Benešová připravila právní kličku. Přitom hájí firmu, které se dotkne

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová má zásadní podíl na chystané novele zákona, která podle žalobců v podstatě znemožní stíhat firmy jako takové za protiprávní jednání – například při zadávání veřejných zakázek. Kancelář Benešové přitom současně zastupuje jednu z firem, společnost Metrostav, kterých se chystá změna nepochybně dotkne. Ona sama v tom konflikt zájmů nevidí.

“Ten můj návrh je kompromisem, otázka novely trestní odpovědnosti právnických osob se řeší už skoro rok a nikam to nevedlo. Udělala jsem to proto, aby se to pohnulo. Konzultovala jsem to samozřejmě s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, který můj návrh podpořil,” uvedla poslankyně ČSSD Marie Benešová v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Marie Benešová, poslankyně ČSSD. Foto: psp.cz

Marie Benešová, poslankyně ČSSD. Foto: psp.cz

Benešová tak za asistence poslanců ústavně-právního výboru v tichosti protlačila do druhého čtení novelu, která vylepšuje pozici firem stíhaných například za korupci. Nově by mělo stačit, že společnost doloží, že vynaložila “veškeré úsilí”, aby protiprávnímu jednání svých manažerů či zaměstnanců zamezila, a je ze stíhání venku.

Unie státních zástupců už oznámila, že taková novela povede k zastavení už probíhajících kauz (podrobněji zde »). Jde mimo jiné o případ firmy Agrotec vicepremiéra Andreje Babiše, která je stíhaná kvůli podezření z manipulací se zakázkami na státní poště. Nebo stavebního gigantu Metrostav, jenž je ve stejné pozici kvůli stavebním zakázkám.

A právě firmu Metrostav obhajuje kancelář Marie Benešové. Ona sama od nich měla rovněž vystavenou plnou moc.

Neo: Nespatřujete v tom střet zájmů?

No, to v žádném případě. Měla jsem od nich kdysi jen plnou moc, ale zastupuje to kolega Blaha, partner z advokátní kanceláře. Byla jsem tehdy u toho začátku, teď už o tom jejich trestním případu nic nevím. A rozhodně jsem se ve věci té novely neangažovala kvůli Metrostavu.

Neo: Unie státních zástupců je přesvědčena, že pokud vaše novela projde, bude to znamenat beztrestnost firem i ze současných trestních kauz. Brali jste na tento názor ohled?

K tomuto tématu:

» Babišův Agrotec možná soudu unikne, chystá se změna zákona
» Kauza Neovlivní.cz: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu
» Babišův Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie
» Právní bitva o Metrostav je na spadnutí, policie posílá spis žalobci
» Kdo jsou lidé, kteří svedou bitvu o Metrostav

To je jejich názor, ale já s ním nesouhlasím. Oni by zkrátka stíhali úplně všechno. Ale musí tu být rovnováha mezi trestní odpovědností firem a trestní odpovědností osob. A tu současné znění zákona nezaručuje. Současný zákon je velmi tvrdý a nedivím se, že firmy řvaly. Řvali i podnikatelé, vím,  že dokonce chodili i za Babišem.

Neo: Jenže chystané znění firmám umožní stíhání uniknout, pokud budou mít dobrou štábní kulturu a dobré právníky.

Ale to není automatické, že pokud bude mít firma etický kodex, je z toho venku. Firma bude muset prokázat, že skutečně vynaložila veškeré úsilí, aby tomu danému jednání předešla. A to dost pracně prokázat. Nebude to nic formálního.

A jak znám státní zástupce, oni to stejně všechno budou žalovat a bude se to řešit u soudu, zda se ty firmy mohou vyvinit. Princip novely spočívá v tom, že teď takovou možnost nemají. Nikdo nechce chránit zloděje, proto ta novela rozhodně nevzniká.