5 nejčtenějších textů: Co vás nejvíc zajímalo v loňském roce?

Malé ohlédnutí za uplynulým rokem: Jaká pětice textů nejvíc zaujala čtenáře Neovlivní.cz

1.

Špioni varovali, že se blíží uprchlická vlna. Nevěřili jim »

Jeho jméno se nedozvíte. Redakce Neovlivní.cz získala exkluzivní rozhovor s dlouholetým aktivním českým špionem, který otevřeně popisuje bezpečnostní situaci i to, s jakými informacemi dnes zpravodajci pracují. Jde o výjimečné interview, lidé v jeho postavení rozhovory vždy odmítají; zachování anonymity je nezbytné i kvůli utajení v komunitě, v níž operuje.

Během řeči několikrát potvrdí slova šéfa amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera, který v dubnu vyslal do Evropy varování, aby místní tajné služby začaly v boji proti teroru urychleně spolupracovat. Tím, že tak nečiní, vytvářejí prostor pro další útoky. “Ty české spolu zcela jednoznačně nespolupracují. Situace je zcela opačná, naopak si podrážejí nohy a nepředávají si informace. Následky mohou být fatální. Bohužel se obávám, že politici to začnou řešit, až když bude pozdě,” řekl.

V rozhovoru prozradil také to, že zpravodajci měli informace, že se chystá uprchlická vlna, zhruba o tři roky dříve. “Nikdo tomu nevěřil. Myslím, že jsme se spoléhali na filtr jménem Turecko, ale ten je děravý jako síťovka.”

Celý rozhovor naleznete zde ».

2.

Deset let od vraždy kmotra Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah »

Policie je přesvědčena, že ví, kdo přesně před deseti lety zabil Františka Mrázka, kmotra českého podsvětí. Má jméno muže, o němž je přesvědčena, že střílel. Ví, kdo jej poslal. Do dnešního dne ale nenashromáždila takové důkazy, aby je státní zástupce uznal a případ poslal k soudu.

Deník Neovlivní.cz zrekonstruoval klíčové výpovědi vyšetřovatelů, kteří se snažili Mrázkova vraha i toho, kdo jej najal, vypátrat. Jednoznačně z nich vyplývá, že si jsou jisti motivem i “obsazením”.

Psal se 25. leden 2006, bylo krátce po osmé večer, když v potemnělé Durychově ulici padl jediný výstřel. František Mrázek, společník podnikatele Tomáše Pitra a klíčová postava podnikatelů sdružených kolem potravinářské společnosti Setuza, devastujícímu zásahu kulky podlehl.

Jan Kubice, bývalý ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a exministr vnitra, uvedl po svém odchodu od policie, že Mrázek podle závěrů vyšetřování zemřel právě kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza.

Podnik skrytě ovládl společně s Tomášem Pitrem několika spornými operacemi po pádu IPB. Plnou kontrolu nad Setuzou jim později zaručily dobré kontakty s bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Mrázek se nikdy netajil, že má podobné vztahy s politiky napříč politickým spektrem. Veřejně ale jmenoval jen poslance ČSSD Josefa Hojdara.

Krátce před svou smrtí se František Mrázek kvůli Setuze rozhádal se svými obchodními partnery, neshodli se na tom, jak s podnikem miliardové hodnoty dál naložit, komu a za kolik ho případně prodat…

Další detaily z vyšetřování tu ».

3.

Databáze proruského obsahu od A do Z »

Deník Neovlivní.cz vytvořil už krátce po svém vzniku v březnu 2015 databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Po obsazení Krymu a vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajině v roce 2014 v Česku dramaticky přibylo médií, která nabízejí více či méně otevřeně jako jediný správný pohled na svět ten kremelský. V databázi najdete stále doplňovaný soupis webů, které propagandu šíří.

Kromě databáze jsme přinesli na toto téma také řadu komentářů, rozhovor s autorem jednoho z webů » či článek o utajené první dámě ruské propagandy Julii Kinash ». Doložili jsme také, jak konkrétně stojí za jedním z projektů (serverem Eurodenik.cz) ruský byznys ». Zajímá nás situace v blízkém zahraničí: Jak to vypadá s propagandou v Maďarsku (rozhovor zde ») či na Slovensku (více zde ») ?

Databázi pak naleznete na tomto » odkaze.

4.

Otevíráme spis Čapí hnízdo  »

Deník Neovlivní.cz přinesl v průběhu uplynulého roku řadu exkluzivních zjištění k dotační aféře vicepremiéra Andreje Babiše.

Ze všech textů vás nejvíce zaujaly dosud nepublikované pasáže ze spisů středočeského dotačního úřadu a ministerstva financí, které autenticky dokumentují, jak Farma Čapí hnízdo k mnohamilionové dotaci přišla, že byla pokutována, ač Andrej Babiš mnohokrát opakoval, že žádná z kontrol nenašla jediné pochybení, proč byla pokutována a co se dělo potom.

“V roce 2009 uběhly ve Středních Čechách mezi schvalováním dotace a připsáním platby na účet žadatele zhruba dva měsíce. Farma Čapí hnízdo měla na účtu peníze tři dny po podání žádosti. A když pak audit odhalil neoprávněné čerpání části peněz a dnešní projekt vicepremiéra Andreje Babiše za to dostal pokutu šest milionů, stačil jediný kalendářní měsíc, aby sankce byla snížena na jedno procento původní sumy…” Podrobnosti tady ».

5.

TOP 10 zákulisních hráčů »

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči.

Deník Neovlivní.cz zmapoval, kdo jsou nejvlivnější postavy zákulisí.

První příčku zcela suverénně opanoval Radek Pokorný – právník, zakládající partner advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři. Že je v současné době postavou, která  má suverénně největší neformální vliv v byznyse i v politice, se shodli všichni, s nimiž deník Neovlivní.cz při sestavování žebříčku zákulisního vlivu mluvil. Stejně jednoznačné jako jeho pořadí je i to, s čím je jeho vliv spojen. Pokorného hlavní devizou je vztah s Bohuslavem Sobotkou, spolužákem z bučovického gymnázia, který lze označit za přátelství.

Žebříček TOP 10 pravidelně aktualizujeme, naposledy se pořadí rozhýbalo v dubnu 2016 se sílící pozicí Marka Hanče, specialista na PR, který působí v týmu Andreje Babiše ». Aktuální pořadí na pozicích 1 až 10 tu ».


Štítky: , ,