© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Premiér opakovaně využívá offshorové struktury, aby zakryl své investice. Nyní na něj prasknul nákup nemovitostí ve Francii
Český premiér Andrej Babiš se opět dostal na přední místa v zahraničním tisku. Mezinárodní konsoricum novinářů získalo v rámci projektu Pandora Papers tajná data, která odhalila finanční transakce hned několika bývalých i současných politických vůdců z různých zemí.
Andrej Babiš pak podle uniklých dokumentů maskoval přes offshorové společnosti své nákupy nemovitostí ve Francii. “Nakoupil takto dvě vily za 12 milionů liber na jihu Francie,” uvedla britská BBC.
A The Guardian dodává, že Babišovi právníci peníze protočili přes tři offshorové firmy: “Jakmile peníze prošly řetězcem ke společnosti v Monaku, byly použity na nákup zámku a sousední vily v Mougins, poblíž Azurového pobřeží. Nemovitost se může pochlubit soukromým kinem, bazénem, kulečníkem a vinným sklípkem a hlavní ložnicí se dvěma koupelnami.”
Andrej Babiš odmítá, že by na transakcích bylo cokoli nezákonného. A prohlásil, že je to pokus ovlivnit volby. “Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby. Neexistuje žádná kauza, kterou by na mě mohli vytáhnout za dobu, co jsem v politice,” oznámil na svém Twitteru.
Okolnosti transakcí přitom odmítl zahraničním novinářům osvětlit. ZDE je kupříkladu video, kde ignoruje dotazy BBC.
Skutečnost, že někdo má majetek v offshorové firmě automaticky neznamená, že jde o trestný čin. U politiků je však minimálně reputačně problematické, pokud mají potřebu svůj majetek skrývat. Tím spíš, že v případě nákupů ve Francii Babiš prohnal miliony přes řetězec firem.
Šlo přitom o soukromé nemovitosti. Když ve stejném letovisku Mougins kupoval restauraci Paloma, tu veřejně přiznal. Stala se jeho klenotem, pro který dokonce získal Michelinskou hvězdičku. Restaurace ale později zkrachovala.
Andrej Babiš přitom používá offshory běžně právě proto, aby zamaskoval, že za konkrétní transakcí stojí on. Před měsícem jsme popsali případ z roku 2009, tedy ze stejné doby jako je nyní propíraný nákup nemovitostí ve Francii.
Babiš – tehdy ještě pouhý podnikatel – chtěl získat drůběžárskou firmou rodiny dnešního ministra zemědělství Miroslava Tomana. A protože Tomanovi nechtěli Babišovi coby konkurentovi nic prodat, dnešní premiér sondoval u banky HSBC, zda by mu pomohla se skrytým nákupem.
“Toman bohužel nechce prodat svůj podnik Babišovi, který se dotazoval, jestli by HSBC byla schopná poskytnout jakoukoli pomoc (například investiční bankovnictví) tak, aby Toman nevěděl, kdo je kupující. Slíbili jsme, že prověříme možnosti,” zapsali si bankéři HSBC po schůzce s Babišem do interních dokumentů, které redakce Neovlivní.cz získala.
A ještě dříve jsme vypátrali jiný příběh, který měl utajit Babiše coby investora. Shodou okolností šlo opět o zhruba stejné časové období jako nyní popisovaná kauza Pandora Papers.
Byl rok 2010 a miliardář Babiš se chystal ovládnout jednu z vyhlédnutých potravinářských firem. Nechtěl ale, aby se vědělo, že řezníky z mělnické společnosti U Rytířů kupuje právě on. Proto se skryl za kyperskou firmu Romneya. Jeho zájmy v ní zastupovala právnička holdingu Agrofert.
Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje:
Utajená kyperská firma Andreje Babiše
Stát Potěmkin. Jak AB ve skutečnosti řídí zemi
Jak chtěl Babiš skrytě koupit Tomanovu firmu
Irelevantní prasárna, tvrdil AB. Teď jej ztracené dokumenty potápí
Chtěl to jako chatu. Se slepičkama. Nová svědectví ze spisu Čapí hnízdo
Zdroj náhledové foto: Andrej Babiš