ČEZ řeší, jestli vymáhat miliony po bratrovi Andreje Babiše

Vedení polostátní elektrárenské společnosti ČEZ se ocitlo v nečekané situaci: na stole má otázku, zda vymáhat miliony po bratrovi ministra financí Andreje Babiše. Ten přitom řídí resort, do jehož gesce ČEZ přímo spadá a má zásadní vliv na personální obsazení společnosti.

Ministrova mladšího sourozence poslali k soudu žalobci v Bratislavě. Deník Neovlivní.cz z kraje srpna informoval », že tamní soud začne už na podzim projednávat případ, v němž Alexandrovi Babišovi hrozí vězení kvůli podezření ze zhruba pětimilionového podvodu. A poškozenou firmou je podle slovenských úřadů ČEZ Slovakia, dceřinná firma českého holdingu.

Až nyní se přitom ukazuje, že to byli právě zástupci ČEZ Slovakia, kdo celé vyšetřování, které dostalo ministrova bratra k soudu, odstartovali. “ČEZ Slovensko podalo v roce 2012 trestní oznámení pro podezření z trestného činu podvodu v souvislosti s uzavřením smlouvy s firmou CTHS (zastupoval ji právě Alexander Babiš a druhý obžalovaný Karol Farkaš, poz. Neo). Na základě vyšetřování prokuratura posílá před soud dva zástupce společnosti. Teď se čeká na rozhodnutí soudu,” uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Pražské vedení ČEZ nyní tvrdí, že případ byl doposud čistě v režii slovenské dcery. To se ale obžalobou změnilo. Na otázku, jestli už padlo rozhodnutí o vymáhání škody po Alexanderovi Babišovi, mluvčí firmy Kříž uvedl: “S celým případem se nyní aktuálně seznamujeme, včetně rozboru slovenských právních konsekvencí.”

A dodal: “S ministrem financí Andrejem Babišem jsme kauzu neřešili.”

Jak se k otázce žaloby o náhradu škody postaví přímo ministr, zatím není jasné.  Už z jeho reakce na obžalobu bratra je ale ministrův postoj zřejmý. “Můj naivní důvěřivý bratr se stal obětí podnikatele, který ho zneužil. Věřím, že se u soudu prokáže, že neměl v úmyslu nikoho podvést,” uvedl pro deník Blesk Andrej Babiš.

Alexander Babiš je obžalovaný v kauze, v níž jde o podvod ve výši 200 tisíc euro. Babiš se má zodpovídat jako zástupce společnosti CTHS z Nitry, která v roce 2011 převzala majoritu v podniku na výrobu skla Slovglass Poltár. Při restrukturalizaci pak firma CTHS získala pohledávku, za kterou podle slovenské prokuratury nezaplatila a prodala dál.