ČSSD: Střet zájmů zákon nevyřeší, ale život jsme Babišovi zkomplikovali

Po více než roční snaze sociální demokracie a pravicové opozice začne platit zákon, který upravuje pravidla hry pro podnikání politiků. A současně zkomplikuje byznys aktuálně zřejmě nejmocnějšímu politikovi Andrej Babiš. Poslanci ve středu přehlasovali prezidentovo veto zákona o střetu zájmů. Právní norma ale zřejmě skončí u Ústavního soudu, na který se hodlá obrátit právě podnikatel Babiš.

Než do politiky vstoupil Andrej Babiš, nikoho ani nenapadlo plošně řešit prolínání byznysu s politickým rozhodováním. Vždy se probíraly konkrétní kauzy politiky. Miliardářovy podnikatelské aktivity jsou ale tak široké, že se ve střetu zájmů ocitá prakticky každý den.

K tématu

» Babiš: do konce ledna se zbavím Agrofertu
» Komu Babiš věří natolik, že mu svěří svůj majetek
» Mapa střetu zájmů Andreje Babiše – díl o zdravotnictví
» ČNB: Babišův Hartenberg není investiční fond
» Babiš jednal o prodeji Agrofertu s Tvrdíkovými Číňany

Novela zákona o střetu zájmů nově zakazuje politikům, aby jejich firmy dostávaly veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Zákon také členům vlády zakáže vlastnit média.

Andrej Babiš už oznámil, že se do konce ledna svého holdingu Agrofertu  zbaví. Byť proti zákonu protestuje a hodlá se kvůli němu obrátit na Ústavní soud.

Babiš svůj majetek podle všeho převede do svěřenského fondu. Tím vyhoví liteře zákona, zároveň si ale vliv na své firmy zaparkované ve fondu a spravované jím jmenovaným správcem ponechá.

Politici ČSSD v neoficiálních rozhovorech přiznávají, že zákon není dokonalý a střetu zájmů nezabrání. Babiš totiž bude moci i nadále chod svého byznysu torpédovat. Rozhodující ale podle sociálních demokratů bylo něco jiného.

“Je nám jasné, že Babišův střet zájmů ten zákon nevyřeší. Ale zkomplikovalo mu to život, musí se zabývat tím, jak tu otázku vyřeší. A hlavně: rozjela se debata o střetu zájmů. Kdybychom nedělali nic a tiše to tolerovali, nesli bychom za to zodpovědnost,” popsal jeden z členů vedení ČSSD.

Oficiální zdůvodnění je ovšem jiné, byť i v podtextu zaznívá, že jde o Babiše. “Zákon o střetu zájmů je v našem právním řádu deset let, neprošel výraznější novelou a doba se velmi posunula,” shrnul argumenty ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD).

Andrej Babiš od počátku zákon odmítal s tím, že byl vytvořený jen kvůli němu. Aby mu koaliční partner i opozice zaškodili. Problematické propojení byznysu a politiky si ale odmítá připustit.

“Ano. Mám střet zájmů, ale já ho nezneužívám. Já jsem do politiky nechtěl,” prohlásil například na loňské mimořádné schůzi sněmovny k Čapímu hnízdu.