Neuvěřitelná vyčuranost. Autor zákona komentuje akcie ministra Milka

Sociální demokrat Jan Chvojka je spoluautorem novely zákona o střetu zájmů, která měla po vstupu Andreje Babiše do politiky ošetřit kolize mezi světem byznysu a vládním rozhodováním. Případ ministra zemědělství Jiřího Milka, který o jednu setinu procenta zákonu unikl a může tak dál pobírat dotace  mimo jiné ze svého resortu, považuje za výsměch občanům. Další úpravu zákona ale nechystá.

Pokud k sobě není politik přísný, žádný zákon nepomůže. Tak komentoval autor novely zákona o střetu zájmů Jan Chvojka postup ministra zemědělství Jiřího Milka.

Případ akcií ministra Milka:

» Střet zájmů a setina procenta akcií ministra Milka
» Politoložka: Setina procenta akcií je výsměch občanům
» ČSSD: Střet zájmů zákon nevyřeší, ale život jsme Babišovi zkomplikovali

Ten po vstupu do vlády řešil, jak naloží s akciemi spoluvlastněného zemědělského holdingu Úsovsko, aby nepřišel o dotace. Deník Neovlivní.cz vypátral, že ministr splnil podmínky zákona o jednu setinu procenta akcií: část přitom převedl na manželku a syna, zbytek prodal neznámé osobě.
Ministr Jiří Milek na dotaz redakce prohlásill, že takový postup je naprosto v pořádku. Jan Chvojka si to ale – stejně jako třeba politoložka Vladimíra Dvořáková – nemyslí.

Neo: Je podle vás jako tvůrce novely zákona o střetu zájmů převod akcií pana ministra na rodinu, kdy nyní vlastní 24,99% společnosti, která je významným příjemcem dotaci z jím řízeného rezortu, v pořádku ?

Chvojka: Pan ministr zákon neporušil. Jeho přístup ale považuji za příklad neuvěřitelné vyčuranosti a výsměch všem občanům, kteří mají zájem na transparentní správě státu.

Neo: Myslíte si, že se tím vyřešil jeho střet zájmů? 

V mých očích ne, ačkoli požadavek zákona o naplnil.

Neo: Takže takový postup (spoluvlastnictví 24,99%)  vnímáte jako obcházení ducha zákona o střetu zajmu?

Pan ministr a jeho rodina šli až na hranu zákona. Já bych takto účelově nejednal.

Neo: Když vidíte, jak politici přistupují k zákonu v praxi, nebyla by  vhodná novelizace, která by takovou situaci i možné obcházení řešila?

To není problém zákona, ale konkrétního člověka, který má kromě litery respektovat i ducha zákona. Zvlášť člen vlády by měl být k sobě velmi přísný. Pokud to v sobě ministr zemědělství nemá, nepomůže žádná úprava hranice v zákoně.