Prognóza k válce: Ruská armáda před volbami převezme iniciativu

Rus chce vítězství a doufá, že do Bílého domu nastoupí Trump, píše ve své analýze bývalý šéf špionů Petr Mlejnek.

Každé rozhodnutí ve válce je o příležitosti, kterou protivník nabídne. V současné době se zdá, že se pro Rusko otevřelo okno, kdy se pokusí zaútočit.

Maximalistické cíle Ruska na Ukrajině se nezměnily, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovové zdůraznila požadavek, aby Ukrajina stáhla své jednotky z „ruského území“ jako nezbytný předpoklad pro vyřešení války. Maximalistické cíle Ruska zahrnují kontrolu nad všemi čtyřmi oblastmi, které nelegálně anektovalo. Ruské síly v současné době vojensky kontrolují části oblastí Doněck, Luhansk, Záporoží a Cherson, ale Rusko formálně (a nelegálně) anektovalo celé tyto oblasti v září 2022.


Foto: Dmytro Larin / Shutterstock.com

Návrh MZV RF, že se ukrajinské síly musí zcela stáhnout z území, které si Rusko nárokovalo svou falešnou anexí, naznačuje, že ruské požadavky zahrnují vydání dalšího ukrajinského území. Toho, které ruské síly v současnosti nekontrolují, až po administrativní hranice čtyř okupovaných oblastí. Výzvy ke kapitulaci Ukrajiny za současných okolností ruské kontroly nad ukrajinským územím až po současnou frontovou linii jsou již z hlediska životně důležitých ukrajinských a západních zájmů národní bezpečnosti nepřijatelné.

Ruský požadavek na ještě rozsáhlejší kapitulaci území ovládaného Ukrajinou, které by ruské síly mohly pravděpodobně dobýt pouze za cenu ohromných ztrát, pokud to vůbec dokáží, naznačuje, že ruské cíle daleko přesahují udržení území, které již obsadily. Z tohoto pohledu je pozoruhodné, že ruské síly pokračují v provádění útočných operací ve východní Charkovské oblasti, o které Rusko netvrdilo, že ji anektovalo, což naznačuje, že ruské územní cíle mohou být ještě rozsáhlejší než ty, které Kreml stanovil.


ČTĚTE TAKÉ: Policie zabavila soukromou korespondenci miliardáře Křetínského


Podle mého názoru, podnikne ruská armáda větší útok v období leden–březen. Mnou předpokládané směry útoku by mohly být dva. Jeden je ve směru Avdijivka, kde tento směr byl posílen o 4 divize a druhý směr Kupjansk. Za mě je Kupjansk hlavním směrem.

Kupjansk je v blízkosti Izjumu a Krematorsku, kde sídlí velitelství operací UA a je to velký železniční uzel. Ruská armáda začala přesouvat záložní útočné jednotky do oblasti obce Sinkovka v Charkovské oblasti. Město dobyli Rusové krátce po začátku války, Ukrajinci ho spolu s obrovským územím v Charkovské oblasti osvobodili na podzim loňského roku. Od té doby je v ukrajinských rukou, ale podle některých zdrojů mají Rusové na celé této severní frontě od Kreminne po Kupjansk 100 tisíc vojáků a 900 tanků.

Proč ofenzíva teď a v tomto směru?

  1. Tato část fronty má výhodu v tom, že je blízko ruských hranic, a tudíž ruská logistika je zde jednodušší než na jihu na záporožské frontě. Silnice R-66, která vede z Bělgorodské oblasti přes Svatove do Kreminny představuje významný logistický uzel, a tudíž bude snazší zásobovat útočící jednotky.
  2. Zálohy ukrajinské armády a brigády se západní technikou jsou většinou dislokovány na jihu, kde byly použity k neúspěšné ukrajinské ofenzivě.
  3. Putin se potřebuje doma ukázat jako vítěz před volbami, tedy před 17. březnem. Pokud ofenzíva nebude úspěšná, skryje to jako obrannou operaci.
  4. Ruské sily přesunuly výcviková centra z Ruské federace na okupována území, tudíž zrychlily výcvik, doplňování a rotaci jednotek.
  5. Ruská armáda obnovila zásobování, hlavně dělostřelecké munice a zdá se, že je nyní připravena, na rozdíl od ukrajinské armády, které vázne doplňování ve všech směrech, tedy ve zbraních, munici i lidech.
  6. Svoje hraje i zimní počasí, kdy zamrzlá půda umožní manévrování mechanizovaných jednotek.
  7. Rusové vědí o společném válečném plánování Ukrajinců a Američanů na rok 2024.
  8. Rus chce vítězství a doufá, že do Bílého domu nastoupí Trump, se kterým věří, že dojde k odříznutí Ukrajiny od vojenské pomoci.
  9. Ukrajina má problémy se zásobováním zbraněmi, municí, doplňováním a vycvičeností armády a s neschválenými penězi od EU a USA.

Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Předplatné časopisu Neovlivní.cz jako vánoční dárek

Kdo vládne Praze: TOP 10 vlivu

Babišova miliardová rezidence. Jak je stavba daleko?

Úřednická sabotáž. Proto jde stát na ruku dopravcům a kamionům

Ruští střelci pod olympijskými kruhy. Okamžik, kdy do sportu politika patří


Zdroj náhledové foto: Dmytro Larin / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email