Další rezignace kauzy Čapí hnízdo. Klíčoví šéfové policie jsou pryč

V pražské policii, která trestně stíhá premiéra a jeho blízké pro podezření z dotačního podvodu, s koncem roku nastala další významná personální změna. Nejprve v létě odešel šéf policie v Praze Miloš Trojánek, který se tvrdě postavil za své podřízené v kauze Čapí hnízdo a politikům vzkázal, aby neovlivňovali vyšetřování. Po Trojánkovi nyní podle zjištění Neovlivní.cz odešla další klíčová postava: náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal. Tedy další šéf komisaře Pavla Nevtípila, který Andreje Babiše obvinil.

Odchod Ivana Smékala, který patří mezi legendy pražské policie, redakci potvrdila oficiálně pražská policejní správa. Změna na postu hlavního náměstka už je také zanesena na jejích webových stránkách. Místo Smékala nastoupila na post náměstka policistka Radka Drexlerová, která dosud na pražské správě nepůsobila.

Sám Smékal důvody svého odchodu komentovat nechtěl, původně dokonce nechtěl ani potvrdit, že odchází. Stejně tak pražská policejní správa se k rezignaci Smékala detailně nevyjadřuje. Redakce Neovlivní.cz přitom už v říjnu upozornila, že si Smékal “nesedl” s novým šéfem pražské policie Janem Ptáčkem, který na tento post přišel už v éře premiéra Andreje Babiše.

Souvislosti
 » Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i další policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Tuhý odchází. A co Čapí hnízdo?
 » Bortí se kauza Čapí hnízdo? Jak rozumět krokům žalobce Šarocha
 » Nadřízený Nevtípila končí coby šéf pražské policie

Rozhodnutí Smékala se může ukázat jako klíčové pro další vývoj trestní kauzy Čapí hnízdo, v níž pražský komisař Pavel Nevtípil stíhá pro podezření z dotačního podvodu přímo premiéra Babiše a také jeho manželku, švagra a děti.

Kauza se navíc právě nyní dostala do finále: policie chystá rozhodnutí, zda požádá žalobce, aby premiéra postavil před soud.

Náměstek Smékal – stejně jako bývalý šéf pražské policie Trojánek – za Nevtípilem stál i ve chvíli, kdy Andrej Babiš označil své obvinění za vykonstruované politickými oponenty a naznačil, že Nevtípil pracuje v režii mafie. Miloš Trojánek tehdy dokonce vydal nezvykle ostré prohlášení.

“Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji. Policisté krajského ředitelství, v jehož čele stojím, byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země,” prohlásil a výslovně dodal, že si Nevtípila váží a jde o jednoho z jeho nejlepších lidí.

Komisař Pavel Nevtípil pak v létě po Trojánkově rezignaci před kolegy zmínil, že už mu v policii nezbývá moc lidí, kteří by mu kryli záda a zvažuje také odchod. Nakolik jej ovlivní odchod Ivana Smékala, to zatím není jasné.

Sám Nevtípil s novináři nekomunikuje. “Nebudu s vámi mluvit vůbec o ničem,” odmítl už po několikáté žádost Neovlivní.cz o rozhovor.

Jistý posun ve vnímání kauzy ze strany vedení pražské policie je přitom už dnes patrný i navenek. Když premiér Babiš opět označil minulý týden svoje trestní stíhání za “politický proces”, tentokrát už se z policie nikdo neozval, aby detektivy hájil.

Jak dopadne kauze Čapí hnízdo? Dotáhnou policisté kauzu před soudu? Již brzy na Neovlivní.cz.