Půl milionu pro manželku hejtmana. Důkazy o plnění nejsou

ČSSD má zjevně štěstí, že Miroslav Novák v roli moravskoslezského hejtmana končí. Jméno sociálního demokrata se totiž bude hojně skloňovat v chystaném procesu s tamním lobbistou Martinem Dědicem. Podle obžaloby, kterou zveřejnil portál Seznam Zprávy, platila Dědicova firma hejtmanovu manželku. Podklady, že pro Dědice skutečně pracovala a nešlo o fiktivní smlouvu, ale nikdo nedoložil.

“Manželka dosluhujícího moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka si za tři roky na místě sekretářky u firmy patřící manželovu příteli vydělala celkem 594 tisíc korun. Přepočteno na měsíce jde o průměrný příjem ve výši 16,5 tisíce. Problém je však v tom, že tyto peníze dostala, aniž by existoval důkaz, že pro svého zaměstnavatele nějakou práci odvedla,” napsal autor zprávy Karel Hrubeš.

K volbám:

» Na středočeského hejtmana vyhřezla před volbami aféra
» Kdo tlačí k volebním ziskům ČSSD: Pohled do neznámé kuchyně
» Kampaň v podání ANO: Když  stranu neprodávají ideje, ale markeťáci
» TOP 09 má znovu kampaň v režii pánů Poláčka a Kalouska
 » Marketing v ODS: Pokus o restart s vyzkoušenými tvářemi

A připomíná, že lobbista Martin Dědic je  hlavním obžalovaným v rozsáhlé korupční kauze, která mapuje jeho propojení s regionálními politiky a ovlivňování veřejných zakázek.

Napojení hejtmanovy manželky na Dědicovu firmu Business Advisor odhalili policisté během vyšetřování případu. A státní zástupce Vít Koupil fakta nyní sepsal do textu lobbistovy obžaloby. Jméno dosluhujícího hejtmana Miroslava Nováka, který jako lídr ČSSD v nedávných krajských volbách neuspěl, se tu objevuje hned na 33 stranách, píše Seznam.

Sociálnědemokratický politik v kauze obviněný nikdy nebyl, vystupuje v ní jako svědek. Obžaloba ale detailně popisuje jeho vztah s Dědicem, který byl zjevně velmi blízký.

Hejtman Moravskoslezského kraje patřil mezi nejslabší články ČSSD v krajských volbách, za své kontakty a aktivity byl opakovaně kritizován. I jeho postavení ve straně nebylo nejsilnější.

Každopádně když na Nováka zaútočil lídr hnutí ANO Andrej Babiš, který jej přirovnal k Davidovi Rathovi a jeho aktivity označil slovy “kšeft” a “tunel”, ČSSD se za svého politika postavila. Předseda strany Bohuslav Sobotka dokonce Nováka chválil za to, že se rozhodl na Babiše podat žalobu. V té zatím soud nepravomocně rozhodl, že přirovnání Nováka k Rathovi nevadí, ale za kšefty a tunely se má ministr financí omluvit. Ten vzkázal, že se omlouvat nehodlá a bude se proti rozsudku odvolávat.