Ivanka jako Zemanův šrapnel a Andrej jako podomní obchodník s tarify. Zprávy týdne

        Co přinesl 16. týden roku 2017

Uplynulý týden přinesl jedno velké překvapení. Introvertní manželka Miloše Zemana Ivana se stala šéfkou jeho kampaně pro příští prezidentské volby. Na ni máme směřovat všechny dotazy, které se týkají kampaně. Což pro Ivanu Zemanovou, která se médiím vyhýbá a je proslulá svojí plachostí, bude dost náročné. Prezident autorství tohoto nápadu, který svými slovy označil za šrapnel, připsal svým spolupracovníkům (v překladu vrchnímu architektovi kampaně Martinovi Nejedlému). Snad jim Ivana už poděkovala.

Brněnská Kometa vyhrála titul hokejového mistra. Andrej Babiš místo toho, aby se připravoval na poslední týden, kdy má vysvětlit daňové okolnosti nákupu svých dluhopisů, obratem Kometě slíbil nový stadion. Stejný, jaký kdysi sliboval Martině Sáblíkové. AB ví, že slibem nezarmoutíš. Zvlášť před volbami.

A ještě jednou ministr financí: tento týden se pochlubil, jak výhodný tarif se mu podařilo vyjednat pro jeho resort. Tentokrát to ale jeho píáristé nevychytali. Místo pochvalných slov to ministr od veřejnosti schytal. Jeho mediálním mágům nedošlo, že lidem je úplně jedno, kolik platí za tarify státní úřady. Zajímá je, kolik platí oni.

A mimochodem: rovněž nabídky operátora z Babišova svěřenského fondu jsou všechno, jen ne výhodné.

V Jihočeském kraji tento týden také vznikla nová koalice. Tentokrát bez hnutí ANO, které za to může poděkovat šéfce místní buňky Radce Maxové. Tak moc chtěla Jiřímu Zimolovi vrátit políček za to, že za jejími zády a s přispěním Andreje Babiše dojednal minulou koalici a vyfoukl jí hejtmanský post, až docílila toho, že ČSSD má znovu hejtmana a ANO v radě vůbec nesedí.

A kromě toho se ukázalo, že samo místní hnutí ANO dělá přesně to, co na jihočeské ČSSD kritizovalo. Své funkcionáře nastrká na lukrativní posty, kdy jediným kriteriem je stranická legitimace. A když se ukáže, že mají stejné příjmy, jaké před tím Babišovi lidé kritizovali u politické konkurence, začnou tvrdit, že právě teď si chtěli své odměny snížit.

A nesmíme zapomenout ani na nový vizuál ke kampani sociální demokracie. Vedení sociální demokracie je na něm viditelně vylepšené. Všichni jsou štíhlejší, mladší a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dorostla bujná kštice. Obrázek navíc nápadně připomíná budovatelské plakáty z padesátých let.

Tak takhle si vedení ČSSD představuje, že vyhraje volby. Autor Aleš Urban, sám člen ČSSD, prohlásil, že malůvky dělá pro partaj zdarma. To by tak odpovídalo.

A co jsme psali na Neovlivní.cz:

“Lžiinženýr” z ANO bral stejně jako Zimolův člověk. Teď chystá rezignace

Kauza Jiřího Zimoly nakonec nezastavila politickou kariéru jen jihočeskému hejtmanovi. Stejný dopad má i na místního zástupce hnutí ANO Petra Nováka, který se stal symbolem všeho, co Andrej Babiš u ostatních kritizuje. Ukázalo se totiž, že Novák v jihočeských nemocnicích inkasuje stejně jako kritizovaný Zimolův přítel Petr Bláha. Na Nováka navíc prasklo, že před volbami neoprávněně využíval vysokoškolský titul. Novák oznámil rezignaci na post v nemocnicích i táborském zastupitelstvu, podle zjištění Neovlivní.cz má přímo odejít i z hnutí ANO.
Informace z jihočeského zákulisí najdete v tomto článku ».

Co předcházelo rozcupování zákona o registru smluv

Senát minulý týden projednával zmrzačený zákon o registru smluv. Při té příležitosti jsme přinesli rekonstrukci, jak osekávání zákona probíhalo před tím ve Sněmovně. Půl roku před volbami ukázali poslanci hnutí ANO, jak dobře už ovládají technologii moci. Na své vládní partnery z ČSSD použili při projednávání novely zákona o registru smluv ve Sněmovně jejich vlastní zbraně. Vlákali sociální demokraty do pasti, která ve výsledku znamená, že ANO bude moci v kampani říkat: My s korupcí chceme bojovat, ČSSD to hatí. Příběh jedné cenné databáze najdete zde ».

Teď, nebo už nikdy.Justiční bitva o vraždy v podsvětí

Už za pár dní začne soud projednávat dvacet let starou mafiánskou vraždu, která může přepsat kroniky českého podsvětí. Před soud v květnu půjde Pavel Šrytr, dlouholetý bodyguard mafiánských bossů. Málokdo toho ví o pozadí šestnácti neobjasněných vražd z éry kmotra Františka Mrázka tolik co on. A dnes není daleko od toho, aby ve vazbě promluvil. Jenže v justičním zákulisí právě vypukla bitva, zda Šrytr půjde ještě před procesem na svobodu.
V dubnovém magazínu Neovlivní.cz píšeme, že nikdy před tím policisté takhle blízko k prolomení vražedných tajemství z podsvětí nebyli. A vzhledem k promlčecím lhůtám už také ani nebudou.
Ukázku z nového magazínu přinášíme tady ».

Miliardář Krúpa s horníky míří za Bakalou k Ženevskému jezeru

Slovenský finančník Pavol Krúpa přitvrdil ve svém tažení proti bývalému majiteli OKD Zdeňkovi Bakalovi. Na červen chystá spolu s horníky demonstraci před rodinným sídlem Bakalových ve Švýcarsku. Neobvyklá akce může zafungovat i v předvolební kampani. Privatizace OKD, které skončily v Bakalových rukou, je totiž slabé místo premiéra Bohuslava Sobotky.
Plány slovenského nájezdníka ohledně Zdeňka Bakaly najdete v tomto článku ».

Karel Hvížďala: Čtyři útoky na důvěryhodnost médií

“Situace je velmi vážná: jsme na tom podobně jako před rokem 1938.” Nestor české žurnalistiky Karel Hvížďala se zamýšlí nad stavem českých médií. A to v kontextu volby šéfa veřejnoprávní televize, která proběhne už za pár dní. Nebo také s ohledem na podzimní parlamentní volby, v nichž mohou média sehrát důležitou roli.
Esej Karla Hvížďaly si můžete přečíst na tomto místě ».

Úspěšný pracovní týden.A pokud ještě nemáte dubnový magazín Neovlivní.cz, návod, jak jej získat, najdete zde:


Štítky: ,