© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Policie začala prověřovat podle portálu SeznamZprávy stamilionové obchody společnosti Pražská plynárenská – firmy, kterou stoprocentně vlastní hlavní město. Stíhá už jednoho člověka za krácení daní se škodou dvě stě milionů. Na transakce firmy přitom v té době dohlíželi politici hnutí ANO. A brali za to milionové odměny.
“Výše odměn vychází i z míry osobní odpovědnosti, kterou členové v rámci svého rozhodování přímo nesou. Běžně musí schvalovat mnohdy značně komplikované a složité kroky společnosti představující například investice, projekty nebo účetní operace v řádech stovek milionů korun, přičemž z povahy své funkce nesou jak soukromoprávní tak trestněprávní riziko a odpovídají za případně vzniklou škodu.”
Těmito slovy zdůvodňoval bývalý šéf pražského zastupitelského klubu ANO Michal Hašek milionové odměny, které on osobně a jeho straničtí kolegové pobírali v městských firmách. Včetně Pražské plynárenské.
Nyní se ale ukazuje, že coby členové dozorčí rady fakticky rizikové obchody neohlídali. SeznamZprávy upozornily, že policie stíhá už jednoho člověka kvůli podezření z daňových úniků a praní špinavých peněz v souvislosti s obchody Pražské plynárenské.
“Policie se zajímá se o to, jak vedení této společnosti nakupovalo plyn přes německou burzu. Kauzu detailně zpracoval Specializovaný finační úřad, který uvádí, že šlo o práci organizované skupiny a šlo o rozsáhlé podvody s DPH. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu už obvinili jednoho z lidí, kteří jsou v případu vyšetřováni,” píše autor zprávy Radek Nohl.
Firmu tehdy řídil současný ředitel Pavel Janeček. V dozorčí radě Pražské plynárenské pak seděli zástupci bývalé koalice. Jmenovitě: za hnutí ANO Michal Hašek, Martin Kopecký a Marcela Plesníková, Štepán Stupčuk za ČSSD nebo Martin Čáslavka za Trojkoalici.
Jak už jsme v minulosti upozornili Michal Hašek coby šéf dozorčí rady inkasoval například v roce 2017 měsíčně 40 tisíc korun, plus tantiémy 1,9 milionu. Celkem si tak přišel na 2,38 milionu.
Jeho straničtí kolegové Radomír Nepil a Marcela Plesníková měli měsíčně rovněž po 40 tisících, na tantiémách pak inkasovali 1,1 milionu. Za rok 2017 si tak skrze angažmá v Pražské plynárenské každý přišel na 1,58 milionu.
Když jsme zjišťovali, za co přesně jim náleží taková odměna, plynárna předložila překvapivé informace: Dozorčí rada Pražské plynárenské se fyzicky v roce 2017 sešla jen pětkrát. Za celý rok. Další hlasování se pak odehrávala v režimu per rollam, tedy na dálku elektronicky, například přes maily.
Právě politici ANO čelili kvůli odměnám v Pražské plynárenské a dalších městských společnostech velké kritice. Jeden ze sloganů, s nimiž hnutí vstupovalo do politiky, totiž zněl: skoncujeme s trafikami.
Uplynulé volební období ale dává úplně jiný obrázek toho, jak dopadl boj s politickými trafikami v praxi. Politici ANO se podle obsáhlého pátrání deníku Neovlivní.cz přisáli na městské firmy a inkasují statisíce až miliony z veřejných peněz.
Babišovo hnutí se zkrátka chová jako většina ostatních stran, které městské a státní firmy často využívaly jako trafiky pro své politiky. Jen hnutí ANO u toho ještě říká, jak proti systému trafik bojuje.