Nová zjištění: Jasné důkazy o Rozbořilově korupci chybí

Měsíc po obvinění olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD začíná být zřejmé, proč se politik tak zarytě drží křesla a i přes výzvy stranického šéfa a premiéra Sobotky odmítá rezignovat. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že případ zdaleka není tak jasný a policie bude mít dost těžkou práci, aby korupci popsanou v Rozbořilově obvinění prokázala. Vyplývá to z důkazů, které zatím k případu kriminalisté nashromáždili.

Klíčovým a v zásadě jediným důkazem proti Rozbořilovi jsou odposlechy. A ty podle informací Neovlivní.cz neobsahují výslovnou nabídku sociálnědemokratického hejtmana směrem k policejnímu důstojníkovi Karlovi Kadlecovi, aby ohnul vyšetřování podezřelých dotací pro jezdecký areál výměnou za peníze, jak tvrdí kriminalisté v obvinění.

V odposlechu totiž ani jednou nezazní nejen částka, ale dokonce ani není prokazatelně řečeno, že má jít o peníze.

K případu Rozbořil:

Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje. Foto: kr-olomoucky.cz
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Sobotkova intervence nepomohla, obviněný hejtman odmítl rezignovat
» Zeman pozval na Hrad i hejtmana obviněného z korupce

K olomoucké razii:

» SPECIÁL: Vše o olomoucké aféře na jednom místě
» Nabídka pro Kyselého: Promluv! Bude nižší trest
» Šlachtu kvůli Olomouci vyšetřuje generálí inspekce
» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně

Neznamená to samozřejmě, že žádná nabídka v rozhovoru ze 13. srpna mezi oběma muži nepadla. Platí ale, že zbývá dost široký prostor pro obhajobu a policie bude muset sehnat další důkazy, aby korupční linku podpořila. Tím spíš, že odposlechy z restaurace Potrefená Husa nejsou místy skoro vůbec slyšet a policie si musela podle informací Neovlivní.cz dokonce přizvat znalce, aby důležité pasáže “vytáhl”.

Poté, co hejtman v pondělí absolvoval bezmála desetihodinový výslech a policisté mu předložili odposlechy, Jiří Rozbořil prohlásil, že jej utvrdily v odhodlání bojovat dál. Podporuje ho v tom i jeho advokát Petr Konečný: “Pan Rozbořil je soudný člověk. Kdyby z těch odposlechů vyplynulo cokoli, co by se dalo vykládat jako úplatek, rozhodně by nesetrval na svém postoji.” A jak hodnotí odposlechy osobně? “Osobně jsem přesvědčený, že to byly hospodské řeči a korupci bych v tom neviděl,” dodal Konečný.

Policie ale na obvinění hejtmana z korupční nabídky trvá a nehodlá na tom nic měnit. Stížnost proti obvinění byla zamítnuta, nyní míří další na státní zastupitelství.

“Nebudeme rozebírat jednotlivé detaily či důkazy případu v přímém přenosu. Mohu pouze konstatovat, že nenastala situace, abychom něco měnili na našem postoji k případu, tedy na samotném obvinění,” uvedl Petr Šereda z olomouckého státního zastupitelství.

Ve prospěch olomouckého hejtmana hrají i další nepřímé důkazy: nebyl to on, kdo policistu Kadlece jako první kontaktoval. Naopak – na pivo jej pozval Kadlec. Rozbořil nehraje roli v žádném dalším vyšetřovaném případu rozvětvené olomoucké kauzy; jako politik, pro kterého by policisté na “zakázku” cokoli zajišťovali, v ní podle zjištění Neovlivní.cz nefiguruje.

A navíc – případ jezdeckého areálu Lazce, kvůli němuž měl podle policie hejtman korupční nabídku vyslovit, dodnes nebyl uzavřen. Podle obvinění přitom hejtman žádal Kadlece, aby byla kauza odložena do konce října 2015. Skutečný stav je ale takový, že dosud nepadlo obvinění ani nebyla kauza uzavřena.