© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Poslanci v tichosti finišují se změnou zákona, která fakticky zajistí beztrestnost firmám doposud stíhaným například za korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Podle analýzy žalobců tak úřady budou muset podle všeho zastavit například stíhání Babišovy firmy Agrotec, která se podle policie podílela na ohýbání zakázek na státní poště. Nebo společnosti Metrostav, obžalované za ovlivňování stavebních zakázek.
Proti paragrafům, které umožňují postihovat nejen manažery či zaměstnance, ale i celé firmy za neférové postupy například při veřejných zakázkách, protestovaly korporace už před čtyřmi lety, kdy byly schváleny. Nyní se dočkají: do druhého čtení míří novela zákona, která fakticky znamená, že v budoucnu se velké firmy s dostatečnou štábní kulturou a dobrými právníky stíhání vyhnou.
Nově bude stačit, aby podezřelé společnosti doložily, že mají natolik důkladné vnitřní mechanismy a etické kodexy, že se případnému nezákonnému jednání svých manažerů, zaměstnanců a členů statutárních orgánů snažily předejít. Právnickou řečí jde o paragraf 8 v novém znění: “Právnická osoba se trestní odpovědnosti podle odstavce 1 až 4 zprostí, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možné požadovat, aby spáchání protiprávního činu osobami uvedenými v odstavci 1, zabránila.”
Jaký dopad bude mít novela na trestní řízení, vysvětluje prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula: “Bude-li tomuto návrhu vyhověno, půjde o tak zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob,” říká.
Mezi nejznámější případy takto stíhaných firem patří kauza Babišova Agrotecu, který je obviněn v souvislosti se zakázkami na státní České poště. Nebo kauza největší české stavební firmy Metrostav, souzené za ohýbané stavební zakázky ve Středočeském kraji. Obě tyto firmy mají interně nastavené systémy, které novému zákonu vyhoví. Pracují například s takzvanými compliance – systémem preventivních opatření.
“Potvrzuji – compliance platí pro všechny firmy v koncernu,” uvedl mluvčí Babišova holdingu Agrofert Karel Hanzelka.
Paragraf 8 je součástí vládní novely zákona o trestní odpovědnosti firem, kterou připravuje ministerstvo spravedlnosti za účasti poslanců ústavně-právního výboru. Paragraf 8 je pak konkrétně z dílny koaličních poslanců, úřad Roberta Pelikána (ANO) jej ale podle zjištění Neovlivní.cz podpořil.
Ústavně-právní výbor změnu schválil s argumentem, že zpřesňuje současný nedokonalý zákon. Jeho členové pak odmítají, že by paragraf 8 schválili proto, aby pomohli firmám uniknout trestnímu řízení.
“K tomuto by to vést nemělo. Nebude to znamenat automaticky, že jsou vyviněni. Má to zabránit situacím, kdy firma skutečně udělala vše, aby se podobné činy nestaly, ale kvůli svým zaměstnancům či manažerům za to má pykat také,” obhajuje chystanou změnu předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD).
Jako dostatečnou pojistku poslanci vnímají formulaci, že firma “vynaložila veškeré úsilí”, aby případným nezákonnostem předešla. “To znamená, že se to bude muset posuzovat komplexně a individuálně. Nepůjde o čistě formální záležitost, bude se to úsilí zkoumat,” podotkl Tejc.
Návrh má při hlasování ve sněmovně v podstatě zaručený úspěch: vládní koalice jej podporuje, opozice nemá dostatek hlasů jej shodit. V druhém čtení se o něm bude hlasovat v prosinci či lednu, třetí je pak naplánováno na březen. Unie státních zástupců nicméně doporučuje, aby poslanci – pokud myslí svou novelu vážně -místo toho začali uvažovat o tom, že se trestní odpovědnost firem nahradí odpovědností správní. “Tedy aby protiprávní jednání právnických osob podléhalo pouze správnímu trestání,” řekl prezident unie Matula.