Bortí se kauza Čapí hnízdo? Jak rozumět krokům žalobce Šarocha

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a tří dalších manažerů v kauze Čapí hnízdo. Znamená to, že se dotační kauza premiéra v demisi Andreje Babiše bortí? Ani zdaleka.

Není mnoho státních zástupců, kteří mají pověst hnidopicha. Jaroslav Šaroch mezi ně patří. To, s čím se jeho kolegové vypořádají ve dvou odstavcích, Šaroch pořeší na dvou stránkách. Je zkrátka extrémně pečlivý a důkladný, neponechává nic náhodě.

Jeho rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo proto nedává premiérovi v demisi příliš nadějí, že se dotačního příběhu v dohledné době zbaví.

O Čapím hnízdě
 » Žalubce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Komise neproplatí analýzu k vymáhání dotace na Čapí hnízdo
 » Blíží se první promlčení Čapího hnízda
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Otálení úřadů: Nedovolená podpora v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce vyhověl stížnostem Jaroslava Faltýnka a tří manažerů firmy, která dotaci na Babišovo Čapí hnízdo původně dostala, a zastavil jejich stíhání. Naopak u Andreje Babiše, jeho dětí z prvního manželství, manželky, švagra a expertky na dotace Jany Mayerové oprávněnost obvinění potvrdil.

Přeloženo to znamená, že premiér v demisi a spol. jsou důvodně podezřelí z dotačního podvodu. Důvody k jejich obvinění jsou vážné a případ musí policie dál vyšetřovat.

Šarochovo rozhodnutí ohledně Babiše posiluje pozici policejního komisaře Pavla Nevtípila. Premiér totiž Nevtípila nařkl, že se spřáhl s jeho nepřáteli, aby jej společně skrze vykonstruované obvinění vystrnadili z politiky. Jenže žalobce Šaroch nyní konstatoval, že o žádné vykonstruované obvinění nejde.

Andrej Babiš tak bude muset poněkud upravit rétoriku. Nebo bude muset do teorie spiknutí přibrat i státního zástupce Šarocha. A mimochodem: státní zastupitelství spadá pod resort spravedlnosti, který Babišovo hnutí ANO už pátým rokem obhospodařuje.

Jaroslav Faltýnek je tedy z příběhu dotace ve výši padesát milionů, kterými na luxusní farmu Andreje Babiše přispěli všichni Češi, venku. Andrej Babiše a spol. nikoli.

Jak už jsme psali, premiér v demisi může svojí kauzu Čapí hnízdo předčasně zastavit jen tehdy, pokud ovládne bezpečnostní aparát. Jinak je policie podle informací Neovlivní.cz připravena případ dostat až před soud, aby o premiérovi rozhodl.

První kroky k ovládnutí bezpečnostních složek už Babiš podnikl úspěšně. Zbavil se vzpurného šéfa inspekce Michala Murína, jehož odchod zapůsobil dovnitř policie symbolicky. O rezignaci začali mluvit i lidé, kteří jsou spojeni právě s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo. Zatím ale má Pavel Nevtípil podporu nadřízených. Jak dlouho to potrvá, ukáží příští týdny a také další kroky premiéra v bezpečnostní oblasti.

SPECIÁL
 » Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda

Stejně tak příští týdny ukáží, nakolik se úřady podléhající stranickému aparátu Andreje Babiše vypořádají s požadavkem Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF. Ten už zkraje roku konstatoval, že dotace byla získaná podvodně. Podle evropských regulí se nyní musí dotace vymáhat po příjemci zpět.

Rozhodnutí je nyní na středočeském dotačním úřadu. Ten spadá pod kraj vedený Babišovou stranickou kolegyní Jaroslavou Jermanovou Pokornou. A s rozhodnutím si dává načas. Ačkoli závěr OLAFu je jasný, úřad si nechává zpracovat další právní analýzu, zda a jak dotaci vymáhat.

Na podzim ovšem vyprší první lhůta, po níž bude případ promlčený. Ředitel úřadu Kamil Munia nicméně trvá na tom, že stačí rozhodnout dřív, než vyprší promlčecí lhůta. “Stihneme to,” tvrdí Munia.