Byt a firemní trafika pro přeběhlíka? Nic trestného, usoudila policie

Lákat politické přeběhlíky na sliby bytů a funkcí v městských firmách není trestným činem. S tímto závěrem ukončila podle informací Neovlivní.cz mostecká policie vyšetřování nahrávky z Mostu, která zachytila pokus tří zastupitelů zajistit si podporu politika z konkurenčního hnutí.

Příběh se odehrál loni na podzim, kdy se tři zastupitelé – Jan Schiller (ANO), Jan Syrový (Mostečané Mostu) a Adolf Sigmund (KSČM) – pokusili krátce po pádu vlády nad Mostem získat potřebnou podporu pro nově vznikající koalici nákupem hlasů. Jiřímu Švábovi, zastupiteli z hnutí Severočeši Most, který se dostal do tíživé životní situace, nabídli výměnou za politickou podporu funkce i bydlení – v podstatě cokoli, o co si řekne.

K tomuto případu:

Most, mostecké předměstí
» Most má novou vládu, politiky vyšetřuje policie
» Audio: Poslechněte si, jak se obchoduje v komunální politice
» Senátorka o nahrávce z Mostu: Jsme tu zkrátka na Klondiku
» V Mostu se kupčí s hlasy za podporu: Pomůžeš, dostaneš byt
» TOP 10 vlivných na Ústecku: Kmotr, doyen i sveřepá senátorka

Ze schůzky, během které nabídka padla, vznikl audiozáznam; jako první jej zveřejnil Mostecký deník. Pravost nahrávky nezpochybnili ani aktéři setkání, na Neovlivní.cz jsme ji zveřejnili v tomto materiálu ».

Případem se začali zabývat policisté z oddělení hospodářské kriminality; prověřovali, zda se politici dopustili trestného činu uplácení.

Nyní policie kauzu odložila. “Bylo mi doručeno rozhodnutí o odložení tohoto případu,” potvrdila pro Neovlivní.cz mostecká státní zástupkyně Eva Vetýšková. “A to s odůvodněním, že prověřováním nebyly shledány znaky svědčící o spáchání trestného činu.”

Státní zástupkyně si vyžádala spis k přezkoumání.

Na nahrávce je zřetelně slyšet, co všechno zastupitelé svému kolegovi slibují, pokud bude ochoten stát se “číslem 24”. Tedy člověkem, který by jim pojistil většinu v mosteckém zastupitelstvu.

“Je tady prosim tě návrh. Já bych rád, abys dopil kafe, já tě k sobě posadím do auta, na patnáct minut, a někam spolu odjedeme. Nebudeme jednat tady. Budou tam čekat dva moji kolegové, který ti to dají černé na bílym. Máme pro tebe práci, máme pro tebe byt. To, co teď děláš, dozorčí radu Technickejch služeb, představenstvo Dopravního podniku by sis dostal, a co by si si eště řek…,” zní ze záznamu.

Všichni tři politici, kteří se Švába pokusili získat pro (tehdy) zamýšlenou novou vládu Mostu, tvrdili, že věci byly vytrženy z kontextu a oni se jen snažili pomoci známému, který byl v nouzi.

Rovněž kritizovali situaci ve Švábově hnutí Severočeši Most, které řídí Jiří Zelenka, majitel řady nemovitostí v okrese. Právě Zelenka nahrávku odnesl na policii. “Pan Šváb je dlouhodobě nespokojeným členem tohoto skoro sektářského hnutí, který je v tíživé situaci. Teď více, než kdy před tím. Je nespokojen, ale strach mu nedovolí jakkoliv se vzepřít. Jedním z důvodů tohoto strachu je skutečnost, že bydlí v bytě pana Zelenky,” řekl na podzim v rozhovoru pro ústecké vydání Mf Dnes Jan Schiller (ANO). “Obává se, že bude vystěhován, pokud se vzepře. Obává se i o svůj profesní život, kdy mu bude tímto člověkem znemožněno prosadit se profesně v jakékoliv získané zakázce.”