Sabina Slonková: Proč je třeba ty lži pořád připomínat

Lidská paměť je příliš krátká. Andrej Babiš to ví. Proto postavil svou kampaň na lži.

Těch pár zpráv z uplynulého týdne patří do rubriky “My jsme vám to říkali”.

Po celé dva uplynulé roky, které žijeme s covidem, nezávislá média upozorňovala, že rostoucí dluh ve státní kase nelze přičítat jen pandemii. Varovali jsme, že vláda Andreje Babiše ve stínu covidu rozhazuje miliardy, aby se udržela u moci.


Ilustrace: Shutterstock.com

Teď to máme oficiálně a ve formě černé na bílém: ministerstvo financí podle nejnovějších propočtů konstatovalo, že za ty dva roky více než polovina z celkového státního dluhu nesouvisela s epidemií.

“Za dva “covidové” roky stoupl státní dluh o 826 mld. Kč. Podle nových propočtů ⁦ministerstva financí pouze 351 mld. Kč souviselo s pandemií covid-19. Zbytek nám pomohl roztočit inflační spirálu,” komentovala to šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Ze stejné rubriky je pak zpráva z tohoto týdne, že bazén v hotelu Thermal je znovu zavřený. Ten samý bazén, který se musel v srpnu otevřít, protože se blížily volby a rekonstrukce ve státem vlastněném ikonickém hotelu byla jedním z taháků kampaně hnutí ANO. Jak probíhalo natírání trávy na zeleno jsme detailně popsali v říjnovém časopise Neovlivní.cz


ČTĚTE TAKÉ: Vláda dotáhla budování Potěmkinových vesnic k dokonalosti


Tento týden se pak ukázalo, že hotel dodnes neslouží lidem. Je znovu zavřený a dostavuje se, jak potvrdil ředitel hotelu. Karlovarský hejtman Petr Kulhánek pak týdeníku Echo sdělil, že komplex byl uzavřený už před Vánoci . „Vadí mi na tom ta blamáž, která se odehrála před volbami, kdy se otevřelo něco, co bylo v podstatě napůl rozestavěné, a to jen proto, aby se tam mohla střihnout páska, ale funkční to není,“ řekl hejtman.

A do třetice tu pak máme dálnici D35 u Opatovic, kde Andrej Babiš také musel slavnostně stříhat pásku, ačkoli komunikace dodnes není zkolaudovaná. Přestože média, komunální politici i dopravní experti upozorňovali, že chybí oplocení proti zvěři, donedávna vládní garnituru to nezajímalo. Jak pravil Martin Kolovratník z ANO: “Mnoho povyku pro nic.”

Od spuštění provozu už policie nicméně podle Pardubického deníku eviduje tři srážky aut se zvěří. V posledním případě z minulého týdne to byla vážná nehoda, kdy auto narazilo do bachyně se šesti selaty.

Tyhle tři zprávy jsou realita. Ta skutečná. Kterou nelze nijak okecat.

A pak je tu obrázek, který se nám snaží namluvit poslanec Andrej Babiš ve své cestě za prezidentským křeslem.

Tedy on to ani není Andrej Babiš. Miliardář před sebe vystrčil hned několik svých poslanců, kteří odvádějí špinavou práci za něj. Mají role těch zlých, co jdou vládě Petra Fialy po krku. Sám Babiš se pak má převtělit do nekonfliktního sjednotitele, někoho, kdo společnost nerozděluje a je tím nejlepší kandidátem na post hlavy státu. Nejnovější taktiku hnutí ANO jsme popsali v tomto textu.

A jak je zřejmé z jednotlivých výroků poslanců ANO, s pravdou si během nové strategie rozhodně hlavu nelámou. Doložili jsme nepravdivé či manipulativní příspěvky u Aleny Schillerové, Jany Vildumetzové Mračkové či Patrika Nachera. A to novou kampaň Babišovi lidé spustili teprve před pár dny.

Andrej Babiš a jeho marketingoví rádci to totiž moc dobře vědí. Lidská paměť je strašně krátká.

Kdo si dnes třeba vzpomene, že to byl Andrej Babiš osobně, kdo v éře pandemie celou zemi zavlekl do problému. Kvůli vlastní neschopnosti. A pak lhal, aby se zachránil.

„Není pravda, že zdravotníci nemají pomůcky, mají je… Všude respirátory dostali, kdo říká opak, lže.“ Pamatujete? Bylo to 14. března 2020, kdy jsme všichni doma šili roušky a nosili je do nemocnic. Jak týž den přiznal Adam Vojtěch, v nemocnicích tehdy chyběl milion ochranných pomůcek.

Právě proto je třeba na výše popsané lži do úmoru upozorňovat. Aby v prezidentské volbě lidé nezapomněli, jaké to bylo, když měl Andrej Babiš poprvé ukázat, jak moc mu na nich (ne)záleží. Vedle doktorů to totiž byli hlavně senioři, které vystavil „jejich“ premiér svojí neschopností největšímu riziku. Tedy lidé, kteří dodnes tvoří hlavní část jeho voličské základny.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,