Policie dokončuje práci na Babišově auditu

Audit ke střetu zájmů českého premiéra má ještě jeden nepopsaný rozměr: policejní vyšetřování jednotlivých projektů, na které holding Agrofert podle názoru Bruselu získal neoprávněné dotace. Policie podle zjištění Neovlivní.cz už svojí práci dokončuje. Zkraje příštího roku bude jasné, zda za to někdo bude obviněn.

Pro začátek je třeba ujasnit jedno: Andrej Babiš coby hlavní postava možným trestněprávním důsledkům svého jednání unikne. Hraje se “jen” o jeho manažery a případně dotační úředníky.

Podle bruselského auditu sice český premiér ovládá Agrofert, má zájem na jeho co největším zisku a je ve střetu zájmů, ale za to ho stíhat nelze. Samotný střet zájmů totiž není trestný.

Souvislosti
» Detaily z Babišova auditu: Stoprocentní korekce
» První znění auditu: Brusel Babiše neočistil
» Databáze lží: Babišovi ministři a utajené audity
» Babišův audit má na stole Bradáčová
» Zlom. Syn Andreje Babiše promluvil

Obvinění bude možné vznést jen v projektech, u nichž bruselští auditoři kromě střetu zájmů konstatovali, že dotace byla získána podvodně a policie následně prokáže, že v žádosti o dotaci byly uvedeny nepravdivé údaje. Potíže v takovém případě čekají ty, kteří za jednotlivé firmy premiérova holdingu žádost podepsali. A pro případ, že by se prokázalo, že o tom věděli i dotační úředníci, pak i je.

Andrej Babiš jednotlivé dotační případy nepodepisoval, všude jsou podpisy jeho manažerů. Premiérovi by tak obvinění hrozilo jen v případě, že by jeho podřízení v holdingu ukázali prstem na něj, že o případném podvodu věděl.

“Policie ještě audit studuje, nyní jen doplní o informace z finální zprávy. S ohledem na to, že podle zpráv z médií nenastal významný posun oproti tomu původnímu znění z léta, dá se očekávat, že uložený termín by mohla policie dodržet. Ten termín je zkraje příštího roku,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený se stavem práce policie.

Policie dostala audit na stůl už v létě, kdy dorazila z Bruselu první zpráva. Vyšetřování iniciovali žalobci.  “To, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu,” uvedl v létě k obsahu auditu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Oficiálně nechce Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem nic kolem auditu komentovat. “V obecné rovině mohu pouze odpovědět, že auditem Evropské komise se náš útvar zabývá. Vyhodnocujeme informace, nicméně nebudeme poskytovat bližší komentáře,” uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Z auditní zprávy je přitom zřejmé, na jaké projekty se policie zaměřila. Jde o devět projektů, v nichž bylo celkem na dotacích přiznáno 285 milionů korun. Případy se týkají firem Lovochemie, Pekárna Zelená louka, Ethanol Energy a nejvíce jich má Cerea. Auditoři u těchto projektů konstatovali nejen střet zájmů, ale vznesli i velmi vážné podezření z podvodu. A všechny tyto projekty proto odmítá proplatit.

Holding už ale dotace obdržel z národního rozpočtu, což v praxi znamená, že stát reprezentovaný Andrejem Babišem má teď z rozhodnutí unie vymáhat stovky milionů od holdingu Agrofert, za níž stojí opět Andrej Babiš.

Zřejmě nejznámějším případem pochybné dotace je stomilionová dotace na linku na toastový chleba. Agrofert tvrdí, že dotaci chtěl proto, že jde o zcela novou technologicku linku. Brusel ale i po zaslaných připomínkách holdingu konstatoval opak. “Příjemce dotace nevyvinul sám žádnou novou technologii. Komise znovu shledala, že projekt neměl být schválen českými orgány a je nezpůsobilý, aby byl financován z Evropské unie,” stojí v závěrečném znění auditu.

Andrej Babiš i holding Agrofert jakákoli pochybení u udělených dotací striktně odmítají. K trestněprávní rovině celého příběhu premiér už dříve podotkl: “Vůbec tomu nerozumím, jak bychom se mohli pohybovat v oblasti jakéhokoliv trestného činu.”