© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Poslední měsíc výrazně narušil důvěru ve státní data a věrohodnost opatření, která vláda Andreje Babiše podniká proti koronaviru.
Vládní PR teorie o tom, jak tým Andreje Babiše zvládá nákazu Covid-19, se v posledním měsíci zbortila. Ve skutečnosti český stát ve srovnání s okolními zeměmi zaostává ve výši a rychlosti pomoci firmám a podnikatelům, trasování samotné nákazy, vytváření zásob ochranných pomůcek a očkování.
“Situace v ČR je konzistentní, nezhoršuje se. Nemáme plošný problém,” oznámil v půli června ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vláda poté začala rušit roušky, povolila masová shromáždění a začala povzbuzovat lidi k cestování. Už o týden později ale vyskočil denní přírůstek v ČR znovu přes stovku případů. (Viz graf níže.) A od té doby se situace jen zhoršovala.
Vládní PR verze začala pracovat s verzí lokálních ohnisek, kterými nárůst zdůvodňovala. A obhajovala tak i rozvolňování ochranných opatření. Až do července pak například váhala s uzavřením státních dolů OKD, kde se nákaza dramaticky šířila. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zmínil lokální ohniska v odpovědi na dotaz Neovlivní.cz, jaký je rozdíl mezi červencovými čísly a těmi z dubna, kdy kabinet “umrtvil” celou společnosti i ekonomiku. Česká data přitom v dubnu byla nejmírnější v celé Evropě.
Výsledek teorie neškodných lokáních ohnisek je, že podle aktuálních dat není v zemi kraj, kterému by se nyní nákaza vyhnula. Termín “lokální ohniska” z oficiálních výroků vládních politiků zmizel.
Premiér Andrej Babiš 12. července Čechy uklidňoval, že chorvatské moře je bezpečné.
“Dva případy přišly z Chorvatska. Teďka jsem mluvil s paní Rážovou, ten výskyt je hlavně v horských oblastech a u moře toho moc není,” uvedl premiér s odvoláním na hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.
Jeho slova jsme srovnali s daty. Realita byla k 13.7. taková, že na třetím místě chorvatské krajské statistiky byla přímořská oblast: Splitsko-dalmatská župa. Více jich bylo pouze ve zdaleka nejlidnatější aglomeraci – metropoli Záhřebu a přilehlém kraji. A pak také ve vnitrozemské Osijecko-baranjské župě.
Na mapě níže jsou pro snadnější orientaci jednotlivé župy očíslované. Modrá tabulka vlevo ukazuje nemocné v krajích, které přiléhající k moři. Zelená tabulka vpravo udává počty ve vnitrozemí.
„Jde skutečně o nejdůležitější projekt, který stát chystá.“ Tak ohodnotil chytrou karanténu, která urychlí trasování nákazy a tím přispěje ke snížení jejího šíření, přímo premiér Andrej Babiš.
Jenže ke konci července jsme přinesli důkazy, že vlajková loď vlády nefunguje. Proto, že ji část státní administrativy hatila.
Projekt přestal fungovat poté, co premiér svůj původní zájem přesunul jinam a přestal se v něm angažovat. Jako důkaz může posloužit Moravskoslezský kraj, kde hygiena bez varování po týdnech podceňování z hodiny na hodinu vyhlásila mimořádná opatření.
Poté, co případ popsala i další média, premiér minulé pondělí oznámil, že si projekt stahuje pod sebe. To, že chytrá karanténa nefunguje, mezitím přiznal i místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček.
“My jsme byli vzorem, možná i celosvětovým, ale teď si to bohužel kazíme. Musíme být zodpovědní,” postěžoval si premiér Babiš 30. července v rozhovoru v České televizi.
Téměř pokaždé, kdy se situace s nákazou Covid-19 vyvíjela nepříznivě, přišla Babišova administrativa s novým domnělým viníkem. Hned zkraje to byli lyžaři v Itálii, na Karvinsku zase horníci, co chodí podle ministra zdravotnictví v šest ráno na pivo. Když se pak s koncem školního roku začalo ukazovat, že se vládní teorie „o lokálních ohniscích“ začíná bortit, začali Babišovi podřízení vedle ukrajinských dělníků mluvit o nezodpovědných jedincích. Jako třeba Adam Vojtěch: “Nárůst pozitivních případů je dán také neukázněností některých našich spoluobčanů. Není výjimečné, že lidé, kteří mají příznaky daného onemocnění, navštěvují různé oslavy, jiné hromadné akce, firemní večírky a podobně. Hygienici jsou následně nuceni řešit stovky kontaktů potenciálně nakažených.”
V té samé době přitom vláda uvolňovala dosavadní restrikce, oznamovala, že je nejhorší za námi, “stát to zvládnul” a ministři vybízeli občany k cestování po republice. Lidé se současně od hygieny dozvídali, že musí na testy čekat i několik dní. Příznaky Covid navíc laik nemusí nutně vůbec odhalit.
A když pak i premiér před pár dny zjistil, že odběrová místa kapacitně nezvládají, obratem našel viníka. Nebyl to resort zdravotnictví, který to má v gesci, ale jednotlivé nemocnice. “Pochybil, nepochybil. Tak samozřejmě on má dost svých starostí, má zase jiné věci. Ale zkrátka to je otázka nemocnic. I ředitelé nemocnic to vypustili,” odpověděl Babiš na otázku ČT, zda Vojtěch udělal chybu. Zapomněl ovšem zmínit, že nemocnice samy o sobě žádná odběrová místa zřídit nemohou. Navíc musí mít od ministerstva garantováno, že na to dostanou peníze.
„Na případnou podzimní vlnu covid 19 jsme dobře připraveni. Spojili jsme síly s armádou a daří se nám velmi dobře trasovat kontakty nakažených prostřednictvím chytré karantény,” oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch 31. července.
Stalo se to pár dní poté, co – jak jsme popsali výše – vyšlo najevo, že chytrá karanténa nefunguje. Že ve skladech státních hmotných rezerv není ani jedna rouška (detaily zde), protože ministři podali své požadavky na zásoby až v červnu.
A pomalu začíná vyplouvat na povrch (navzdory tomu, že se úřady informace o čerpání dotací snaží tajit), že údajné záchranné programy Covid nefungují. Místo Babišova „bilionu korun pomoci“ se za pět měsíců rozdělila sotva desetina této sumy, navíc není jasné, proč a komu stát miliardy posílá. Ve Švýcarsku přitom vyřizují pomoc firmám do pár hodin, v Německu zvládli masivní náraz nákazy na jatkách v řádu pár týdnů.
A Česká republika? Jako příklad může posloužit vládní oznámení, že stát poskytne návštěvníkům lázní slevu čtyři tisíce korun. Jen pár dní poté, co vláda v červenci spustila svůj program slevových voucherů, většina lázní je přestala přijímat. Lázeňské domy a cestovní kanceláře viní ministerstvo pro místní rozvoj, že spustilo program, aniž by byl připravený. Navíc doteď nemají záruku, že pokud klientům slevu proplatí, dostanou ji od státu zpět. (Popsali jsme tady.)
Nebo výzva ministra Vojtěcha, aby se lidé před podzimem nechali naočkovat proti chřipce a předešli tak možným komplikacím spojeným s nákazou Covid-19 především v rizikových skupinách. Potíž je, že ta samá vláda, v které Vojtěch sedí, nedokázala zajistit dostatek vakcín. Bude jich maximálně pro devět procent obyvatel, jak přiznal vládní zmocněnec Roman Prymula.