TOP 10 vlivných sportu: číslo 3

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Číslo 3 – Miroslav Černošek

Narozen 27. dubna 1948, sportovní manažer a majitel agentury Česká sportovní. Vlastní dva nejlepší tenisové kluby: Prostějov a Spartu Praha, stará se mimo jiné o tenisové star Berdycha a Kvitovou nebo legendru Jágra.

Dlouhodobě neotřesitelná pozice Miroslava Černoška mezi nejvlivnějšími lidmi tuzemského sportu pramení z kontaktů, na nichž postavil svůj byznys. Díky nim se mu už roky daří získávat státní dotace na mládežnický sport bez ohledu na to, jestli vládne levice či pravice. Sám odhaduje, že za uplynulé desetiletí získal na dotacích sto milionů korun.

Miroslav Černošek s Petrou Kvitovou na Hradě (Zdroj: Facebook)

Miroslav Černošek s Petrou Kvitovou na Hradě       (Zdroj: Facebook)

Stejně pevné vazby jako do politiky si vybudoval i v byznyse. Díky tomu může kromě státních peněz ročně počítat s dalšími miliony od soukromých firem.

Prostějovský tenisový klub mu už přes patnáct let sponzoruje Andrej Babiš, dlouhodobě spolupracuje i se společností ČEZ, Třineckými železárnami či UniCredit Bank. Jak sám říká, kromě Babiše řadí mezi své osobní přátele i majitele Třineckých železáren Tomáše Chrenka i šéfa UniCredit Bank Jiřího Kunerta.

Převedeno na procenta: Za schopnost přivést do tenisu peníze si Miroslav Černošek připsal téměř 90 procent bodů, další mu naskočily právě za nadstandardní kontakty s lidmi, kteří o penězích do sportu rozhodují.

Nicméně bude zajímavé sledovat další vývoj vztahů mezi Černoškem a Babišem, který může do značné míry ovlivnit jeho umístění v žebříčku v příštích letech. Podle zákulisních informací totiž jejich vztah poněkud ochladl. Do Černoška se navíc začal trefovat Babišův muž na sport poslanec Jiří Holeček, který má pod palcem kontrolu státních dotací.

A co si Miroslav Černošek představuje pod slovem vliv? “Vliv, to je podle mě možnost být tam, kde se dělají důležitá rozhodnutí.”

TOP 10 ve sportu – verze červen 2015

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek
4. Daniel Křetínský »
5. Petr Hulinský »
6. Kateřina Valachová »
7. Petr Dvořák »
8. Daniel Beneš »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »