Brusel: Odstraňte chyby, jinak dotace nebudou

Pokud nepřijmete opatření, která vám posíláme, nepočítejte s tím, že vám proplatíme miliony z operačního programu Technická podpora. Takové varování adresovala České republice Evropská komise v dopise, kterým informuje o stopce na dotace kvůli monitorovacímu systému na čerpání euromilionů

Ministerstvo pro místní rozvoj, které má problematický monitorovací systém v gesci, sice stanovisko Bruselu zlehčuje, argumentace komise je ale jasná.

“Vyzýváme české úřady, aby předložily Komisi informace o tom, jak probíhají nápravná opatření…České úřady byly informovány, že dokud nebude mít Komise jistotu, že byla přijata požadovaná nápravná opatření, termín pro všechny budoucí platební nároky vzniklé v rámci daného programu bude přerušen,” stojí na poslední straně třístránkového dopisu Waltera Deffaa, šéfa DG Regio, přes kterého tečou unijní peníze.

Úřad Karly Šlechtové přesto trvá na tom, že proplácení dotací operačního programu Technická pomoc nebylo ze strany Bruselu zastaveno. Mluvčí ministerstva Veronika Vároši tvrdí: “V dopise není nic jiného než to, že pokud nalezne Policie ČR pochybení ve veřejné zakázce na monitorovací systém z doby vlády Petra Nečase (ODS), EK tento systém neproplatí.”

K této zprávě

» Brusel zastavil čerpání dotací kvůli monitorovacímu systému
» Přehledná grafika: Pavučina vztahů u výbušné IT zakázky
» Zakázka u Šlechtové: Policie jde po účtech
» Ovlivněná IT zakázka? To je úplně na hlavu, říká exministr Jankovský
» Policie považuje audit u Šlechtové za věrohodný
» Senátorka: IT zakázka je ideální, když chcete něco předražit
» Nabídky firem v IT zakázce u Šlechtové: Najdi pět rozdílů

Ve skutečnosti je to z české strany jen “slovíčkaření” a realita je jiná.

V operačním programu Technická pomoc z roku 2007 aktuálně neprobíhá čerpání, to přijde nejdříve ke konci roku, kdy Praha pošle své další požadavky na proplacení do Bruselu. A jak stojí ve výše citovaném dopise Waltera Deffaa, pokud nebudou odstraněny chyby, dotace nebudou. Operační program se navíc netýká jen monitorovacího systému, ale peníze jsou určeny i na další podpůrné aktivity včetně platů úředníků.

A co přesně tedy Komise pro české straně vyžaduje? Ministerstvo pro místní rozvoj musí zajistit, aby se případné nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek odhalily včas. Musí přijmout nápravu chyb, které popsali auditoři ministerstva financí, jejichž auditní zprávu původně ministryně zpochybnila. Rozsah nápravy mají zkontrolovat právě tito auditoři a Praha má posílat zprávy ohledně policejního vyšetřování kauzy monitorovacího systému.

Právě tento příběh rozpoutal politické vášně hned ve dvou vládních stranách. Policie vyšetřuje aktivity a role v zakázce u několika úředníků či politiků spojených s ČSSD a ANO. Včetně klíčové figury na ministerstvu financí Jana Sixty, dnešního státního tajemníka resortu, který byl šéfem výběrové komise na monitorovací systém.

Kvůli auditu, který na žádost Bruselu vypracovali auditoři z ministerstva financí, se do sebe pustili ministryně Šlechtová a tehdejší Babišův první náměstek Lukáš Wagenknecht. Audit totiž odhalil závažné nedostatky v samotném vyběrovém řízení na vítěznou firmu monitorovacího systému a současně konstatoval zásadní chyby v řízení a kontrole ze strany ministerstva.

Šlechtová ale výsledky auditu zpochybnila. “Se závěry tohoto auditu jako ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasíme. Podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje zájmy České republiky,” prohlásila letos v dubnu.

Jak se ve světle dopisu z Bruselu na její kroky dívá lídr hnutí ANO Andrej Babiš, který Šlechtovou do úřadu vyslal, není veřejně známo. Redakce Neovlivní.cz jej oslovila se žádostí  reakci, vicepremiér ale odpověď neposlal, místo toho celou sms zprávu přeposlal právě Šlechtové. “Děkuji za sms, které rozesíláte AB,” začala ministryně odpověď na otázky od redakce.