TOP 10 vlivných sportu: Číslo 9

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Číslo 9 – Jiří Holeček

Narozen 26. dubna 1972, poslanec ANO, předseda sněmovního podvýboru pro mládež a sport a syn hokejové brankářské legendy. Připravuje pro stranického šéfa Andreje Babiše strategii financování sportu.

Poslanec Jiří Holeček Zdroj: Hnutí ANO

Poslanec Jiří Holeček                    Zdroj: Hnutí ANO

Holečkova pozice v nejvyšších patrech tuzemského sportu není spojena s jeho slavným jménem, ale s penězi a funkcí ve sněmovně, kam byl zvolen v roce 2013. V jeho pravomoci je zpochybnit jakoukoli státní dotaci směřující do českého sportu.

Bavíme se bezmála o třech miliardách korun. Díky tomu Jiří Holeček v interním měření Neovlivní.cz získal přes 80 procent bodů právě v kolonce, která se týká objemu spravovaných či ovlivňovaných peněz.

Další body mu “naskákaly” za skutečnost, že se stal prodlouženou rukou ministra financí Andreje Babiše ve sportu. Holeček si je vědom, že má krytá záda, tudíž se do zpochybňování státních subvencí pustil s plnou vervou. A nešetří ani největší esa českého sportu.

Ve svém vystoupení v listopadu 2014 zacílil rovnou na šéfa České unie sportu Miroslava Janstu či sportovního manažera Miroslava Černoška. A to i přesto (nebo možná právě proto), že oba muže pojí s Andrejem Babišem dlouholeté přátelství: “Myslím si, že dotace 6,6 milionu na strojovnu v budově Automotoklubu, kde se nesportuje, není nutná. Chtěl jsem, aby ministerstvo prověřilo i 24 milionů pro tenisový klub Sparta Praha, taky mi není jasné, proč v Nymburce potřebují 10 milionů na rekonstrukci hotelových pokojů, kde jsou tyto pokoje pronajímány komerčně.”

“Vítr z něj mají i ostřílení hráči, kterým může připravit potíže, jaké dosud vůbec nemuseli řešit, ” popsal Holečkovu pozici pro Neovlivní.cz jeden ze sportovních funkcionářů.

Vzhledem k tomu, že financování sportu je další z problematik, na níž se hodlá profilovat hnutí ANO, dá se očekávat, že pozice Jiřího Holečka coby Babišova muže na sport bude dál posilovat.

A co řekl Jiří Holeček o vlivu pro Neovlivní.cz? “Vliv znamená z mého pohledu mít jistou míru moci. Přímou i nepřímou. Ta nepřímá nabízí možnost či schopnost ovlivňovat druhé a to především ty, kteří mají moc faktickou, kterou disponuje ministr školství. Schopnosti a možnosti ovlivňovat druhé se u nás bohatě využívá.”

TOP 10 ve sportu – verze červen 2015

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek
4. Daniel Křetínský »
5. Petr Hulinský »
6. Kateřina Valachová »
7. Petr Dvořák »
8. Daniel Beneš »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »