foto: GagliardiImages / Shutterstock.com

Ilustrační foto: GagliardiImages / Shutterstock.com

Schillerová: “No, já si myslím, že nebudeme popisovat v praxi, jak to bude vypadat. Já si myslím …”

ČRo: A to by mě právě zajímalo, paní náměstkyně.

Schillerová: “Já si myslím, no, můžeme to samozřejmě popsat, ale já se osobně domnívám, že přijde s nějakou účtenkou, tak on vlastně mu platí ten zákazník a to záleží jestli platím v hotovosti, tak samozřejmě to podléhá elektronické evidenci. On vytiskne účtenku a na té účtence je konkrétní částka, ta už obsahuje ten fiskalizační identifikační kód. Pokud samozřejmě následně to dýško nebo spropitné, jak jste označila, tak podléhá také elektronické evidenci tržeb. Pak samozřejmě ano, a mělo by být zaneseno. Pokud zaneseno bude.”

Následně odpovídala náměstkyně od Babiše na to, jak si představuje polední provoz v restauraci, jestli skutečně budou číšníci a servírky pobíhat tam a zase zpátky a tisknout stvrzenku za stvrzenkou. “Tak, já myslím, že sama praxe ukáže. Já se domnívám, že většinou ta částka je nějakým způsobem modifikována, to znamená, že ten obsluhující personál prostě donese účtenku, pokud to dýško bude vlastně vyplaceno až poté, je to hotovostní platba, která by měla být zaevidována.”