Jan Dienstl: vládce Ústeckého kraje

Po loňských komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch. Co tedy vyplynulo z mapování serveru Neovlivní.cz? Kdo ovládá sever?

Devatenáct nejvlivnějších postav Ústeckého kraje je už známých, zbývá odtajnit jméno člověka, který v interním hodnocení deníku Neovlivní.cz získal nejvíce bodů.

Jedničkou v TOP 10 Ústeckého kraje je Jan Dienstl.

Spolumajitel Severní energetické Jan Dienstl. Foto: Severní energetická

Spolumajitel Severní energetické Jan Dienstl. Foto: Severní energetická

Narozen 8. července 1970, miliardář, spolumajitel Severní energetické.

Neškodí si to připomenout: v devadesátých letech platilo, že kam vstoupil Motoinvest, tam se zpravidla daly čekat potíže. Jméno Jana Dienstla, tehdy po Pavlu Tykačovi dvojka v Motoinvestu, padalo v souvislosti s miliardovým tunelem v CS Fondech či pádem bank.

To je dnes zjevně zapomenuto. Jan Dienstl se v médiích objevuje výhradně v žebřících miliardářů, v textech o prolomení těžebních limitů nebo vypráví o svém vinařství v Třebívlicích na Lovosicku.

Faktem je, že za divoká privatizační devadesátá léta nebyl nikdy odsouzen. Obviněný byl sice několikrát (třeba v souvislosti s krachem Agrobanky či zmiňovanými CS Fondy), vždy byl ale zproštěn.

Stejně systematicky a strukturovaně jako během privatizace nyní postupuje ve finišující bitvě o prolomení těžebních limitů. Pokud uspěje, ovlivní ráz Ústeckého kraje na několik dalších generací, a také významně promluví do statistik nezaměstnanosti. I z těchto skutečnosti pramení Dienstlovo umístnění v čele žebříčku vlivu na severu Čech, který sestavil deník Neovlivní.cz.

Podstatnou část bodů (80 procent) získal za obří sumu peněz, kterou má pro své tažení k dispozici a neváhá ji využít. Neponechává nic náhodě, poslední roky je společnost Severní energetická například nejštědřejším dárcem Ústeckého kraje. Co rok je to pět milionů korun.

TOP 10 vlivných v Ústeckém kraji: Jan Dienstl

Profesionálně vybudovanou PR síť, která má vést k prolomení limitů, doplňují konexe, které má Jan Dienstl na těch rozhodujících místech.

Roky měl nejblíž k místním sociálním demokratům, poté co byl zavražděný jejich nekorunovaný vládce Roman Houska a ČSSD si zvolila nové regionální tváře, podnikatel se spřátelil i s nimi. Jako třeba s Radkem Scherferem, ústeckým šéfem socialistů. Sociální demokraté jsou pro Dienstlovy plány klíčoví – její ministři budou v Sobotkově vládě už na podzim hlasovat o posunutí hranice těžby uhlí na severu Čech.

Významného spojence má ale i v komunistickém ústeckém hejtmanovi Oldřichovi Bubeníčkovi.

Dienstl ale už z dob Motoinvestu nenechává nic náhodě. Jeho konexe proto Ústeckým krajem nekončí. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že je dobře zapsaný i v týmu prezidenta Miloše Zemana. Ostatně hlava státu opakovaně další těžbu hnědého uhlí na Ústecku podpořila.

Za kontakty tedy Jan Dienstl získal 95 bodů.

K minulosti se dnes bývalý představitel Motoinvestu vracet nechce, ostatně sám o něm mluví jako o “pomníčku”. Když měl během debaty v mostecké knihovně před časem odpovědět na otázku, jaké  dvě věty by byly v encyklopedii pod jménem Jan Dienstl, řekl: “Dokázal, že vinohradnictví v severních Čechách má smysl. Byl by rád, kdyby se povedlo vrátit kraji sebevědomí a respekt, o které přišel.”

TOP 20 vlivných v Ústeckém kraji:

Tabulkový přehled: Vlivní v Ústeckém kraji na pozicích 2 – 5 »
Tabulkový přehled: Vlivní v Ústeckém kraji na pozicích 10 až 5 »
Tabulkový přehled: Vlivní v Ústeckém kraji na pozicích 20 až 10 »
Rozhovor s Martinem Hausenblasem z Pro! Ústí: Babiš spustil něco, co nedomyslel »
Analýza: Jak se přepsala mapa vlivu Ústecka? Kmotři jsou zpět »