Poslankyně odešla z ANO a zveřejnila, co se v hnutí děje

Po dvou dnech mlčení zveřejnila poslankyně Kristýna Zelienková své důvody, proč se rozhodla odejít z ANO. V prohlášení, které vyvěsila na svůj facebookový profil, píše o poměrech v hnutí. I o tom, jak se jí dotkla dotační aféra Čapí hnízdo Andreje Babiše. “Jeho heslu ‘nelžu a nekradu’ už nemohu věřit,” uvedla.

Zelienková svůj úmysl ukončit členství v ANO oznámila v pátek rovněž na Facebooku s tím, že rezignaci vysvětlí v dalších dnech. Šéf politického hnutí Andrej Babiš na ztrátu jedné členky svého poslaneckého klubu – doposud měl ve svých řadách 48 členů – reagoval slovy, že odchod Zelienkové čekal.

Poslankyně Kristýna Zelienková. Foto: facebookové stránky poslankyně

Poslankyně Kristýna Zelienková. Foto: facebookové stránky poslankyně

“Neshodli jsme se v migraci, přála si tady mít tři milióny migrantů,” komentoval rozkol pro Novinky prý v nadsázce Babiš. Serveru dále sdělil: “Byla neloajální vůči hnutí, vyjadřovala se negativně na Facebooku. Nevím, proč u nás byla.”

Zelienková vidí situaci jinak: Tvrdí, že snaha o věcech diskutovat se v ANO necení a člověk, který se snaží otevřít debatu o jiném pohledu na věc, je svými kolegy očerňován. “Diskusi postupně nahrazovalo okřikování, někdy i ponižování a urážky, aniž by proti tomu vedení klubu či vedení hnutí vystoupilo a navrhlo způsob, jakým se o problémech budeme bavit.”

V souvislosti s dotační aférou Čapí hnízdo, která znamená dosud nejvážnější problém v politické kariéře Andreje Babiše, napsala, že bez ohledu na to, jak dopadne vyšetřování, ona už nemůže věřit Babišovu heslu, jak nelže a nekrade.

Čtěte také

» Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda
» Poslanec ANO koupil dům za 200 tisíc. Od města, které vede jeho žena 
» Babišův Agrotec jde k soudu kvůli zakázkám na České poště
» Sponzor ANO se přetahuje se státem o daň, spor rozhodují Babišovi podřízení

Bývalá místopředsedkyní Krajské organizace hnutí ANO 2011 ve Středočeském kraji a zastupitelka v Berouně také popsala, co se děje v regionech: mluví o falšování zápisů, účelových krocích a obcházení stanov. A o hře, kterou s ní sehrál šéf klubu poslanců Jaroslav Faltýnek.

Ten dnes v rozhovoru pro iDnes uvedl, že od Zelienkové čekal, že odejde. A prý čekal i to, že zaútočí. Zopakoval slova svého šéfa, že poslankyně měla problém se stanoviskem strany k migrační krizi, (byť sama Zelienková to mezi důvody odchodu nezahrnula). “I na poslaneckém klubu měla problém respektovat opačné názory a ráda šla proti většině. Zvlášť když se mluvilo o migrační krizi. (…) Sice by podle mého názoru bylo fér, kdyby složila mandát, který dostala od voličů hnutí, ale vzhledem k tomu, že měla dlouho blízko k TOP 09, očekávat se to od ní asi nedá,“ sdělil iDnes.cz Faltýnek.

Zelienková si hodlá mandát ponechat, jak píše. Na Faltýnka už ovšem zareagoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na svém účtu na Twitteru. “Jako vždy má ANO dvojí metr. Že tuto ‘zásadu’ neuplatňovali u K. Turečka? V rámci fair play bude asi KZ polita herbicidy.” Kalousek tím narážel na poslance Karla Turečka zvoleného na Vysočině za TOP 09+STAN. Loni z TOP 09 vystoupil poté, co opakovaně hlasoval proti vlastním straně ve prospěch stranám vládní koalice. Členem ANO se stal letos v dubnu.

Předkládáme vám plné znění prohlášení Kristýny Zelienkové.

hnuti ANO_zelienkova_poslankyně