Tváře obou stran barikád: Stručný průvodce válkou o policii

Ledabyle připravená a předem neprojednaná reorganizace speciální policejních útvarů vyústila v otevřený boj. Válčí spolu politici. A válčí spolu i samotní policisté. Kdo kde stojí a proti komu? A jaká je jejich motivace?

Tým A

 Tým B

Milan Chovanec
graf-chovanec
Ministr vnitra, „zlý muž“ ČSSD. S jeho vědomím policejní prezidium organizační změnu nachystalo. A také už reformu podepsal – navzdory výhrůžkám ANO, že to budou brát jako porušení pravidel koaliční spolupráce.
Ministr, známý tím, jak dbá na mediální obraz, se vědomě vystavil spekulacím, že změny jsou vedeny snahou zbavit se šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. K tomu nikdy neměl blízko, veřejně však Šlachtu nekritizoval. Faktem je, že díky reformě bude mít ČSSD – prostřednictvím policejního prezidia – možnost mluvit do toho, kdo Šlachtu v ÚOOZ vystřídá. Lidé blízcí ČSSD už ovládají tajnou službu BIS, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), civilní rozvědku; současného policejního prezidenta do funkce dosadil právě Chovanec. ÚOOZ aktuálně vyšetřuje několik kauz, které se týkají sociálních demokratů, nejznámější je příběh olomoucké razie, v níž je zapletený hejtman strany.
Další motivace je politická: Ukázat svaly – že si do svého resortu nenechá mluvit. A že ČSSD si nenechá od silného koaličního partnera diktovat. Současně ale začal i uvnitř své mateřské strany sklízet kritiku za to, že Babišovi přihrál vítaný předvolební klacek na ČSSD. Lídr ANO totiž nyní může při každé příležitosti veřejnosti tvrdit, že to byla ČSSD, kdo rozložil elitní útvary a ve skutečnosti s korupcí vůbec bojovat nechce.
Andrej Babiš
graf-babis
Vicepremiér, ministr financí, šéf hnutí ANO.      Reformu, kterou s jeho hnutím ANO nikdo nekonzultoval, kategoricky odmítá. V souladu se svou lehce pošramocenou pověstí bojovníka proti korupci tradičních partají tvrdí, že ČSSD jde jen o hladký přístup k citlivým informacím z vyšetřování. Až reforma speciálních složek začne platit, dostanou se zcela do vlivu ČSSD. ANO má ovšem v gesci vojenské zpravodajské služby pod ministrem obrany a také finančně analytický útvar ministerstva financí a celní správu.
Sám Babiš, potažmo i jeho holding Agrofert, jsou momentálně vyšetřováni hned v několika kauzách. Babiš osobní motivaci odmítá. Argumentuje názorem tří klíčových žalobců v zemi – Pavla Zemana, Ivo Ištvana a Lenky Bradáčové, kteří chystané změny kritizovali. Obávají se, že ohrozí vyšetřování nejzávažnějších korupčních kauz.
Tomáš Tuhý
graf-tuhyPolicejní prezident.Svou kariérou, mluvou i chováním je prototyp strojového úředníka, který svědomitě plní svěřené úkoly. Současná krize je prvním vážným střetem, do něhož se od svého jmenování v říjnu 2014 dostal. Byl to on, kdo reformu předložil. Na výtky reagoval nejprve mlčením, pak slovy o tom, že se nenechá zastrašit. A slibem, že elitním detektivům (kteří zůstanou) zvedne platy o čtyři až šest tisíc.
Tuhý chce policejní struktury modernizovat tak, aby lépe odpovídaly dnešní kriminalitě. Reformu však klíčovým lidem ukázal až v okamžiku, kdy o ní začali psát novináři. Nedokázal vyvrátit argument, že narychlo uvařená změna ohrožuje živé kauzy. Nadto začal vršit chyby: Například nejprve tvrdil, že pro Šlachtu nějaké místo má, ale musí se přihlásit do výběrového řízení na nové posty, posléze tvrdil, že Šlachtovi nabídl místo šéfa celého vznikajícího úřadu; ten to označil za lež.
Aktuálně jej Šlachtovi lidé viní, že vynášel informace z vyšetřování olomoucké razie.
Robert Šlachta
graf-slachta
Odcházející šéf ÚOOZ.      Reformu ostře kritizoval zejména proto, že se jeho samotného i „jeho“ útvaru bytostně týká a nikdo s ním chystané kroky neřešil. Po schůzce na prezidiu řekl, že s nimi nesouhlasí a odchází. Policejního prezidenta označil za lháře. Zatím ze svých pozic nevycouval, skončit má před prázdninami.
Bez ohledu na to, co Šlachta říká či neříká, zájem šéfa hnutí ANO udržet ho ve funkci mu dal nálepku Babišovy prodloužené ruky do vyšetřování.
Spekulace, zda se jeho odchod připravoval, neživí. Tvrdí, že jeho reakci vyvolal fakt, že mu rozbijí oddělení. „Tou reorganizací dala tomuto útvaru taková ťafka, že ti lidé budou zlomení v tom dalším fungování,“ řekl Novinkám. „Dělali tady často po večerech a zadarmo a už to nebudou chtít dělat, protože si řeknou: vždyť to vlastně nikdo nechce. Když se to dělalo, tak vyhodili, zlikvidovali a rozprášili útvar. A on je to fakt rozprášený útvar. A nejvíc se z toho radují zločinci. Ti budou slavit. Což samozřejmě není pro občany dobrá zpráva. Myslím si, že ÚOOZ měl respekt.“
Zdeněk Laube
graf-laubeNáměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování.      Architekt celé reformy s pověstí nepříliš bystrého úředníka. Před rokem 1989 pracoval Laube pro komunistickou StB, na pozici náměstka se dostal, protože se do výběrového řízení nikdo jiný nepřihlásil. Tuhý ho následně označil za kvalitního manažera a přibral ho do svého nejužšího týmu.
Reformu sepsal utajeně, jen se svými lidmi z úřadu. „Taková reforma není na debatu desítek podřízených a my se prostě rozhodli ji udělat jen s odborníky tady na prezidiu,“ prozradil Respektu.
Pokud jde o jeho motivaci, pak jde zejména o snahu zavděčit se Tuhému. A také vyřešit neustálé střety mezi ÚOOZ a podobně zaměřenou protikorupční policií. Laube dosud odmítal spory mezi útvary řešit.
Lenka Bradáčová, Ivo Ištvan
Vrchní státní zástupci.      

graf-istvanSvorně krátce před tím, než policejní prezidium plán restrukturalizace oficiálně zveřejnilo, odmítli navržené změny. Argumentovali tím, že nepřipravené slučování ohrozí právě probíhající vyšetřování mnoha kauz.
„Sloučení ÚOOZ a ÚOKFK považuji v současné situaci za hazard, který si nemůžeme dovolit,“ řekla LN pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
graf-bradacova„Vůbec nevím, k čemu by taková změna měla sloužit. Je to šokující a nemohu tomu uvěřit,“ uvedl tamtéž šéf vrchních žalobců z Olomouce Ivo Ištvan.
Jak Bradáčová, tak Ištvan spolupracovali úzce na řadě případů právě se Šlachtou. V dřívějších komentářích se netajili tím, že z ostatních útvarů informace „tečou“, nebo se případy nevyšetří (to řekla Bradáčová o GIBS). Ištvan nadto naznačil, že reorganizace se připravovala za účelem zbavit se Roberta Šlachty („mám k tomu poznatky z živých kauz“) a pozval si policejního prezidenta a jeho náměstka k výslechu.
Ištvan se zúčastnil bezpečnostní rady státu, kde si jeho přítomnost vyžádalo hnutí ANO. Podle Roberta Pelikána tam chtěl promluvit o úniku informací z policejního prezidia, místo toho jej vykázali za dveře.
Bohuslav Sobotka
graf-sobot
Premiér, předseda ČSSD      Ve sporu o policii se postavil za svého ministra vnitra, obvinil ANO z politizování policie, následně „klidnil vody“ a odjel do Číny.
Díky tomu se vyhnul nejhorší mele a mohl navíc zůstat věrný své image klidného premiéra, který věci nezhoršuje a není tím, kdo se snaží rozbít vládu. Před svým odletem ještě stihl udělat vstřícný krok k Robertu Šlachtovi, který má u části společnosti nálepku nekompromisního bojovníka s korupcí: Požádal ho, aby zvážil setrvat ve službách státu, že o lidi jeho kvalit by neměla republika přicházet. Nic konkrétního tedy.
Chovanec za něj udělal špinavou práci, donutil stále silnější ANO k ústupkům a nadto nahnal klíčové policejní složky do sféry vlivu sociální demokracie.
Expozitury ÚOOZ      
uooz-logo
Podle očekávání se většinově postavily za svého odcházejícího šéfa Roberta Šlachtu. Celkem se proti plánu změn postavilo dosud sedmnáct vedoucích odborů a expozitur. Pod protestní petici se podepsalo 236 detektivů.
Padly už první výpovědi – odchod oznámil mluvčí útvaru Pavel Hanták, Šlachtův náměstek Stanislav Růžička a šéf odboru ÚOOZ Jaroslav Pelc.
Jeden z regionálních šéfů ÚOOZ Jiří Komárek pak v pondělí otevřel novou kapitolu boje, když v televizi veřejně obvinil policejního prezidenta, že má na svědomí “brutální” úniky informací. A to v olomoucké kauze, v níž policie stíhá i hejtmana ČSSD Rozbořila. Komárek označil důkazy za extrémně závažné a požádal o slyšení před bezpečnostním výborem Sněmovny.
Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti, hnutí ANO      
graf-pelik
Kvůli policejní reorganizaci pohrozil odchodem, pak si to rozmyslel. Na předsednictvu strany hlasoval proto, aby z vlády odešlo celé hnutí.
Navzdory tomu hraje v kauze jen okrajovou roli. Ač ministr, prakticky nemá vliv, poštval si proti sobě většinu lidí z justice i poslance, kteří jej obviňují, že s nimi nekomunikuje. Aféru využil jako možnost, jak se veřejně zastat „svých lidí“ – tedy špičkových žalobců, kteří jsou proti Tuhého plánu.
Marie Benešová
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně, členka ústavně-právního výboru sněmovny, ČSSD.      

graf-benesovaŽena, která má blízko k prezidentu Zemanovi, se postavila proti plánu své mateřské strany. Argumentuje vlastní zkušeností: každá taková reforma se podle ní dotkne živých kauz a kdo to popírá, lže. „Toto se připravovalo někde v zákulisí a pokoutně, nikdo se s tím neseznámil a najednou to vybouchlo. Způsob přípravy vzbuzuje podezření,“ řekl LN Benešová.
Její argumenty jsou podobné, které použil i Miloš Zeman. Který se nijak netají svou animozitou k premiéru Sobotkovi a jeho vedení ČSSD.

Divoká karta

Pavel Zeman
graf-zemanNejvyšší státní zástupce      V dopise premiérovi ostře zkritizoval slučování speciálních složek, vystupoval proti reformě spolu s Bradáčovou a Ištvanem. Sloučením dvou policejních složek by podle něj vznikl mocenský „megaútvar“, který nebude dobře fungovat. „Povede to ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti, či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci,“ napsal podle LN Zeman. „Nemám k dispozici žádnou analýzu nebo jasnou strukturu, jak to má vypadat. Pro mě je to ale určitý hazard s trestním řízením… Může dojít k tomu, že se některé trestní věci nebudou otevírat a některé se nedotáhnou k řízení před soudem,“ dodal.
Následný slib premiéra, že ministr vnitra reformu podepíše, ale ještě na ní popracuje, jej ukonejšil. Jeho aktuální pozice není zjevná.

 

K tomuto příběhu jsme již publikovali:

Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie »

• Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty »

• ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie »

• Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří »

• Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary »