Další zákon kvůli miliardářovi v politice? Stop půjčkám politickým stranám

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který se (neúspěšně) pokusil omezit podnikání politiků a přístup jejich firem k veřejným zakázkám, předložil další návrh. Znovu v něm nikde nestojí jméno Andrej Babiš. A znovu je právě šéf hnutí ANO jasně viditelný mezi řádky. Plíšek navrhuje, aby si strany mohly na kampaně půjčovat jen od bank, nikoli od soukromých dárců.

Ze zatím poslední zveřejněné výroční zprávy hnutí ANO lze vyčíst, že partaj svému šéfovi dluží 65 milionů korun. Andrej Babiš své straně v minulosti bezúročně půjčoval na volební kampaně a stejný plán odhalil i minulý týden, kdy řekl, že ANO půjčí podstatnou část z 50 milionů korun, které hodlá vložit do kampaně před podzimními krajskými volbami.

K tématu:

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab
» Přehledně: Mapa střetu zájmů Andreje Babiše
» Mohu zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. Ale, napsal Babiš
» TOP 09 chce odříznout Babišovy firmy od veřejných zakázek
» Jedno udání za druhým: Kdo se snaží dostat Babiše?
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje dotace pro Agrofert

Ve sněmovně však už vzniká plán, který by jeho počínání mohl zarazit. Jde o drobnou změnu zákona o financování politických stran, aby si politické strany směly napříště půjčovat pouze od bank.

“Úvěry politickým stranám by v zájmu jejich transparentního financování měly poskytovat věrohodné subjekty, tedy banky licencované Českou národní bankou. Zamezí se tak jejich financování anonymními firmami nebo jednotlivci,” uvedl v deníku Právo poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Návrh sice přichází od opozice, podporu však může najít i u vládních stran. Z informací Neovlivní.cz vyplývá, že sociální demokraté jsou nervózní z neomezených zdrojů miliardáře Babiše. Zatímco ČSSD musí spoléhat na úročené půjčky, dárce a peníze, které dostává za mandáty svých lidí od státu, vicepremiér má v podstatě bezednou kapsu.

Oficiálně ČSSD komentovala Plíškův návrh jako rozumný; zástupci strany hovořili o potřebě omezit riziko, že strana bude tomu, kdo jí peníze půjčil, zavázána a bude se chtít revanšovat. “Je to oprávněný požadavek. Pokud chceme průhledné dary, měli bychom zavést i transparentnost půjček. Je správné, aby byly pod veřejnou kontrolou,” uvedl ve zmiňovaném článku v Právu šéf ústavněprávního výboru Sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD.

Hnutí ANO už se proti chystanému paragrafu ohradilo. Ostatně – podruhé. Poprvé už po přečtení návrhu zákona o financování politických stran, jak jej vypracoval úřad ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Dienstbier do něj zapracoval, aby si stranám půjčovaly jen banky. Pasáž však vypadla během mezirezortního připomínkového řízení.