© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Po loňských komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch. Co tedy vyplynulo z mapování serveru Neovlivní.cz? Kdo ovládá sever?
Devatenáct nejvlivnějších postav Ústeckého kraje je už známých, zbývá odtajnit jméno člověka, který v interním hodnocení deníku Neovlivní.cz získal nejvíce bodů.
Jedničkou v TOP 10 Ústeckého kraje je Jan Dienstl.
Narozen 8. července 1970, miliardář, spolumajitel Severní energetické.
Neškodí si to připomenout: v devadesátých letech platilo, že kam vstoupil Motoinvest, tam se zpravidla daly čekat potíže. Jméno Jana Dienstla, tehdy po Pavlu Tykačovi dvojka v Motoinvestu, padalo v souvislosti s miliardovým tunelem v CS Fondech či pádem bank.
To je dnes zjevně zapomenuto. Jan Dienstl se v médiích objevuje výhradně v žebřících miliardářů, v textech o prolomení těžebních limitů nebo vypráví o svém vinařství v Třebívlicích na Lovosicku.
Faktem je, že za divoká privatizační devadesátá léta nebyl nikdy odsouzen. Obviněný byl sice několikrát (třeba v souvislosti s krachem Agrobanky či zmiňovanými CS Fondy), vždy byl ale zproštěn.
Stejně systematicky a strukturovaně jako během privatizace nyní postupuje ve finišující bitvě o prolomení těžebních limitů. Pokud uspěje, ovlivní ráz Ústeckého kraje na několik dalších generací, a také významně promluví do statistik nezaměstnanosti. I z těchto skutečnosti pramení Dienstlovo umístnění v čele žebříčku vlivu na severu Čech, který sestavil deník Neovlivní.cz.
Podstatnou část bodů (80 procent) získal za obří sumu peněz, kterou má pro své tažení k dispozici a neváhá ji využít. Neponechává nic náhodě, poslední roky je společnost Severní energetická například nejštědřejším dárcem Ústeckého kraje. Co rok je to pět milionů korun.
Profesionálně vybudovanou PR síť, která má vést k prolomení limitů, doplňují konexe, které má Jan Dienstl na těch rozhodujících místech.
Roky měl nejblíž k místním sociálním demokratům, poté co byl zavražděný jejich nekorunovaný vládce Roman Houska a ČSSD si zvolila nové regionální tváře, podnikatel se spřátelil i s nimi. Jako třeba s Radkem Scherferem, ústeckým šéfem socialistů. Sociální demokraté jsou pro Dienstlovy plány klíčoví – její ministři budou v Sobotkově vládě už na podzim hlasovat o posunutí hranice těžby uhlí na severu Čech.
Významného spojence má ale i v komunistickém ústeckém hejtmanovi Oldřichovi Bubeníčkovi.
Dienstl ale už z dob Motoinvestu nenechává nic náhodě. Jeho konexe proto Ústeckým krajem nekončí. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že je dobře zapsaný i v týmu prezidenta Miloše Zemana. Ostatně hlava státu opakovaně další těžbu hnědého uhlí na Ústecku podpořila.
Za kontakty tedy Jan Dienstl získal 95 bodů.
K minulosti se dnes bývalý představitel Motoinvestu vracet nechce, ostatně sám o něm mluví jako o „pomníčku“. Když měl během debaty v mostecké knihovně před časem odpovědět na otázku, jaké dvě věty by byly v encyklopedii pod jménem Jan Dienstl, řekl: „Dokázal, že vinohradnictví v severních Čechách má smysl. Byl by rád, kdyby se povedlo vrátit kraji sebevědomí a respekt, o které přišel.“