TOP 10 ve sportu: Vlivný číslo 4

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Číslo 4 – Daniel Křetínský

Narozen 9. července 1975 v Brně, miliardář ovládající Energetický a průmyslový holding, od roku 2004 spoluvlastník a neomezený vládce největšího českého fotbalového klubu AC Sparta Praha. Spoluvlastní rovněž mediální dům CZECH NEWS CENTER (CNC).

Před jedenácti lety – když J&T vstoupila do fotbalové Sparty – se Daniel Křetínský do světa tuzemského sportu zjevně nehodil, ani vizáží ani svým vystupováním. Přesto si dokázal vydobýt respekt. Jeho pozici v žebříčku sestavovaném redakcí Neovlivní.cz více než u kohokoli jiného výrazně ovlivňují peníze – jen do Sparty museli vlastníci za poslední desetiletí investovat miliardu korun. Sparta je díky svým majitelům ekonomicky nejsilnější klub a na samotný fotbal má vliv i přes přestupy hráčů. V rubrice “budget-majetek” tedy Křetínský v interním hodnocení inkasoval téměř 85 procent bodů.

kretaPak je tu ale ještě jedno kriterium, s jehož pomocí spolumajitel Sparty vstoupil do první pětky nejvlivnějších lidí v českém sportu. A to je mediální moc: loňská investice do vydavatelství CNC mu přinesla mimo jiné do portfolia ovládaných titulů deníky Sport a Blesk. Kombinace jediného sportovního deníku a nejčtenějšího listu na trhu mu v hodnocení Neovlivní.cz vynesla rovněž přes 80 bodů.

Daniel Křetínský se od svých konkurentů ve světě sportu odlišuje ještě jednou věcí, za kterou se mu připočetly body: raději je za “blázna”, jen když to splní účel.

Ilustruje to příběh “křetínského kabely”, kdy na podzim 2012 donesl v tašce šéfovi fotbalu údajné důkazy o korupci ve fotbale. Důkazy to sice nebyly, Křetínský chvíli čelil posměchu v médiích, nakonec ale dosáhl svého: rozhodčí tehdy alespoň na čas pískali “rovinu”.

Když má Daniel Křetínský odpovědět, co pro něj znamená slovo vliv, předem říká, že “prakticky v té kategorii nepřemýšlí”. A se sportem si ho nespojuje: “Reálně je moje angažmá ve sportu především kombinací velkého stresu, pravidelné deprese, klubismu a vykonávání služby, která je mnohem závaznější a náročnější, než jsem si uměl představit. A to opravdu. Takže slovo vliv se do mých pocitů nevejde. A pokud máme ve sportovním světě nějakou autoritu, tak především proto, že do něj ze všech soukromých subjektů vkládáme nejvíc peněz.”

TOP 10 ve sportu – verze červen 2015

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek
4. Daniel Křetínský »
5. Petr Hulinský »
6. Kateřina Valachová »
7. Petr Dvořák »
8. Daniel Beneš »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »