Babišův audit: Úřady tajily pravdu. I dezinformacemi

Z dokumentů EU bylo jasné, že názor na střet zájmů audit nezmění. Podřízení premiéra se přesto snažili situaci bagatelizovat

Případ střetu zájmů českého premiéra finišuje. Evropská komise hodlá v lednu poslat poslední oficiální zprávu, v níž zůstane potvrzeno, že Andrej Babiš se zbavil svého Agrofertu jen na oko a i přes převedení do svěřenského fondu jej dál ovládá. A je tedy ve střetu zájmů.

“Je to konečné stanovisko. Ať vypráví ministři vlády cokoli, nic se na tom nezmění,” uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský poté, se coby člen výboru pro rozpočtovou kontrolu v pondělí seznámil se závěry auditu.


Premiér Andrej Babiš. Foto: Shutterstock

To, že se závěr auditu už nezmění, jsme popsali na základě rozhovorů s insidery z Bruselu opakovaně. Například ZDE či ZDE. Střet zájmů konstatoval nejprve právní servis komise, následně i detailní audit, který si komise objednala.

České úřady podřízené premiérovi ale reagovaly vždycky tak, že nejde o finální stanovisko. Byla to například ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. “Rozhodně nejde o finální podobu auditní zprávy,” prohlásila loni v prosinci poté, co auditní zpráva dorazila na její ministerstvo a ukázalo se, že audit nedopadl pro jejího vládního šéfa příznivě.


ČTĚTE TAKÉ: Závěr auditu o střetu zájmů premiéra je konečný


Skutečnost ale už tehdy byla zcela opačná. “Na výroku auditu – tedy, že český premiér je ve střetu zájmů a porušuje tak české i unijní zákony – už se nic nezmění. Jediné, o co se teď hraje, je suma, kterou Evropská unie České republice neproplatí. Jde o stamilionové částky, které Babišův Agrofert z dotací získal,” napsali jsme 3. prosince 2019.

Oficiálně to potvrdili i zástupci samotné Evropské komise. “Skutečně jde o finální zprávu,” citoval tehdy Radiožurnál mluvčího komise.

České úřady řízené Andrejem Babišem na své rétorice nic nezměnily dodnes. Ačkoli v auditu výslovně stojí, že Andrej Babiš porušuje svým ovládáním holdingu zákony, včetně českého zákona o střetu zájmů, jeho ministři trvají na opaku.

“My se řídíme českými zákony a ty o střetu zájmů nic neříkají,” reagoval v pondělí po jednání vlády ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček.

Auditní zpráva má kromě reputačních potíží pro Andreje Babiše významný dopad z finančního hlediska. Jeho Agrofert by měl přijít o podstatnou část z příjmů z dotací. Komise oznámila, že neproplatí Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy začal platit přísnější zákon o střetu zájmů.

Ty dotace, které už holding obdržel, byly vyplaceny z českého rozpočtu a teprve následně je měla proplácet unie. Tím, že je nehodlá proplatit, v praxi znamená, že jsme se na premiérovy neoprávněné dotace složili my všichni. Úřady se zatím nemají k tomu, že by je po premiérovu holdingu žádaly zpět.

Jde o stovky milionů korun.

Sám český premiér i holding Agrofert jakékoli podezření ze střetu zájmů odmítají.

“Toto stanovisko zásadně odmítám a budu bojovat za jeho změnu na základě dalších informací od národních orgánů. Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,” reagoval na svém Twitteru premiér.

Chystáte vánoční dárky? Věnujte předplatné investigativního časopisu Sabiny Slonkové Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email